Primářka Hana Roháčová: Očkování učí naše tělo, jak se bránit nebezpečným virům a bakteriím
MUDr. Hana Roháčová. FOTO: poskytnuto agenturou Havas

Primářka Hana Roháčová: Očkování učí naše tělo, jak se bránit nebezpečným virům a bakteriím

26. 10. 2021

Podzimní měsíce, kdy se teplota pohybuje kolem deseti stupňů a lidé se koncentrují více v uzavřených prostorách, přinášejí podle Hany Roháčové, primářky Kliniky infekčních, parazitálních a tropických nemocí, příznivé podmínky pro šíření virových onemocnění.

Zatímco v loňském rocese chřipka celé Evropě takřka vyhnula, protože lidé byli nuceni trávit většinu času doma a děti nechodily do škol, letos je situace diametrálně odlišná, a tak se očekává razantní výskyt respiračních onemocnění a chřipky. MUDr. Hana Roháčová upozorňuje, že v žádném případě nebude stačit jen očkování proti covidu, ale je třeba využít i očkování proti chřipce. Ostatně epidemiologové již delší dobu očekávají pandemii chřipky.

Za neméně závažné označila Roháčová napadení lidského organismu pneumokokem. Ten je běžně přítomen v nosohltanu a přenáší se kapénkami. V roce 2020 proočkovanost dětí dosáhla 71 procent a u osob starších 65 let pouze 24 procent. To na kolektivní imunitu nestačí. Děti jsou hlavním rezervoárem pneumokoků. Ale primářka Roháčová doporučuje udržování sociálních kontaktů v rodinách, které jsou pro seniory životně důležité, a tak podle jejích slov je jedinou účinnou obranou očkování.

„Já za dva nejdůležitější milníky v medicíně považuji očkování a vynález antibiotik. To je to, co zachránilo stovky milionů lidí. Očkovací látka není to, co někomu ublíží. Naučí naše tělo, aby se bránilo proti infekci, protože mu dáme nějaký kousek bakterie nebo viru a tělo si proti nim vytvoří obranu. Když potom přijde ten pravý virus nebo ta pravá bakterie, tělo si řekne, aha, mám proti tobě zbraň a nepustí ho dál,“ vysvětluje lékařka Hana Roháčová.

Její vyjádření plně podpořil také herec Jan Přeučil (84), který v nedávné době prodělal pneumokokové onemocnění i covid. Trápil ho velmi silný kašel, a tak na doporučení praktické lékařky je již očkován proti chřipce (ostatně proti té se nechává očkovat pravidelně) a i proti pneumokoku. Na třetí dávku vakcíny proti covidu právě čeká.

Na otázku, zda je více nebezpečná chřipka, pneumokok či covid primářka Roháčová na tiskové konferenci uvedla, že průběh těchto onemocnění je individuální. Nelze předpovídat jaké komplikace u daného pacienta nastanou. Je však obecně známo, že imunita s věkem klesá a je tedy nanejvýš nutné aktivně se proti respiračním chorobám bránit. Podpořila zároveň doporučení České vakcinologické společnosti aplikovat vakcínu proti koronaviru i chřipce najednou. Záleží však na preferenci každého pacienta.

