Režisér Miloš Forman získal v Los Angeles cenu za celoživotní dílo, což je nejvyšší ocenění, jaké uděluje Sdružení amerických režisérů (DGA). Předseda sdružení Taylor Hackford při této příležitosti připomněl například Formanovy oscarové filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus a označil Formana za jednoho z největších filmařů naší doby. Sám režisér se slavnosti podle agentury AP nemohl osobně zúčastnit kvůli nemoci.
„Ať se zaměří na jakékoli téma nebo na jakýkoli žánr, Miloš najde v každém příběhu univerzalitu lidské zkušenosti a umožní nám, svému uchvácenému obecenstvu, abychom se poznali v boji za svobodu výrazu a za sebeurčení, který tak dobře zobrazuje na stříbrném plátně,“ řekl Hackford.
Profesní sdružení DGA existuje již 76 let. Příští rok uspořádá již 65. ročník cen pro nejlepšího režiséra roku. Cenu za celoživotní dílo dostalo zatím jen 33 režisérů. Posledním oceněným byl v roce 2010 Norman Jewison. Cenu dostali například Cecil B. DeMille (1953), Frank Capra (1959), Alfred Hitchcock (1968), Orson Welles (1984), Billy Wilder (1985), Akira Kurosawa (1992), Stanley Kubrick (1997), Francis Ford Coppola (1998), Steven Spielberg (2000), Martin Scorsese (2003) a Clint Eastwood (2006).
Od roku 1948, kdy tato režisérská organizace začala své ceny udělovat, připadl až na šest výjimek režisérský Oscar právě vítězi soutěže DGA. A nezřídka také snímek režiséra oceněného DGA získal Oscara za nejlepší film.
Osmdesátiletý Forman se proslavil v 60. letech v tehdejším Československu filmy jako Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Po odchodu do USA získal největším úspěch snímky Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a Amadeus (1984). Za oba dostal Oscara. Přelet nad kukaččím hnízdem byl teprve druhým snímkem v historii Oscarů, který získal cenu ve všech pěti hlavních kategoriích.
Miloš Forman za svou kariéru získal například i tři Zlaté glóby a cenu BAFTA za nejlepší režii. Byl také několikrát oceněn za celoživotní dílo, mimo jiné Českým lvem (v roce 1998) nebo na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs a San Francisku. Francie mu v roce 2004 udělila titul důstojník Řádu umění a literatury.