Ona nebo ona? Prostě nový svět
Ilustrační foto: Pixabay

Ona nebo ona? Prostě nový svět

15. 6. 2024

Sleduji to s němým úžasem, který občas přechází v pobavení a občas ve znechucení. Naposledy to bylo, když nejmenovaná firma odstranila z dámských vložek logo ženy. Protože vložky nepoužívají jen ženy. Fakt?

Za celý svůj teď již dost dlouhý život jsem nepotkala chlapa, který by používal dámské vložky. Asi se pohybuji ve špatné společnosti.

Jsou země, kde odstraňují dělení toalet na dámské a pánské, aby byli genderově korektní. Nádhera. Představuji si v praxi, jak vstupuji na WC a procházím kolem pisoáru, kde právě čurá nějaký muž. Nebo vlastně to nemusí být muž, zřejmě pisoár může používat i žena. Nebo to vypadá v praxi tak, že prostě jsou kabinky a v nich buď pisoár nebo mísa, ať si každý vybere? A pak si všichni svorně vedle sebe myjí ruce, a kdo chce, může se i nalíčit. Nu, proti gustu žádný... ale já radši ty tradiční toalety, prosím.

Také už jsou v některých zemích rodiče, kteří nechávají na potomkovi, ať si v budoucnu zvolí pohlaví - a oslovují ho středním rodem - "ono". Tohle prostě souvisí s faktem, že rodičem může být kdokoli. A škodit dítěti tedy též. Protože tohle nemá se zdravým rozumem nic společného. A s rodičovskou láskou už vůbec ne.

Upravují se pohádky, Červená Karkulka bude asi Karkulák, dále tu bude Popelák a honit ho bude princezna s pánskou botou v ruce. Pak se můžeme těšit na Sněhuráka a sedm trpaslic. Dobrá také bude pohádka o Pyšném princi a jeho Miroslavě. Šípkový Růženek se píchne do prstu, holčička Budulínka bude zlobit prarodiče a Smolíčka pacholíčka bude kamarádit s jelenem - nebo s laní? Týká se to i zvířat? Pak to bude pořádná fuška.

S tím vším zřejmě souvisí i móda poslední doby u nás v Česku - některé ženy si nepřechylují příjmení. Uvádějí různé důvody, neprozradí, že nemají úctu k vlastnímu jazyku a že ho neovládají. Protože jak chtějí řešit fakt, že čeština skloňuje? Takže jdu s panem Novákem - a pak jdu s paní Novák? - Nelze, je třeba skloňovat. Čili jdu s paní Novákem. Fajn. Rozum paní Nováka nekomentuji. Zajímalo by mne také, zda už se našel v Čechách muž, který by pro změnu chtěl své jméno přechýlit. Když už máme tu rovnoprávnost, tak proč ne Antonín Nováková?

V učebnici němčiny pro základní školy jsem nedávno narazila na závažný problém až nedostatek. Byl tam článek o panu Braunovi, který žije v Berlíně se svou ženou a dětmi Carmen a Filipem. Pod článkem pak byly otázky k textu a děti odpovídaly. Jedna z otázek zněla: Má pan Braun dva syny? A děti hned, že ne, jednoho syna a jednu dceru. Jak to víte? ptala jsem se. Prý podle jmen. Carmen je přece holka. Aha - napadlo mne. A tady to máme, tady je ještě zapomenutá oblast. Křestní jména. Není to diskriminační, že máme většinu jmen zvlášť pro dívky a zvlášť pro chlapce? Proč by se hoch nemohl jmenovat Carmen? A proč by se pak dívka nemohla jmenovat Filip? Copak tohle ještě genderově vyvážené občany nenapadlo? Taková diskriminace! Ať se přece každý jmenuje, jak chce. Lépe řečeno, jak ho rodiče pojmenují. A když budou cítit, že jejich dcerka se má jmenovat Josef, proč ne. Nemůžeme přece lpět na starých diskriminujících pravidlech.

A ve spojení s naší úžasnou přechylující a nepřechylující češtinou by byl život neuvěřitelně dobrodružný. Jdu za člověkem, který se jmenuje Jan Novák - bude to žena nebo muž? Nebo se jmenuje Jana Novák - stejná otázka. Nebo ... fantazii se meze nekladou. A bude-li to pak mladý člověk, který se ještě nerozhodl pro pohlaví, tak to bude naprosto úžasné.

Prostě nový svět.

Bez diskriminace.

Bez pohlaví.

A bez rozumu.