nemoci očkování zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
12:35 Mě by spíš zajímalo proč řada špičkových odborníků, až na výjimky, změnilo na vakcinaci názor. Snad ne proto, aby nepřišli o významné posty? A jak jsem psala u jiného článku, proč 6 ze sedmi odborných lékařů očkování pomíjí a co si dovolil prohlásit ministr Vojtěch (právník), že je to "epidemie neočkovaných", je zrůdnost. Připadám si pomalu jak v občanské válce. Už jen chybí aby nás neočkované, v zájmu zisku, začali značkovat a transportovat, třeba do Terezína, teď je tam místa dost. Opravdu demokracie v právním státě jak vyšitá.
Martin Vrba
Škoda, že už sem nenapíší ti, kteří zastávali stejný názor, jako paní Caklová, ale ve své poslední chvilce bez dechu by si nechali píchnout i 100 očkovacích dávek a chtěli by uvěřit, že jim to pomůže. Za ty pak příbuzní píší do kamene na hrob epitaf : NEVĚŘIL(a) NA OČKOVÁNÍ – MY UŽ MUSÍME VĚŘIT JEN NA VZKŘÍŠENÍ VŠECH – S BOHEM
Olga Škopánová
Paní Onderková vy jste komická, moderní vakcínu do které se dává pouze virový obal nechcete a starší vakcíny, které obsahují viry celé si vezmete.
Olga Škopánová
Paní Caklová a proč vy nevěříte paní primářce z článku, která má lékařské vzdělání a spoustu zkušeností? A mimochodem nikoho nestraší?
Danuše Onderková
Nikomu nevymlouvám, když se rozhodne pro vakcínu proti Covidu, Ale stejně tak se mi nelíbí, když se mě někdo snaží různým způsobem donutit, abych do toho šla. Nemocná nebývám, ale asi před 15 léty jsem se nechala lékařem přesvědčit na očkování proti chřipce. Během 14 dní jsem dostala takovou silnou chřipku, 40° horečky a trápila jsem se skoro měsíc. Od té doby jsem nikdy na takové očkování nešla a také nepůjdu ani proti Covidu. Minulý týden jsem se spojila s bývalou kolegyní, po první vakcíně přestala chodit, ochrnula a byla celé léto až do poloviny října v nemocnici. Nebyla tam sama, bylo jich tam více a od lékaře se dověděla, že i to jsou důsledky vakcíny. Jenomže se o nich nemluví. Proč se musí testovat jenom neočkovaní, když covid mohou mít a tím pádem přenášet i očkovaní, to nechápu. Očkovaní vakcínou je proto, že průběh je lehčího rázu a nemusí být vážný. Některé vakcíny byly na jednorázové, některé na dvě dávky. Dnes už doporučují třetí dávku. Dá se předpokládat, že do budoucna to bude ještě i čtvrtá, pátá dávka. A předpoklad je každoročně se opakující tak, jako doporučuji proti chřipce apod. Pokud se bude jednat o očkování klasické jako jsou neštovice, zarděnky, spalničky a pod. klidně na očkování půjdu, ale takto rozhodně ne. Klidně mě můžete ukamenovat. Neriskuji, chráním se, ale rozhodně si nenechám nic aplikovat.
Jitka Caklová
Takto diskuze dopadne vždy, když se srovnává nesrovnatelné a ještě se k tomu filozofuje. Tak si tu klidně diskutujte, já jednou raději zemřu v omylu, než strachy, na rozdíl od vás vím do čeho půjdu :-) :-) :-)
Hana Řezáčová
Staly se ojedinělé případy, kdy nepřipoutání bezpečnostními pásy v autě zachránilo život - cestující vyletěl do polí, auto shořelo ... Je to důvod při cestování autem pásy nepoužívat?
Jiří Dostal
:-) :-) No, já nevím, na zemi v hangáru je parašutistovi padák na prd, ale do letadla by si ho na seskok vzít měl, ...i když... i padák se může neotevřít, takže by to vyšlo nastejno, jedině snad po pořádných porcích octovaných luštěnin brázdit vzduch s vlastním raketovým pohonem,... nevím. :-) :-)
Hana Řezáčová
Paní Caklová, mýlíte se, naše těla nejsou tak super vybavena, aby se uměla bránit úplně všemu ... Lidé v minulosti měli také imunitu, jinak by lidstvo nepřežilo, ale jsou patogeny, které lidstvo ohrožovaly a zabíjely a dělo by se to tak pořád, kdyby nebylo očkování a nebyla antibiotika ... Sama máte osobní zkušenost - kdyby nebyla ATB, těžko by si váš organismus se streptokokovým zápalem plic poradil ... Očkování je jednoduchá prevence, zachránilo miliony životů, a antibiotika jsou další zázrak vědy, který rovněž zachraňuje životy (bohužel na viry neúčinkují) ... Paní primářka to vše popsala srozumitelně a navíc ze své profese infektologa, myslím, si že nelze nesouhlasit ...
Jitka Caklová
"Ty Vaše strašáky mumiemi jsou stejné, jako strašáky rakví plných mrtvol, zemřelých na covid :-( Vlastně nejsou stejné, je to jen slabý odvar toho, čím nás straší dnešní mocní.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 48. týden

V čase adventním a vánočním často televizní stanice nabízí divákům známé filmy a pohádky. Tento týden si budete moci v kvízu vyzkoušet, jak dobře je znáte.