O seniorské spokojenosti
Ilustrační foto: Pixabay

O seniorské spokojenosti

5. 4. 2023

Hodně se teď mluví o důchodcích, o valorizaci důchodů, která ze zákona měla být, ale kvůli nedostatku financí bude trochu jinak. Nejen od vlády, ale i od mladých mohou senioři slyšet, že je jich více než těch na důchody přispívajících.

Vím, že i část seniorů souhlasí s tezí, že bychom mohli poškodit naše vnuky.

Každý to máme jinak. Říká se tomu úcta ke stáří. Svým rodičům, kteří celý život poctivě pracovali a dnešní terminologií řečeno přispívali, bych nikdy pobírání penze nepřipomněla. Oni si ji dávno odpracovali, nepodváděli na daních a vše řádně odváděli. Není to přece chyba seniorů, že tato situace nastala.

Názory jsou různé. Četla jsem i to, že nejvíce jsou nespokojení ti, co mají důchod vysoký a ti chudší, co dostávají nejméně, jsou spokojení. Nemyslím si, že to tak je. Zamrzel mne i výraz nenajedený důchodce. A vůbec si nemyslím, že více peněz rovná se větší spokojenost lidská.

Znám seniory, kteří žijí sami a po zaplacení nájmu a ostatních plateb jim z důchodu zbyde žalostně málo. Mohou si sice zažádat o příspěvek, ale přiznám se, ani já bych nežádala. Jenže senior šetřit umí, uskromní se, přizpůsobí své požadavky možnostem a zvládne to. Mám na mysli seniora, který je ještě fit.

Hůře na tom jsou ti, kterým je sdělena částka potřebná pro pobyt v některém z pečujících sociálních zařízení, tam jim dost často důchod ani se sociálním příspěvkem měsíčně nestačí. Díky špatné finanční situaci mají opravdu někteří z nejstarší generace ke spokojenosti daleko.

Jenže vztahovat spokojenost seniorů jen k penězům je zjednodušování.


                                                                                                                         FOTO: Miloslava Richterová

 

I když k pozdnímu věku patří hodně strastí, nejsme pořád zdraví, důchodový věk má i svou světlou stránku a z té ta moje spokojenost pramení. Je to skutečnost, že si senior v rámci svých možností může naplánovat různé aktivity podle svého zájmu, umí si užívat své denní radosti a někdy i nad něčím mávnout rukou, umí se těšit z krásné přírody, z domova, z místa, kde žije nebo které nově poznal. Je to určitý nadhled, který senioři díky svým životním zkušenostem mají.

S přibývajícím jarem se těšíme na vycházky, výlety, posezení a práci venku a kdo ví, na co ještě přijdeme. Já se těším, až se projedu na kole, projdu pěknou túru a až zapálíme první ohýnek. Zapadající sluníčko nám bude svítit do tváří, dokud ho nebude už jen kousek, ptáci nad námi budou vyzpěvovat večerku. Ráno budeme zase obdivovat červánky a jen co slunce pořádně zasvítí, bude to hučet v koruně rozkvetlého javoru i v bílých třešních včelkami. Nejdřív ale zasadím ty jabloňky, co jsem pro ně tak pracně vykopala jámy na podzim a čerstvou zeminu navozila, zasadím brambory, pro které jsem si vlastní sadbu vypěstovala. Budu se radovat z rozkvetlé zahrádky a děkovat osudu, že mohu být šťastná a spokojená.

Umím se radovat ze života, ale zároveň mám ráda férové jednání a spravedlnost. Nejdřív dej, až potom ber, tak to znám odmala.

