Jak na odhlučnění bytu či domu?
FOTO: akusticka-pena.cz

Jak na odhlučnění bytu či domu?

10. 6. 2024

Máte lehké spaní a z hlubokého spánku vás vytrhne kdejaký šramot? Zatímco na samotě u lesa byste se nejspíše vyspali pěkně do růžova, v bytě, řadové zástavbě, ale také rodinném domě se sousedy vás od rána do noci ruší kdejaký hluk.

Řešení se naštěstí neukrývá ve stěhování mimo civilizaci, ale v odhlučnění bytu či domu. Pojďme se podívat, jaké má odhlučnění výhody, a jaké máte možnosti.

Proč odhlučnit vaši nemovitost?

Asi se shodneme, že hluk od sousedů či z ulice ocení jen málokdo. Není tak s podivem, že kvalitní odhlučnění bytu nebo domu má hned několik výhod, které mohou zlepšit kvalitu vašeho života. V prvé řadě odhlučnění pomáhá snížit hladinu hluku z vnějšího prostředí, díky čemuž se můžete těšit na klidnější spánek a lepší odpočinek. Pokud v bytě nebydlíte sami, ale váš partner, partnerka, děti či vnoučata si rádi pouští hlasitou hudbu a filmy, což vás ruší při spánku, jistě vás potěší také to, že odhlučnění může snížit pronikání zvuků z jednoho pokoje do druhého.

V neposlední řadě je třeba dodat, že investice do odhlučnění může zvýšit hodnotu nemovitosti, protože potenciální kupci nebo nájemci často hledají klidné a tiché prostředí. Nemusí tak být špatnou volbou ani v případě, že se byt či dům chystáte za pár let prodat. Investice se vám zkrátka a dobře vrátí zvýšením hodnoty nemovitosti.

Není to jen o stěnách

Než se podíváme na konkrétní materiály a postupy, které se nejčastěji používají k odhlučnění bytu či domů, připomeňme si, že zvuková izolace místnosti není ani zdaleka jen o stěnách. Přestože je samozřejmě nutné zvukově izolovat i samotné stěny, a to například akustickými deskami, zapomínat by se nemělo ani na další zdroje hluku. Ten může pronikat například také okny či třeba dveřmi. Pokud bydlíte v bytě, na škodu nebude zvážení zvukové izolace stropu. Naopak ve více generačních domech, kde bydlíte například se svými dětmi a vnoučaty, zkuste navrhnout zvukové odhlučnění podlah pomocí kročejové izolace. Kroky, dupání, ale také vrzání dřevěné podlahy a další zvuky, které se nesou z patra nad vámi, tak omezíte na minimum, a konečně se pořádně vyspíte.

Zkrátka a dobře, při rozhodnutí pro důkladné odhlučnění bytu je nezbytné zvážit celkový rozsah prostoru. Odhlučňování pouze jedné části, jako například stropu, může vést k nedostatečným výsledkům, protože zvuk může snadno proniknout skrz stěny. Pro účinné odhlučnění je třeba zahrnout strop, stěny a podlahu.

Jaký materiál zvolit?

Když se bavíme o odhlučnění bytu, možná vám na mysl přišla akustická pěna. Ač je jednou z možností, je na místě dodat, že k dostání jsou dnes mnohem efektivnější materiály pro odhlučnění bytu. I když je pravda, že klasická akustická pěna může zlepšit prostorovou akustiku a částečně odhlučnit prostor tím, že absorbuje zvuk, primárně je navržena k estetickým účelům a zvýraznění určitých zvukových frekvencí pro lepší srozumitelnost řeči. Pro efektivní odhlučnění bytu nebo domu tak mnohem lepší volbou budou speciální těžké akustické desky, které díky své vysoké tuhosti a síle dokáží účinně pohlcovat zvuk a bránit jeho dalšímu pronikání do okolí.

Tím možnosti stále nekončí. Výrobci dnes také nabízejí alternativní možnosti, jako jsou protihlukové izolační desky z ekologických materiálů, které nabídnou vysokou účinnost při zachování minimální tloušťky, což umožňuje účinné odhlučnění bez výrazného omezení prostoru. Vždy však platí, že je důležité vybrat vhodný materiál a způsob instalace v závislosti na konkrétních potřebách a podmínkách prostoru.

 

Snímek obrazovky 2024-06-10 v 8.47.04.png

 

Instalaci zvládnete i svépomocí

Jednou z velkých výhod akustických panelů je především jejich snadná instalace, kterou zpravidla zvládnete sami či s pomocí rodiny. Stačí trochu zručnosti, metr a kvalitní lepidlo určené pro lepení akustických desek na zeď. Pokud patříte mezi nadšené kutily, a zároveň se nacházíte v situaci, kdy lepidlo není ideální volbou, například na površích s nedostatečnou přilnavostí, jako jsou staré vápenné omítky, čistá cihla nebo povrchy s vadným nátěrem, vsadit můžete na komplexnější řešení v podobě připevnění pěny na konstrukci z kovových profilů, které se běžně používají na SDK příčky. Eliminujete tak poškození zdiva a zároveň zvýšíte účinnost celé izolace. Na druhou stranu je třeba počítat se zmenšením vnitřního prostoru místnosti.

