Zemřel zpěvák Miroslav Žbirka
Miroslav Žbirka. FOTO: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Zemřel zpěvák Miroslav Žbirka

10. 11. 2021

Fantastický muzikant, hudební skladatel a zpěvák Miroslav Žbirka zvaný Meky zemřel. O jeho úmrtí informovala slovenská média, kterým smutnou zprávu potvrdil Žbirkův PR manažer Rado Messa.

Před měsícem devětašedesátiletý Miro Žbirka napsal svým fanouškům na facebooku: „Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil a skončil jsem na kapačkách. Posílejte energii, budu ji potřebovat.“ Jeho manželka Kateřina poté médiím sdělila, že bojuje s rezistentní bakterií a infekcí, na kterou tehdy lékaři hledali vhodná antibiotika.

Miro Žbirka byl spoluzakladatelem skupiny Modus, s níž v roce 1977 získal spolu s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev. V roce 1981 spolu s Lacem Lučeničem opustili skupinu Modus a založili skupinu Limit, se kterou se vydal na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem; po Waldemaru Matuškovi byl druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.

Miroslav Žbirka měl se svojí první manželkou Helgou dceru Denisu, s druhou manželkou Kateřinou pak dceru Lindu a syna Davida. Žil se svou rodinou v Praze.

 

 

V roce 2016 náš portál i60 vydal s Miroslavem Žbirkou rozhovor při příležitposti vydání vzpomínkové knihy Zblízka. Příjemné vzpomínky na vše, co provázelo kariéru tohoto oblíbeného hudebníka. Zde je jeho část:

Co vás vedlo ke knižnímu bilancování?
Není špatné zavzpomínat. S autorem knížky Honzou Vedralem se známe dlouho, několikrát jsme si povídali a tak jsme si řekli, že to zkusíme. Když jsem mu vyprávěl realitu minulosti, byl někdy hodně překvapený. A já se přistihoval, že jsem se rozvyprávěl a říkal jsem mu i věci, na které bych nejraději zapomněl. Honza je nezatížený minulostí, a tak kladl otázky, na které se dobře odpovídalo. A já mám rád rozhovory s mladšími lidmi, kteří jsou minulostí nezatíženi.

Řekl jste si někdy v životě, že stárnete, že vše nejlepší je za vámi? Nebo jsou vám takové pocity naprosto cizí?
Ale tak jasně, člověk přemýšlí nad vším možným. Jenže já v poslední době prožívám pěkné období. Koncertuju, mám hodně práce, spíše se těším, až trochu zvolním a budu mít více času na to, co mě baví nejvíce.

A to je?
Skládání písní.

Dozví se čtenář v té knize něco, co o vás není známo?
Já jen zkusil vyprávět svůj příběh. Jsem obyčejný kluk, který celý život miloval muziku a měl v životě štěstí, že se jí mohl živit. Díky hudbě jsem se dostal z nejtěžších životních situací, jako byla například smrt mého bratra. Vyprávěl jsem v knížce o všem, ale nečekejte žádné skandály ani výčty úspěchů nebo ocenění. Na to si nepotrpím.

Na co si potrpíte?
Pro mě jsou dominantní příběhy vzniku jednotlivých skladeb. A to, že se pak skladby lidem líbí. Že si třeba některé pustí i po čase.

 

hudba osobnosti zpěvák
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 31 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Jsem ráda, že jsem pana Žbirku viděla na živo letos v létě na koncertě v našem parku. Byl jako vždy skvělý. Během koncertu několikrát pokašlával, musel se napít. Ale tím si nedovolím napsat, že byl nemocný. Čest jeho památce.
Hana Rypáčková
Je to smutné..
Danuše Onderková
Do hudebního nebe odešla další hudební legenda. Mekyho jsem poslouchala moc ráda. Jeho píseň Atlantida mi zní v uších stále až mi naskakuje husina. Čest jeho památce.
Růžena Břendová
Meky odešel a s ním odešla další legenda naší hudby. Byl to neskutečně skromný a hodný člověk, vtipný. Jeho Balada o polných vtákoch je moje nejoblíbenější. Meky, odpočívejte v pokoji (žádné ripákování), upřímnou soustrast rodině a všem jeho blízkým.
Jiří Libánský
S Mekym som sa stretol iba raz. Pri natáčaní hudobného fimu v Bratislave. Pohodový a vtipný spoločník. Tam sme si aj napokon tykali. Tak "Miro zbohom, pokoj tvojej duši."
Alena Vávrová
R.I.P.
Alena Švancarová
Mekyho Žbirky je veliká škoda.Byl sympaták a měl hezké písničky,které krásně zpíval.Čest jeho památce.
Jana Jurečková
Jedna jeho písnička začíná : Na konci ulice stál můr našich lások... Je moje oblíbená a navždy zůstane. Je mi moc líto, co se stalo. Jen jedna hvězdička bude svítit na obloze, krásná a třpytivá, nikdy a nikam nezmizí, protože ji budu mít stále ve svém srdci.
Hana Polednová
Měla jsem ho moc ráda, líbí se mi jeho písničky. Je mi to líto, mohl tu být ještě s námi.
Irena Drob
Nemilou zprávu jsem četla po 18.hod., ráda jsem v sobotu poslouchala jeho pořad na Dvojce, v TV sledovala jeho "Doupě", je moc dobře, že se dá vzpomínat díky záznamům. Je mi líto, že odešel tak brzy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

17%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

11%

Pobyt na chatě či chalupě

10%

Výlety po Česku

15%

Dovolenou v zahraničí

10%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%