Leckterá hospodyňka ocení, když si může bylinné čaje, nálevy, sirupy nebo masti připravit sama. Často člověk ani netuší, s jakými léčivými rostlinami se může běžně setkat na českých loukách, lesích, nebo které bylinky rostou přímo ve vaší zahrádce.
Důležité je však bylinky umět bezpečně poznat, vědět, kde a kdy se vyskytují a jaké blahodárné účinky mají. Historie bylinkářství v Čechách má dlouho tradici, mnohé babské rady byly dávno vyvráceny ale mnoho z nich se osvědčilo a předáváme si je z generace na generaci. Nemusíme však hovořit jen o přírodní lékárně, ale mnoho bylin je rovněž velice chutných kořením.
Jednou z méně známých léčivých rostlinek je máčka ladní, která přispívá nejen k normální funkci dýchacího systému, ale také pomáhá čistit krev nebo při zánětech močového měchýře. Protizánětlivě působí i vzrostlá divizna sápovitá, její žluté květy jsou skvělým bojovníkem proti zaníceným sliznicím dýchacích cest.
Mnohem více například i o chrastavci nebo bělozářce větevnaté se dozvíte od zkušené bylinářky a lékárnice PharmDr. Dagmar Váňovou, která v neděli 6. srpna 2023 provede zájemce okolí Koněpruských jeskyní. Kromě léčivých bylin její pětikilometrová komentovaná vycházka povede po planině Zlatého koně, na kterém se podle bájí proháněla bohyně Kotys, až k Aksamitově bránu, Jelínkově mostu a Čertovým chodům.