Výstava betlémů v Roudnici nad Labem
FOTO: Alena Tollarová

Výstava betlémů v Roudnici nad Labem

20. 12. 2021

Jeden za druhým rychle ubíhají dny adventu. Dospělí blázní s řádným vygruntováním celého bytu, naplněním krabic vánočním cukrovím a hlavně sháněním toho nejkrásnějšího stromečku a dárků.

Děti to mají celkem jednoduché. Sem tam chodí do školy, sem tam se učí moderně on-line, ale hlavně očekávají, že jim Ježíšek splní jejich přání a přinese celou tu kupu dárků, o které si mu napsaly. 

V celém tom běsnění se tak nějak ztrácí podstata vánoc jako  takových. Koho dneska zajímá, kdy a proč vlastně slavení vánoc vzniklo? Myslím, že v rodinách se o tom dneska s dětmi moc nemluví. Co však k vánocům patří a skoro každý má doma? Přece betlém! Výjev znázorňující narození Ježíše Krista v Betlémě a jeho položení do jesliček se zprvu stavěl v chrámech. Postupně se tento zvyk rozšířil a betlémy z nejrůznějšího materiálu se dostaly do domácností. 

Máte doma betlém? Máte snad dva? Nebo dokonce tři? Pan Jaroslav Kyzlík z Podlusk (část Roudnice nad Labem) jich má doma asi tři stovky! Loni jsem se celkem náhodně v místní FB skupině o něm dověděla, domluvila se s ním a šla jsem se k němu podívat. Zavedl mě do přístavku na dvorku, vybaveného policemi. Na policích jeden vedle druhého stály betlémy, většinou papírové nebo vyřezávané z překližky. Mezi nimi problikávaly žárovičky. Také v podkroví měl další police zaplněné betlémy. Poseděla jsem s ním a s jeho paní u kávy a vyslechla si vyprávění o jeho sběratelské zálibě. Přes rok má betlémy složené, s předstihem před vánocemi vždy nějaké vybere a pro radost svoji i známých je takto vystaví. Měla jsem sice s sebou foťák, ale vůbec jsem nenašla odvahu v tom prostředí plném světýlek fotit.

Letos už pan Kyzlík nemá betlémy jen doma, ale část jich je pro potěšení malých i velkých vystavena v městské knihovně a v infocentru. Samozřejmě jsem si nemohla nechat tuto příležitost ujít a zašla se na betlémy podívat. V knihovně jsem zastihla skupinu dětí zřejmě z družiny, která pozorně poslouchala výklad o vzniku jesliček. Posadila jsem se, poslouchala s nimi a líbilo se mi, že se tímto způsobem děti s tradicí vánoc seznamují.

Máte-li chuť, odložte na chvíli práci a pojďte si se mnou pár betlémů prohlédnout a navodit si vánoční náladu. Pusťte si k tomu třeba zrovna Půjdem spolu do Betléma.

Na závěr mám pro vás malý úkol. Víte, proč se některému betlému říká "tříkrálový" a jak se pozná? Kdo z vás to ví, prosím, neprozrazujte hned :).

Můj příběh Vánoce
Hodnocení:
(4.9 b. / 31 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Potůčková
Ali díky za tento článek a zejména pak za fotky betlémů. Opravdu zlaté české ručičky. V okolí je krásný betlém v obci Žeranovice, který je hodně velký. Na betlémy se dívám ráda
Eva Mužíková
Tak tohle já " můžu". jakmile někde objevím betlém, zvláště ten pohyblivý, vydržím na něj čučet se zaujetím hodně dlouho. Smekám Alenko, to je přehlídka.
Blanka Lazarová
Álo, moc pěkné. Měli jsme moc hezký velký vyřezávaný betlém, ale vůbec nevím, kde skončil. Tak máme aspoň maličký papírový, A u nás v Brně máme teď taky výstavu betlémů - v Letohrádku Mitrovských. Mám ho v plánu tento týden. Naštěstí trvá do 16.1.2022, kdybych to nestihla.
Helenka Vambleki
Nádhera! Nedočkavě jsem prohlížela už včera před vydáním!
Naděžda Špásová
Barevně to vypadá krásně. Velké betlémy jsem viděla před lety ve Vídni. Jinak tomu moc nefandím, ale uznávám, že je to hezké.
Elena Valeriánová
To jsou krásná dílka. Na mě nejvíc zapůsobil betlém v kostele v Těrchové. A pak taky v Jiříkově galerii u Bruntálu. Dobře jsi nám to nafotila. Chybí mi v této době takové malé radosti - výstavy, vernisáže, koncerty. Neměli jsme toho nikdy moc, ale v této době nemáme nic. Lidi ve městě se mají líp. Děkuji za sdílení.
Marie Měchurová
Vánoce a betlémy patří k sobě. Největší jsem viděla v Třebechovicích pod Orebem. Moc hezká galerie.
Jana Šenbergerová
Krásné! Letos byla výstavka betlémů i v naší knihovně. Tuším, co znamená tříkrálový betlém, ale nikde jsem o tom nenašla zmínku. Hned ten první bych tak nazvala. Díky! Letos jsme si jeden koupili, ještě jsme ho nesestavili, ale vypadá jednoduše, tak snad to zvládnem.
Daniela Řeřichová
Alenko, děkuji za tu nádheru, kterou jsi nám zprostředkovala. Betlémy jsou mojí vášní, jezdívali jsme s dětmi všude možně, teď za nimi chodím do kostelů po Štědrém dni, kdy je vložen do jesliček Ježíšek. Možná se díky tvé upoutávce podívám do Roudnice. Tříkrálový betlém má kromě mudrců i cizo..... .... z.....a.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.