Domácí pšenično-žitný chleba
Všechny fotografie: Alena Tollarová

Domácí pšenično-žitný chleba

1. 3. 2024

Chléb - moje maminka mu říkávala boží dárek. Pamatuji si z dětství zlatavě hnědé kulaté bochníky. Podlouhlé šišky chleba v naší venkovské Jednotě tenkrát nebyly k mání. Bochník tenkrát stál 5,20 Kčs.

Měli jsme na něj schránku z těžké kameniny. Podklad smetanové barvy a poklop se dvěma světlemodrými proužky. Dodnes ho vidím před očima a mrzí mě, že při vyklízení domečku po mamince zmizel v nenávratnu.

Chleba se u mé maminky těšil téměř posvátné úctě. Vždy před nakrojením bochníku na něj špičkou nože udělala tři křížky. A když jí chleba náhodou upadl na zem, pohladila ho a omluvila se mu. Naším vánočním zvykem je nést jako první na štědrovečerní stůl talířek s kousky nakrájeného chleba a slánku. Večeři začínáme přáním, aby chleba a soli bylo vždy dost a každý si vezme kousek chleba se solí.
Šišky chleba přišly na pořad později a vlastně netuším, proč tento tvar nahradil bochník. A po letech se nabídka chlebů rozrostla do nepřeberného množství druhů.

Občas se někdo zmínil, že si peče vlastní chleba doma. Každému jsem jeho nadšení přála, ale já jsem ho nesdílela a naopak tvrdila, že chleba, chleba opravdu péct nikdy nebudu. Přísloví praví "odříkaného chleba největší krajíc" a v tomto případě to platí doslova. Došlo i na mě ve chvíli, kdy 11letý vnuk prohlásil, že nejlepší chleba na světě peče jeho maminka. A když mi její ještě teplý chlebík přinesla, bylo rozhodnuto. Zkusím to taky. Začala jsem jejím receptem na chleba se semínky. Mně chutnal, ale manžel brblal, že by raději klasický chleba. Neříkám, že chleba vůbec nekupuji, to bych lhala. Ale zvlášť v zimě, kdy mám čas, tak chleba víc peču sama než kupuji. Ustálil se u nás tento recept:

PŠENIČNO-ŽITNÝ CHLÉB
250 g celozrnné pšeničné mouky
150 g hladké mouky
100 g žitné mouky
lžíce (1 sáček 7 g sušeného droždí)
lžíce sušeného kvásku
lžíce soli
lžíce cukru
1 bílý jogurt
trochu oleje
asi 220 ml vlažné vody

Suroviny vložím do mísy robotu a nechám ho pěkně pracovat 10 minut. Přes mísu pak přetáhnu mikrotenový sáček a nechám těsto pěkně v klidu kynout 2 hodiny i víc.
Z těsta pak vytvaruji šišku, položím na plech s pečicím papírem a zapnu troubu na 230 st. Jakmile se ohřeje na požadovanou teplotu, chleba na plechu ještě povlažím vodou a vložím plech do trouby. Po 15 minutách, kdy je kůrka hnědá a z trouby už se line vůně, chleba přikryju alobalem a peču dalších 15 minut. Po 30 minutách chleba obhlédnu, poklepu na něj a když pěkně zvoní, je chlebík hotový.

V poslední době jsem místo sušeného droždí začala používat tzv. slánek. Musím však počítat s tím, že si ho musím připravit minimálně 6 hodin před zaděláváním těsta. Vyzkoušeno mám, že slánek funguje i po 10 dnech strávených v ledničce. Při zadělávání nesmíme zapomenout snížit o to 1 dcl vody a sůl dávky do těsta.

SLÁNEK
Do zavíratelné skleničky nalijeme 1 dcl vody, přidáme 8-10 g soli, rozmícháme a nadrobíme do toho 6-8 g čerstvého droždí.

Více o slánku:

https://www.apetitonline.cz/suroviny/slanek-fenomen-slaneho-kvasku


Pokud jsem vás zlákala a také si zkusíte domácí chleba upéct, budu ráda, když mi dáte vědět, jak se vám povedl.

 

 

 

gastronomie recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Alenko, krásné zátiší chlebíčku s orchidejí.
Dana Puchalská
Chuť a vůni chleba který jsem jedla v dětství,to se zapomenout prostě nedá. I já měla ráda pátku měkkého chleba s máslem .
Soňa Prachfeldová
Také cítím tu vůni až k nám. Až bude ošklivě, zkusím tenhle, i Elenky. Maminka také dělala 3 křížky. Neumím si představit, že bych nejedla chléb, jak vyžadují nějaké diety a zavrhuje se mouka. Vždyť to byla odjakživa nejdůležitější surovina na vaření. Když mám hlad, musím si ukrojit. Sladkým hlad nezaženu.
Jana Šenbergerová
Píšeš o chlebu tak chutně, že cítím, jak voní. Naštěstí se u nás prodává tak dobrý chléb, že bych stěží upekla lepší. Pokud si ho sama neusuším do polévek, nezbude z něho ani kůrka.
Alena Vávrová
Občas také peču, ale ne z nutnosti. Vypadá moc dobře. Ale nemám robota, ani pekárnu. V našem městě bývali dva soukromí pekaři a jedna velkopekárna. Bylo nás doma celkem osm a bez chleba by to nešlo. Jednou týdně maminka kupovala bochník jako kolo do vozu, ale jak píše Daniela, nejdříve se musel dojíst ten minulý. Takže úplně čerstvě upečený chléb jsme nikdy jako děti nedostaly. A jakou já jsem mívala na tu patičku čerstvého chleba s máslem chuť!
Marie Měchurová
Omlouvám se za tři hvězdičky, nevím, jak se tam objevily bez mého vědomí. Chleba jsem ještě nikdy nepekla. Určitě ten domácí musí být moc dobrý. Já teď ujíždím na Horském chlebu z Lidlu - takové kvítko. Alí jsi šikovná!!
Alena Velková
Ali, nalákala jsi mě, mám předsevzetí to zkusit :-)
Elena Valeriánová
Z dětství si pamatuji jak moje mamka chodila péct chleba do vedlejší vesnice. Byla tam nějaká pec. Několik kilometrů pěšky i s těstem. Domů se vracela s nádherným kulatým chlebem, který voněl na celou kuchyň a musel vydržet celý týden do dalšího pečení. Když byl bratr na vojně, tak mu posílala domácí chleba v balíku. Ten Tvůj chleba vypadá báječně. Už jsem ho zkoušela upéct v pekárně, ale zkusím pečení v troubě, bude určitě ještě lepší.
Vladislava Dejmková
Aleno, díky za perfektní návod. Nevím, zda někdy zkusím, ale třeba se někdy příležitost najde.
Daniela Řeřichová
Aleno, hezké vyprávění i fotky. Také si vybavuji vůni chleba u obou babiček. Jenže vždy se napřed musel sníst ten starší. Když jedeme do ciziny za přáteli, nepřejí si přivézt nic jiného než český chléb. Je jedinečný.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?