Na tyto profily se pěnové desky kotví těsně vedle sebe jedna k druhé, aby vznikl souvislý utěsněný „štít“.  Instalace tohoto tipu se dělá pomocí samořezných vrutů s plochou hlavou s přidáním podložky, která zajistí stabilní a pevné uchycení na stěnu. Pokud je mezera mezi původní stěnou a lisovanými akustickými deskami větší (5 cm a více), pak doporučujeme tuto mezeru vyplnit obyčejnou stavební vatou. Otvory pro zásuvky a vypínače se udělají snadno vykružovací korunkou a do tohoto otvoru se následně vloží EU krabička kvůli bezpečnosti elektroinstalace.

Ekodesky aneb odhlučnění ekologicky

Instalace svépomocí se nemusíte bát ani v případě, že se rozhodnete vsadit na protihlukové eko desky. Ty lze použít buď jako záklop výše zmiňovaných lisovaných desek, nebo samostatně. Pokud nechcete zbytečně zmenšovat prostor konstrukcí z kovových profilů, a zároveň máte k dispozici vhodné povrchy, eko desky stačí jednoduše nalepit na stěnu pomocí běžného stavebního lepidla. V prvé řadě nezapomeňte odstranit ze zdiva hrubé nerovnosti a napenetrovat ho, následně nanášíme přímo na zeď lepidlo na obklady a dlažby a uhladíme zubovým hladítkem. Než se pustíte do lepení desek na stěnu, nezapomeňte nanést tenkou vrstvu stavebního lepidla také na zadní stranu samotných desek. Po nalepení desek na stěnu je důležité je vyrovnat spodní řadu pomocí vodováhy a klínků. Podobně jako v případě lisovaných akustických desek lze desky snadno řezat, a to včetně otvorů na vypínače a zásuvky.

Přestože eko desky lze dále zaklopit sádrokartonem či OSB deskami, případně potáhnout omítkou, není to nezbytně nutné – desky jsou dostatečně pevné a samonosné, a bez obav je tak můžete pouze vytmelit a natřít. Je tak hlavně na vás, jaká varianta vám bude nejvíce vyhovovat.

 

1500-eko-deska-10mm-1300x0.jpg

279-lisovane-akusticke-desky-7-1300x0.jpg

 

Řezání se nebojte

Když se bavíme o instalaci svépomocí (ať už zvolíte jakoukoliv ze zvýše zmíněných variant), právem si možná kladete otázku, kolik desky vlastně váží, a jaký to má vliv na manipulaci s nimi. Přestože kvalitní akustické desky nemají právě nízkou váhu, manipulace s nimi se rozhodně obávat nemusíte. Jsou dodávány v menších rozměrech, zpravidla metr na metr, díky čemuž se s nimi dá snadno pracovat například i při obkládání stropu. I lisovanou akustickou izolaci navíc můžete případě potřeby sami nařezat nožem. A ačkoliv doporučujeme, abyste si vzali na pomoc s instalací k ruce šikovné pomocníky, rozhodně se nemusíte obávat, že vám byt odizoluje pouze odborná firma.

Závěrem k odhlučnění

Závěrem lze konstatovat, že odhlučnění bytu či domu přináší řadu výhod, které výrazně zlepší kvalitu života jeho obyvatel. Redukce vnějšího hluku zajistí klidnější spánek a lepší odpočinek, což je zejména v rušných městských či obytných lokalitách klíčové. Je však důležité si uvědomit, že odhlučnění není jen o stěnách, ale mělo by zahrnovat celkový prostor, včetně stropu, podlahy a dalších potenciálních zdrojů hluku, jako jsou okna a dveře. Důležité je zvolit vhodný materiál a metodiku instalace v závislosti na konkrétních potřebách a charakteristikách prostoru. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro akustické desky, kročejovou izolaci nebo jiné metody odhlučnění, těšit se můžete na tiché prostředí bez rušivého hluku.

Při eliminaci nežádoucího zvuku je důležité, zda se jedná o hluk, který se šíří vzduchem skrze konstrukce (například mluvené slovo osob, štěkot psa atd.) anebo zda se jedná o zvuky, které přímo vibrují do konstrukce. Typický příklad jsou reprobedny položené na tvrdé podlaze. Tím pádem se hluk šíří přes pevné konstrukce do celého bytu/domu. Z nejedné zkušenosti tady může pomoci zvučný subwoofer nebo reprobednu položit doslova na měkký polštář. Anebo použít profesionální audio jehlovité nohy pro reproduktory, které zajistí minimální spojení zvučné bedny s podlahou. Podobně je třeba přemýšlet u všech možných dalších zdrojích hluku. Například nějaká technická skřínka, která bzučí, a je ukotvena do zdi. – Než odhlučníme stěny či dveře, je třeba zajistit, aby tento zdroj hluku byl co nejméně spojen s konstrukcí domu.

 

1493-vlastnosti-desky-2-1300x0.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bydlení rekonstrukce vybavení bytu
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.