 

 

 

 

 

 

 

aktivní senioři důchody životní styl
Hodnocení:
(5.1 b. / 36 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Nikdy Vesmír člověku nenaloží víc, než kolik je schopen unést, a že mi tedy nakládal. Dnes jsem s ním v pohodě, už mi nakládá jen tolik, kolik si nechám líbit. Umět se radovat ze života je základ trvalého štěstí. Být spokojenou seniorkou je pro mě snadné, protože vím, že to mám za odměnu. Žádná iluze!
Olga Škopánová
Kdo by neměl rád férové jednání a spravedlnost až na to, že si pod tím každý představuje něco jiného.
Lenka Kočandrlová
Ještě pořád si myslím,že být v důchodu a dělat si jen to,co mne baví,je nejlepší ! Konečně mám na stará kolena svůj pokoj, nikdo a nic mne nepohání k práci,do které by se mi nechtělo. Užívám si té svobody , nezávislosti a těší mě každý den.
Blanka Lazarová
Vidím, že než jsem to napsala a odklikla, tak se tu objevily podobné názory jako mám já. Liba, Jana, Daniela, Radmila, Soňa a další.... CARPE DIEM :-)
Blanka Lazarová
Děkuji za pěkný článek. Užívejme si v rámci svých možností, těšme se z toho co máme a netrapme se tím, co nemůžeme ovlivnit. Komu to nejde a pořád jen nadává, tak toho je mi skutečně líto. S úsměvem jde všechno líp. :-)
Libuše Křapová
Miluško, krásná úvaha. Každý to máme nastaveno jinak. Proč se zbytečně trápit tím, co nedokážeme změnit? Spokojenost a radost ze života opravdu není na povel, to nastavení má každý jedinec v sobě. Takže bude jaro, teplo, a nic nemusíme :-) Těším tak jako vy na to, co chci a můžu.
Jana Kollinová
Být spokojená s tím co mám je výhoda a krůček ke štěstí. Stačí umět si najít to co dělám ráda nebo to co dělám mít ráda, na něco se těšit a navzdory věku přece jen ve skrytu duše po něčem toužit. Úvodní fotografie článku hovoří sama za sebe = být spokojeným seniorem je tak snadné! Ne, není to snadné! Kdo by chtěl tvrdit opak, tak žije v iluzi. Byla bych šťastná, kdyby se mi podařilo najít rovnováhu mezi vlastní spokojeností a nespokojeností. Vám se to podařilo, tak ať Vám tento stav vydrží co nejdéle. Vítr ve vlasech, slunce v duši. :-)
Daniela Řeřichová
Hezká úvaha, děkuji. Asi každý má dost důvodů ke smutku, nikdo z nás v tomto věku nežije bez starostí. Navštěvuji kamarádky v různých zařízeních a jsem vděčná za svou soběstačnost. Zatím mohu být užitečná, mám rodinu, přátele, koníčky, svobodu myšlení a konání. Přeji všem mír v duši.
Radmila Coufalová
Moc hezké povídání, ať Vám to pozitivní nastavení dlouho vydrží !! Sice ještě nejsem v penzi, ale trochu jsem si nanečisto tuto situaci natrénovala za covidu, kdy mi stát na x měsíců zavřel provozovnu a ze dne na den musel člověk nějak vyžít...a taky to šlo. Spousta zážitků nestojí ani korunu, procházky přírodou, setkání s přáteli, denně byl čas na to si pořádně zacvičit, dělala jsem angličtinu. Zkrátka kdo chce, ten si to hezké umí užít i s málem. Jen abychom byli zdraví..
Soňa Prachfeldová
Moc hezké, Mílo je vidět, že důchod si prožíváš dobře a to je to nejlepší, co člověk může pro své tělesné i duševní zdraví udělat. Někdy jsem unavená z větší práce, ale pak si řeknu, to jsem to dobře zvládla a mám pocit spokojenosti. Byla jsem dost veřejně činná, ale teď už by mě to unavovalo. Ještě vedu náš klub, většinou jsou to vdovy, ale smutek u nás nebývá. Umí se zasmát, pokecat a je to fajn. Tu energii, kterou ještě mám, chci věnovat své rodině, sobě, koníčkům. Každý čas chce své. Hodně zdraví a elánu přeji Mílo!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%