Vavřinecké hody v Brně
Všechny fotografie: Blanka Lazarová

Vavřinecké hody v Brně

20. 8. 2022

Letos po dlouhé době se mi podařilo být v Brně v čase Vavřineckých hodů, které se konají v MČ Brno - Komín. Líbí se mi, že se tu tato tradice udržela až do dnešních dnů a že neustále dorůstá mladá generace. O to se velkou měrou starají paní Ludmila Caletková, Gabriela Jozová, Anna Staňková a mnoho dalších.

Paní Caletková v roce 2002 založila dětský folklórní soubor Komíňáček, který tak letos slaví dvacetileté výročí. Má v současnosti 16 dětí ve věku 5-13 let a už nyní se hlásí další zájemci.

Soubor vystupuje pravidelně na akcích komínské radnice, např. Vítání občánků, Dětský den, Vánoční setkání seniorů, zúčastnili se také Mezinárodního folklórního festivalu Brno a také na Vysočině na Třech Studních při Otevírání studánek na počest Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové, která byla sestřenicí paní Caletkové.

Všem těmto obětavým lidem, kteří se podílejí na zachování a rozvíjení komínských tradic patří velký dík.

K těmto tradicím samozřejmě patří i Komínské hody, které se konají každý rok v srpnu kolem svátku sv. Vavřince, jehož název nese i místní kostel.

kultura tradice
Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Seitlová
Blani, tak to je podívaná, nádherné kroje jsi nám představila. Patří ti dík, mám takové slavnosti ráda.
Anna Potůčková
Tyto slavnosti mám moc ráda. A zejména pak, když se chodí v krojích. Je to nádhera a Jižní Morava má nádherné kroje!
Dana Puchalská
Blanko,to je čistokrevná nádhera. Děkuju.
Jan Zelenka
Udržování folklorních tradic je velmi záslužná práce. Stále je z čeho čerpat. Krásné fotky!
Martina Růžičková
Blanko, díky za zprostředkování té úžasné podívané. Je moc hezké, že se tyto tradice stále udržují. Moc obdivuji kroje. Měla jsem kolegyni, která měla doma kroj po své babičce. Jednou nám líčila, jak složitě se žehlí jeho skládaná spodnička a sukně. Tak jsem si na ni při čtení vzpomněla.
Irena Mertová
Prarodiče se seznámili na hodech v r. 1920, babička byla z Komína - tak to možná bylo právě na Vavřineckých? :-)
Alena Tollarová
Krásná tradice. Krojované dívenky jsou jako panenky. Ale nejvíc se mi líbí nazdobený klobouk na třetí fotce :)
Naděžda Špásová
Blanko, pro ty, kteří mají tyhle slavnosti rádi, to byl určitě zážitek, moc hezké fotky.
Zuzana Pivcová
Někdo třeba dnes už považuje podobné akce za přežilé, ale mně připadají stále půvabné.
Daniela Řeřichová
Blanko, děkuji za obsahově i výtvarně cennou reportáž. Vždy mě dojímají děti v krojích a je obdivuhodné, když se v rodinách předává naše nehmotné kulturní dědictví. Fotografie jsou nádherné, ta s křížem by jistě obstála v nějaké soutěži. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.