Brněnské Vodojemy na Žlutém kopci
Všechny fotografie: Eva Pokorná

Brněnské Vodojemy na Žlutém kopci

14. 6. 2024

Hledáte tajemná místa nebo tip na výlet s trochu odrostlejšími vnoučaty? Přesně to splňují mysteriózní podzemní katedrály - Vodojemy na Žlutém kopci v Brně. Pro nás je to zážitek jako z jiného světa, pro mladší ročníky jako scéna z počítačové hry. 

Vodní nádrže byly postaveny v letech 1874, 1894 a 1917 a svému účelu sloužily až do roku 1997. První dva vodojemy jsou cihlové, třetí betonový. Stavba Vodojemů Žlutý kopec souvisí s prudkým rozvojem Brna ve druhé polovině 19. století. V té době došlo k odstranění hradebního systému a rozmachu města co do velikosti i počtu obyvatel. Zajištění nezávadného zdroje pitné vody tak bylo zcela nezbytné. Novým vodním zdrojem se stal tzv. pisárecký vodovod čerpající vodu z řeky Svratky.

Vodovod postavil vítěz mezinárodní soutěže, anglický podnikatel Thomas Docwry, který vytvořil vodárenský areál po vzoru britského systému. Voda byla čištěna ve třech biologických filtrech a čerpána do dvou tlakových pásem s vlastními vodojemy. Vyšší tlakové pásmo zřídili stavitelé na Špilberku a mělo dvě menší nádrže. Nižší tlakové pásmo zasadili do východního svahu Žlutého kopce. Postupně tady vznikly tři objemné vodojemy – dva cihelné a jeden betonový se dvěma nádržemi. Kvalita vody v pisáreckém vodovodu přestala rychle k pití vyhovovat. Koncem 19. století započaly práce na stavbě nového vodovodu z Březové nad Svitavou, který byl uveden do provozu v roce 1913. Pisárecký vodovod i přesto fungoval dalších 84 let jako zdroj užitkové a průmyslové vody. 

Definitivní konec činnosti přišel v roce 1997, kdy byly Vodojemy Žlutý kopec odstaveny, vodárenský areál na ulici Tvrdého opuštěn a na trojici monumentálních staveb se postupně zapomnělo. V roce 2014 byly dokonce určeny k likvidaci. Po uveřejnění jejich fotografií se o vodojemy ale zvedl nebývalý zájem a začalo se uvažovat o jejich novém využití. V roce 2019 byl celý areál na Žlutém kopci Ministerstvem kultury České republiky prohlášen za nemovitou kulturní památku. Podařilo se ho tak zachránit před zničením, postupně citlivě zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti. Do nejstaršího vodojemu se mohli první návštěvníci podívat v létě 2020. Prostory vzbudily velký ohlas také u filmových společností, které chtějí využít neobvyklost a monumentálnost nádrží ve svých projekcích. Současně začali odborníci zkoumat i druhý cihlový vodojem. Monumentální nádrž s pilíři, vysokými arkádami a fragmenty armatur působila dojmem bizarního chrámu. Nasvětlený v celé své kráse se zpřístupnil veřejnosti díky pohodlnému schodišti v roce 2022. Následovala citlivá rekonstrukce betonové nádrže, která se zachovala ve velmi dobrém technickém stavu. Celý areál včetně revitalizovaného parku se otevřel na jaře 2024. 

Klobouk dolů všem, kteří se na stavbě i současné úpravě podíleli. Mě informace o takovéhle památce zaujala i pro to, že jsem byla okouzlena podobnou stavbou v Istanbulu. Tam jsem sice nebyla, ale znala jsem ji z filmu Inferno na motivy Dana Browna s Tomem Hanksem. Tam právě toto místo hraje velmi dramatickou roli. (https://goturkiye.com/9-movies-that-have-been-set-in-turkiye)

My jsme si užili prohlídku sice bez průvodce, zato s dostatkem času i prostoru. A díky tomu, že jsme se ocitli v jedné z nádrží sami, jsme objevili i další kouzlo tohoto místa - neuvěřitelnou ozvěnu!


S využitím zdroje: vodojemybrno.cz

 

 

 

 

 

cestování historie města a obce
Autor: Eva Pokorná
Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Heulerová
Díky za typ na výlet!!!
Lenka Kočandrlová
Viděla jsem to v TV,je to moc krásné.Škoda,že Brno je od nás moc daleko,tak to naživo asi neuvidím....
Martina Růžičková
Děkuji za informace a fotografie. Obdivuji architekturu technických památek. Tento úžasný prostor opravdu působí na fotkách jako starobylý chrám.
Dušan Brabec
Byl jsem ve vodojemech jak v Brně, tak v Istanbulu. Obojí je paráda, v Istanbulu jsou ještě s vodou. V Brně je neskutečná dlouhotrvající ozvěna ve vodojemu č. 3, do něhož se jde spolu s vodojemem č. 1 z budovy s pokladnou. Vodojem č. 2 je stranou.
Blanka Lazarová
Byla jsem tam v roce 2023 (viz. můj článek z 28.3.23). To byly přístupné první dva cihlové. Na ty další už se chystám a těším. Děkuji za připomenutí. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.