
Ilustrační foto: Ingimage
Dříve to bylo lepší. Nebo ne? Proč malujeme minulost na růžovo
25. 1. 2022Dvě třetiny obyvatel vyspělých evropských zemí jsou přesvědčeny, že dříve bylo na světě lépe. Že jídlo bylo lepší, zábava kvalitnější, móda hezčí, lidé slušnější. Otázkou je, zda tomu tak skutečně bylo nebo jde o projev tendence hodnotit minulost mírněji a shovívavěji, než současnost.
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Marie Měchurová
30.1.2022 13:51
Já jsem s dnešním životem hodně spolojená. Po revoluci jsme prodali družstevní byt a máme malý domek. Pěstujeme si vlastní zeleninu. Potravin kupujeme méně, ale kvalitních. Pivo nám moc chutná i moravské víno. Procestovali jsme skoro celou Evropu. Máme to nejlepší zdravotní péči. Jsme rádi na světě, jen ti nenažraní (je to spisovné) politici nám vadí.
Jitka Caklová
29.1.2022 21:11
Jenže ti celoživotní nemakačenkové ani feťáci sem z nebe nespadli. Čím to asi je, že necítí potřebu pracovat?
Alena Gebauerová
29.1.2022 18:29
Leccos bylo lepsi, jidlo vetsinou české s kratší trvanlivosti, ale bez chemie, volny čas jsme travili venku, sportovali a nezakladali na sadlo u pc, maminky na nas mely cas a nehonily se tolik za penezi, kazdy musel pracovat a stat nevykladal tezke penize za celozivotni nemakacenky, naulicuch se nevaleli fetaci.
Ivona Lachová
27.1.2022 16:45
Kdysi jsem si kupovala dietní salám a chutnal mi. Dneska není na trhu. Pivo mi chutnalo také, byť mělo kratší záruční dobu. Dneska bych si piva z velkých pivovarů nenapila. Kdysi na vesnici se toho moc koupit nedalo, a tak pokud si člověk neuchoval a nevypěstoval, musel na nákup do města. Dneska na vesnicích už nejsou ani ty malé prodejny, kde bylo mléko, rohlíky, chléb, sůl, cukr a mouky. Přežili jsme, nemáme si nač stěžovat. Jen léta nám přibyly a jezdit do města na nákupy je i finančně nákladné.
Antonín Nebuželský
27.1.2022 13:25
Ještě mi to nedá. Zažil jsem vlastně i Beneše a Gottwalda. Jenže to mi bylo fuk. Chudá rodina, malý starosti. I když takový kontingent" jsme museli platit, když nám slépky nenesly:-)
Antonín Nebuželský
27.1.2022 13:21
Trochu mi unikají souvislosti, ale proč by si tenkrát někdo vařil pivo, při těch cenách. Pokud jste při věci ", tak musíte uznat, že za deset korun ji měl našinec" jako z praku":-)
Jo, ale takový rybízák", to jo, to byla běžná věc.
A jestli bylo líp? Díky mládí, nepochybně.
Krejcar Stanislav
27.1.2022 12:09
Zažil jsem dobu Antonína Zápotockého i Antonína Novotného.Jako student jsem zažil rok 1968 a dobu jež jsme věřily , že bude lépe než bylo věřili jsme Svobodovi a Dubčekovi a zkusili jsme si půl roku i "kapitalistické" podnikání. Nevím na které straně tehdy byli Klaus se Zemanem zda na straně signatářů zvacího dopisů Brežněvovi nebo na straně Šika, Dubčeka, Svobody. Papir snese vše, Husák také zažil komunistický kriminál a jako člen Svobodovy vlády se zaprodal Brežněvovu režimu od 1968-1990 ! Nevím jak se dnes má Zifčák a Z.Ondráček bylo lépe jako důstojníku STB a příslušníku pohotovostního Pluku Veřejné Bezpečnosti. Členů KSČ v Československu byl milion v třináctimilionovém socialistickém státě. Nevím kdy v Československu nastal komunismus jež hlásají exkandidáti VK a ostatní vzdělanci jež také tu dobu zažili.
Krejcar Stanislav
27.1.2022 11:40
Dříve to bylo lépší - snad jen v tom,že jsme byli mladí a starosti jsme přenechávali rodičům ! Osobně by jsem nechtěl aby se doba vrátila. Jsem s osudem a dobou smířen. Problém vidím spíše ve výchově v rodinách a příkladech pro potomky. Když porovnám školní docházku a následky třídních schůzek za nás a v dnešní době tak .... ! Ani v jedné době by jsem nechtěl být kantorem a profesorem. Za nás to byl kult angažovanosti jak dětí tak rodičů , dnes je to o pochybném vzdělávání a přístupu žáků k učitelům a rodičů k učitelům. Muj děda s babičkou nám vyprávěli jak to bylo za Rakouska Uherska jaká byla ucta ke kantorům a snaze vzdělání. Tehdy sice třídní schůzky nebyli ale o to více platilo hodnocení kantorů a následně i trest. Dnešní mladá generace není vedena k manuální práci a pomoci v rodinách. Nevím zda je dobře,že není selektivní probírka schopností žáků pro další vyšší vzdělání a dělnické povolání. Mělo to jistě dost kladných výhod a prezentace práce učitelů jako vizitka školy.
Daniela Řeřichová
27.1.2022 08:39
"Takže, vzpomínky na minulost by neměly být důvodem k hádkám, i když je těžké vstřebat skutečnost, že každý na ni vzpomíná trošku jinak." :-)
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 17. týden
Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat vážné hudbě. Jak dobře ji znáte? To uvidíme...
AKTUÁLNÍ ANKETA