 

 

 

glosa společnost životní styl
Hodnocení:
(4.6 b. / 37 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindřich Kalous
Dotaz pro správce zdejších stránek: Proč nelze text diskusních příspěvků rozdělovat do odstavců?
Jindřich Kalous
Omlouvám se za překlep. Pochopitelně má být "v MezopotÁmii".
Jindřich Kalous
"V podstatě jakákoliv teze o úpadku (morálky/jazyka/sečtělosti - nehodící se škrtněte) staví na idealizovaných představách minulosti." (Vyloveno z jedné internetové diskuse. Zdroj - diskuse na Youtube pod tímto videem: https://www.youtube.com/watch?v=bhUmJhMlKFw) Já si k tomu jenom dovolím dodat, že po celou písemně zaznamenávanou historii lidstva (~ nejméně 5000 let) si každá odcházející generace myslí, že s ní končí ten lepší svět a že ta dnešní mládež nestojí za nic. Takto řečeno to pravda pochopitelně není, nicméně ve prospěch tohoto názoru svědčí skutečnost, že po vymření pamětníků všech společenských průserů způsobených předcházející generací si je následující generace v té či oné formě obvykle sama zopakuje, aby pocítila jejich následky na vlastní kůži a mohla si pak k stáru sama stěžovat, že dnešní mládež nestojí za nic... K tomu si dovolím přidat jednu sice neověřenou, nicméně dost pravděpodobnou historku z akademického prostředí. Po celou dobu, kdy Britové měli právo provádět archeologické vykopávky v Mezopotímii na území dnešního Iráku, ve velkém legálně získávali (nebo prostě kradli) tuny klínopisných tabulek, z nichž většina skončila na neroztříděných hromadách ve sklepeních Britského muzea a podobných institucí (a kde se jich většina btw nachází dodnes). Občas do těch katakomb zabloudí nějaký mladý doktorand, aby tam našel materiál pro svou disertaci. Tak se také stalo, že na hromadě sumerských tabulek z období kolem roku 3000 před Kristem, které zachycovaly stavy královských sýpek a stájí nebo účetní záznamy o výběru daní a dlužnících, byla nalezena tabulka, na jejímž okraji byl povzdech anonymního písaře přeložený zhruba tímto způsobem: "Čím jsem starší, tím větší mám pocit, že všichni kolem mě se zbláznili." Věřte nebo nevěřte - jak jsem koupil, tak prodávám. :-D Dovolím si z toho udělat takový závěr, že za 5000 let se lidstvo zase až tolik nezměnilo.
Jiří Svoboda
Výborně! Stejné pocity zažívám i já, jenom bych to asi nedovedl tak precizně a s nadhledem popsat. Řečeno s klasikem: vymknuta z kloubů, doba šílí! Ještě že se k přečtení vašeho článku nedostane slovutná Ema Smetana, její inteligence jí nedovoluje podobnými věcmi se zabývat.
Jitka Caklová
:-) :-) ...... a když je někdo jiný, tak šup ze stáda ven! :-) :-)
Květoslav Lanča
V podstatě se jedná o módní vlnu.Je to stejné jak s tetováním.Člověk je tvor stádový a většina dělá,myslí,říká to co ostatní a co jim vůdcové stáda vtlučou do hlavy.
Blanka Lazarová
Mně to připadá na palici. Honza Zelenka to napsal i za mě. A taky se mi zdá, že se věnuje příliš pozornosti a dává se prostor tam, kde to není tak důležité. Často jsou to rozmary , někteří už neví, co by vymysleli.
Jitka Caklová
Čemu věnujeme pozornost, tomu dáváme prostor k růstu a je naprosto jedno, zda se jedná o pozitivní, či negativní záležitost. V minulosti a určitě ne tak dávné, ty oddělené toalety také někdo vymyslel. Kdo dnes posoudí, zda to bylo správné, nebyl to náhodou odklon od přirozenosti?
Hana Řezáčová
Kdyby to nebylo vše trochu k pláči, tak bych se článku i s chutí zasmála - hezky napsané ... Líbí se mi připomínka autorky, že nezná muže, který si svoje příjmení změnil na přechýlené - přidávám : už při narození by se mohl dát chlapečkovi ženský tvar příjmení - proč ne? , když už, tak už! Svět jde v mnohém dopředu, od našeho mládí se toho tolik, zejména po technické stránce, změnilo, ale v něčem mi přijde, že lidé zblbli ...
Irena Mertová
Výstižně napsáno. Někde ten zdravý rozum snad zapadlý v trávě leží... tak ať ho nezašlápneme.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.