
FOTO: Jana Hošková
Vzpomínka na "Zlaté Mykény"
28. 4. 2022Když se řekne Mykény, vybaví se mi král Agamemnón, Homér, Trója a zaplaví mne vzpomínky. Zároveň pořád cítím ten strašný žár, ve kterém jsme se prodírali vzduchem tetelícím se vedrem a zároveň vonícím různými bylinami a keři nahoru do kopců.
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Jana Hošková
6.6.2022 17:03
Ano, pane Zelenko, pokud se nezničíme jako lidstvo válkami, zničí nás klimatické změny. Nic povzbudivého, co...Abych to trochu zlehčila: kdosi navrhoval, že pokud chceme přežít války či změny klimatu, musíme se odstěhovat z civilizace, nejlépe do Austrálie či do amazonských pralesů. Představila jsem si to v reálu, jak by z nás domorodci měli radost a hlavně, jak bychom se tam všichni vešli a musela jsem se smát.
Jan Zelenka
3.6.2022 19:28
Jen trochu upřesním údaje, uvedené v článku. O klimatických změnách ve starověku totiž právě píši publikaci. Sopečný výbuch na ostrově Santorini, zvaný v té době jako Théra, proběhl na počátku 17. století př. n. l. Radiokarbonové datování upřesnilo výbuch mezi roky 1627 př. n. l a 1600 př. n. l. Sopečný výbuch na Santorini byl jedním z největších v dosud známých lidských dějinách. Gigantická erupce způsobila mohutné pyroklastické proudy, které ohrozily i okolní ostrovy. Desítky metrů vysoké vlny, některé prameny uvádějí výšku vln až 100 metrů, a déšť sopečného popela, zdevastovaly celé východní Středomoří i část Malé Asie.
Největší nápor vln pocítil ostrov Kréta, kde sídlila vyspělá minojská civilizace. Katastrofa způsobila postupný zánik celé minojské kultury.
Vyspělá mykénská civilizace, po níž se dochovaly trosky opevněných paláců v Mykénách, Tíryntu či Pylosu, byla skoro zničena až později, velkým zemětřesením kolem roku 1200 př. n. l. K úpadku mykénské civilizace významně přispěly i nájezdy tzv. „mořských národů“, které napadaly i Egypt.
Soňa Prachfeldová
29.4.2022 07:32
To jsou nádherná místa, protkána bohatou kulturou a také vražděním. Moc se toho nezměnilo mezi lidstvem. A když tak je lidstvo ještě krutější.
Martina Růžičková
28.4.2022 21:49
Pro milovníky historie musí být návštěva tohoto místa úžasným zážitkem. Při čtení článku jsem si vzpomněla na knihu "Řecký poklad", která poutavě líčí Schliemannovy objevy.
Alena Velková
28.4.2022 18:38
Velmi zajímavé...mám pocit, že i u nás by se hůř vydýchávala ztráta pokladnice :-))
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 17. týden
Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat vážné hudbě. Jak dobře ji znáte? To uvidíme...
AKTUÁLNÍ ANKETA