Čas zkracování
Ilustrační foto: Pixabay

Čas zkracování

16. 4. 2023

„Babičko, nezdá se ti, že jsou ty tyčinky čím dál menší,“ poznamenal vnuk, který pohmatem zkoumal zabalenou mléčnou tyčinku. Zatáhl za růžek nafouknutého obalu, ten s tichoučkým povzdechem splasknul jako bublina a vydal mini sladkost.

„Taky jsem to zjistila. Masové tyčinky co deset let kupuji Čikině jsou kratší, přestože obal zůstal stejný, na rozdíl od ceny,“ souhlasila jsem. Téma jsme dál nerozvíjeli i když jsem měla několik dalších příkladů současného  zkracování a smršťování produktů.

Nepříjemné myšlenky vytěsnila vzpomínka na krásnou paní sládkovou z lyrické komedie Postřižiny, která při zmínce o módě zkracování upravila sukni, psovi ocas, spolu s Pepinem zkrátili nohy u židle i u stolu a rozjela se do města zkrátit vlasy, které obdivovalo celé město. Poetika časů minulých očima Bohumila Hrabala.

Na rozhovor jsem si vzpomněla za několik dnů od návštěvy. Nešel dobíjet vysavač na podlahy, a to po necelém roce od výměny akumulátorů, přitom jako nový byl funkční také necelý rok. Za zhruba stejnou dobu mi „odešel“ i aku vysavač na okna. Renomovaná firma by měla mít slogan „Do roka a do dne,“ aby zákazník věděl co ho čeká.

Že se zkracuje životnost domácích spotřebičů jsem zaznamenala již dříve, ale představa, že výrobek by mohl být funkční pouze rok mě děsí. Vlastnit elektromobil, tak mám noční můry, v nichž rok co rok chodím kupovat novou baterii za cenu rovnající se třetině pořizovací ceny auta.

Aby toho nebylo málo, tak čas zkracování nečekán a nezván vstoupil do mého života tím, že mi zkrátil výšku o 3 centimetry, takže kalhoty courám po zemi, ale nestěžuji si.

Nyní mohu zkracovat já.

 

glosa
Hodnocení:
(5 b. / 31 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Jani, moc hezká a trefná úvaha. Řekla bych, že u některého zboží se nezkracuje, ale zmenšuje. Třeba u kočičích "kapsiček" se někde zvedne cena. Jinde s potěšením zjistíme, že zůstala stejná. Ovšem při bližším zkoumání se ukáže, že se zmenšil citelně obsah. Místo původních 80 g je 70, někde dokonce jen 65. Výrobce sází na to, že si zákazník všimne ceny, zatímco sníženou gramáž známého výrobku přehlédne. K nízké životnosti spotřebičů snad dodám jen to, že když si sestra před nějakým rokem vybírala televizi, ptala se prodavače - poradce, jakou nejraději značku. Mládenec bezelstně odpověděl: To máte jedno, stejně žádná víc jak 3 roky nevydrží.
Zdenka Soukupová
Jano, zasmála jsem se. Pěkně jsi to popsala, i když vlastně ta skutečnost moc k smíchu není.
Jarmila Komberec Jakubcová
moc hezký článek. Dík.
Elena Valeriánová
Jano i já se už nějak zkrátila, ale to mě až tak netrápí. Není jenom zkracování, ale také zmenšování, sáček bonbónů se ze 100 g zmenšil na 60 g a pokud čekáme, že nastoupí přímá úměra váha = cena, nastává mýlka. Nastupuje nepřímá úměra, čím menší gramáž tím vyšší cena. Možná je to proto, že i vzduch se musí platit, pytlík bonbonů je pěkně nafouknutý. Hezká nedělní glosa i když popsaná pravda trošku k zlosti.
Anna Potůčková
Trochu úsměvný článek. Říká se to, že člověk v seniorské věku roste do země. S tím nic nenaděláme, nesmíme na tuto skutečnost myslet. Když se doma dívám okolo sebe, jsou věci které mě jistě přežijí - záruka, nezáruka.
ivana kosťunová
Velmi povedený článek - Jano, alespoň u spotřebičů by měla platit ze zákona záruka dva roky. Takže reklamovat. Tu naši zmenšující se výšku, bohužel, už reklamovat nelze.
Naděžda Špásová
Jano, pobavila jsem se. Ty přístroje, které ti odešly nemají záruční dobu? Pokud je roční, tak je to špatný. A neboj, co se týče zkracování naší výšky, jsem na tom podobně, holt už rosteme do země. Tak se to prej říká. Přeji ti menší úbytek výšky a domácích spotřebičů. :-)
Jan Zelenka
Bohužel záměrem výrobců je dávat na trh výrobky, které mají omezenou životnost maximálně do záruční doby. Jinak by přišli o kšeft. Co se týče zkracování, zjistil jsem zajímavou okolnost. O co přicházím s lety na výšce, o to samé přibývám v pase. Hezký článek, paní Kollinová.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.