Nenaletím! Sledujte projekt portálu i60, jehož cílem je včas odhalit podvodné praktiky kybernetických šmejdů
Ilustrace: Freepik

Nenaletím! Sledujte projekt portálu i60, jehož cílem je včas odhalit podvodné praktiky kybernetických šmejdů

18. 6. 2024

Setkal se s tím už skoro každý. Na první pohled důvěryhodná zpráva týkající se doplatku za balíček, anebo e-mail s neodolatelnou nabídkou zhodnocení investice.

Na ten druhý pohled jasný podvod. V lepším případě člověk esemesku či e-mail smaže, v tom horším pošle peníze, o které následně přijde. Podobných případů dramaticky přibývá.

Banky podle údajů České bankovní asociace zaznamenaly v roce 2023 na území Česka celkem 69 685 klientů, které napadli podvodníci v kyberporstoru. Je to trojnásobek proti předchozímu roku. Škoda přesáhla 1,35 miliardy korun.

Rovněž Policie České republiky na číslech dokládá, že kyberpodvodů rok od roku přibývá. Zatímco v roce 2011 zaregistrovala policie celkem 1502 spáchaných skutků v kyberprostoru, o deset let později, tedy v roce 2021, to bylo 9 518 a v loňském roce se počet podvodů více než zdvojnásobil, přibylo 19 592 skutků. Průměrná škoda na jednoho klienta banky dosahuje v průměru necelých dvacet tisíc korun, ovšem Policie České republiky zaznamenala i případ seniorky, z jejíž účtů se podařilo podvodníkům odsát přes pět milionů korun!

V médiích posledních měsících čteme a slyšíme, že musí být lidé obezřetní. Banky, policie, úřady i firmy upozorňují na podvodné sms zprávy, maily, weby či telefonáty, a přesto podvodů neustále přibývá. Proč?

"Podvodnici v kyberprostoru jsou stále rafinovanější, používají sofistikovanější způsoby jednání i dokonalejší techniku. Jejich manipulativní praktiky vyvolávají v lidech obavy o jejich úspory, jindy zase lidé podlehnou vidině velkých zisků z nabízených investic. Dokud budou praktiky podvodníků fungovat, počet podvodných případů dále poroste," varuje plk. Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia České republiky.

Jaké jsou praktiky šmejdů, jaké konkrétní finty používají a jak je včas odhalit? O tom bude náš edukativní projekt NENALETÍM!, jehož partnery jsou Nadace O2 a Policie České republiky.

V průběhu příštích měsíců prostřednictvím článků, příběhů, videí i testů se dozvíte, jakými způsoby se podvodníci nejčastěji snaží vylákat z důvěřivých lidí peníze, na co je potřeba si dát největší pozor a co dělat, když se i vás pokusí šmejdi okrást.

 

Výzva čtenářům
Stali jste se i vy v minulosti oběťmi podvodů šmejdů? Podařilo se jim vylákat z vaší peněženky peníze, anebo jste útok podvodníků odhalili včas? Napište nám formou článků, příběhů nebo třeba jen komentářů vaše zkušenosti. Protože i ty mohou pomoci jiným čtenářům k tomu, aby si mohli říct: NENALETÍM!

 

 

 

Nenaletím! peníze šmejdi
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Křapová
Před pár dny jsem měla telefon. Muž se představil a řekl, že je zástupcem Eonu a potřebuje se mnou probrat spotřebu energií a úsporu. Protože mi zrovna ten den přišel od Eonu mail s nabídkou fixace energií, poslouchala jsem dál. Hlas řekl, že se hovor nahrává a pokračoval, že je poradce ... v ten moment jsem zbystřila, zmáčkla ikonku nahrávání hovorů a dotyčnému to oznámila. Trochu zaváhal, zakoktl v řeči a řekl, že to nevadí. A že mi chce pomoci se snížením plateb a blablabla... Nemám zájem, oznámila jsem mu, jsem spokojená tak, jak to máme, nashledanou. Počkejte, počkejte... muž v telefonu zvýšil hlas, já vám jenom... Nemám zájem, opalovala jsem a přes jeho snahu ještě něco říkat jsem hovor zrušila. Nevím kdo to byl, nevím, jestli to byl nebo nebyl šmejd. Ale vím, že podobný hovor jsem měla už jednou, toho dotyčného jsem se tenkrát zeptala, kde vzal můj souhlas k podobnému telefonátu, také jsem to položila a pak zavolala do eonu. Oznámila jim i číslo telefonu, ale slečna/paní na druhé straně byla velmi laxní. Prý mají s některými firmami snad i smlouvu, aby takhle lidem telefonovaly. Tentokrát jsem nad hovorem mávla rukou, mám ho z větší části nahraný, ale jestli mi takhle zavolá někdo ještě jednou, tak už něco podniknu. Slušně řečeno.
Helenka Vambleki
Doba nahrává šmejdům. Protože dnes už skoro všichni objednáváme v různých e-shopech, šíří se podvody. Zrovna včera mi přišla SMS z +49(Německo), že je doručení zásilky pozastaveno, protože zásilka nemá číslo domu. Musím aktualizovat co nejdříve, zboží bude skladováno pouze 12 hodin, klikněte na tento odkaz.....Bacha, bacha, bacha, mě sice nenachytali, číslo jsem zablokovala a nahlásila jako nevyžádaný spam, ale dočetla jsem se na internetu, že ve skutečnosti kliknutím na odkaz se dostanete na nějaké podvodné stránky napodobující nějakého ze známých odesílatelů (Česká pošta, Zásilkovna...), kde máte různě odklikat že chcete balíček, že souhlasíte s opětovným doručením, pak naklikat své osobní údaje, číslo účtu a zaplatit nějakou malou částku za opětovné doručení a tím je třeba vyplnit bankovní údaje včetně kódu. Tím naklikáním jste šmejdům dali někdy i pravděpodobně vzdálený přístup k vašemu PC a hlavně jste jim dali veškeré informace k vašim financím a během chvilky je váš účet vyluxovaný...a zbydou oči pro pláč, protože nahlášením na policii si nepomůžete, pachatele nikdo nenajde a nechytí a peníze už vám nikdo nikdy nevrátí.
Soňa Prachfeldová
Opatrnosti a poučení není nikdy dost.
Miroslava Eberlová
Několikrát se mi stalo, že jsem "jakoby něco vyhrála" i když nebylo kde a v čem. Ignorovala jsem to. Na Facebooku "na smrt nemocná" žena zatoužila darovat mi peníze. Opakovalo se to pod různými jmény a s různými částkami.
Jana Šenbergerová
Proč? Zřejmě je na obou stranách dost těch, kteří si chtějí přilepšit nad rámec zákona. A pokrok v technikách šmejdů nezastavíme, proto je dobře být připraven.
Jana Vargová
Výborný nápad!
Anna Potůčková
Zatím jsem nenaletěla a doufám že nenaletím i díky tomuto projektu "NENALETÍM"
Helena Štěpánková
Určitě prospěšná akce. Těch šmejdů je, zdá se, nějak moc.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.