Primářka Hana Roháčová: Očkování učí naše tělo, jak se bránit nebezpečným virům a bakteriím
MUDr. Hana Roháčová. FOTO: poskytnuto agenturou Havas

Primářka Hana Roháčová: Očkování učí naše tělo, jak se bránit nebezpečným virům a bakteriím

26. 10. 2021

Podzimní měsíce, kdy se teplota pohybuje kolem deseti stupňů a lidé se koncentrují více v uzavřených prostorách, přinášejí podle Hany Roháčové, primářky Kliniky infekčních, parazitálních a tropických nemocí, příznivé podmínky pro šíření virových onemocnění.

Zatímco v loňském rocese chřipka celé Evropě takřka vyhnula, protože lidé byli nuceni trávit většinu času doma a děti nechodily do škol, letos je situace diametrálně odlišná, a tak se očekává razantní výskyt respiračních onemocnění a chřipky. MUDr. Hana Roháčová upozorňuje, že v žádném případě nebude stačit jen očkování proti covidu, ale je třeba využít i očkování proti chřipce. Ostatně epidemiologové již delší dobu očekávají pandemii chřipky.

Za neméně závažné označila Roháčová napadení lidského organismu pneumokokem. Ten je běžně přítomen v nosohltanu a přenáší se kapénkami. V roce 2020 proočkovanost dětí dosáhla 71 procent a u osob starších 65 let pouze 24 procent. To na kolektivní imunitu nestačí. Děti jsou hlavním rezervoárem pneumokoků. Ale primářka Roháčová doporučuje udržování sociálních kontaktů v rodinách, které jsou pro seniory životně důležité, a tak podle jejích slov je jedinou účinnou obranou očkování.

„Já za dva nejdůležitější milníky v medicíně považuji očkování a vynález antibiotik. To je to, co zachránilo stovky milionů lidí. Očkovací látka není to, co někomu ublíží. Naučí naše tělo, aby se bránilo proti infekci, protože mu dáme nějaký kousek bakterie nebo viru a tělo si proti nim vytvoří obranu. Když potom přijde ten pravý virus nebo ta pravá bakterie, tělo si řekne, aha, mám proti tobě zbraň a nepustí ho dál,“ vysvětluje lékařka Hana Roháčová.

Její vyjádření plně podpořil také herec Jan Přeučil (84), který v nedávné době prodělal pneumokokové onemocnění i covid. Trápil ho velmi silný kašel, a tak na doporučení praktické lékařky je již očkován proti chřipce (ostatně proti té se nechává očkovat pravidelně) a i proti pneumokoku. Na třetí dávku vakcíny proti covidu právě čeká.

Na otázku, zda je více nebezpečná chřipka, pneumokok či covid primářka Roháčová na tiskové konferenci uvedla, že průběh těchto onemocnění je individuální. Nelze předpovídat jaké komplikace u daného pacienta nastanou. Je však obecně známo, že imunita s věkem klesá a je tedy nanejvýš nutné aktivně se proti respiračním chorobám bránit. Podpořila zároveň doporučení České vakcinologické společnosti aplikovat vakcínu proti koronaviru i chřipce najednou. Záleží však na preferenci každého pacienta.

nemoci očkování zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Škopánová
Paní Řezáčová paní Caklová by paní primářku hravě smázla.
Jitka Caklová
.... s 1 300 000 členů a ještě s řadou dalších přizvukovačů mohlo být proočkováno 99% obyvatel, nepodajné by vystěhovali na Sibiř a byl by klid.
Jitka Caklová
Zlatý komunisti.....:-) :-) :-)
Hana Řezáčová
Virus nemá žádné anténky, žádné zařízení, které by mu signalizovalo "tam ne, tam ti pšenka nepokvete!", takže skočí klidně i na očkovaného a nějaký krátký čas, než přifrčí "armáda ve zbroji" se může stát, že dojde k přenosu na další osobu ... Souhlasím s paní Olgou, stát by vykrvácel na testech pro všechny, i tak to stojí desítky milionů denně - ale všichni mají nosit respirátory a být opatrní (i očkovaní, nemají výjimku) ... Kdyby byla očkována většina obyvatel, virům by se život hodně zkomplikoval, možná skoro znemožnil - a stát, by ušetřil - na testech, na léčbě, na ochromené výrobě atd. ... Škoda, že se nemůže zapojit do diskuze paní primářka Roháčová ...
Martin Vrba
Tady je potíž v tom, že Covid – 19 je velice nakažlivá nemoc, kdyby to nebylo nakažlivé, jako je třeba mrtvice a existovalo nějaké očkování proti mrtvici, tak kdyby se někdo nechtěl proti mrtvici očkovat, tak by to bylo dotyčného jen jeho výsostné rozhodnutí. Jedná se tedy o celospolečenskou záležitost. Na internetu, ale i v soukromí jsem se setkal s mnoha odmítači očkování a u mnoha z nich postupně vyšlo najevo, že u některých se nejedná o odpor přímo proti očkování, že je to problém zástupný, ale že mají nějaké dřívější nebo i současné nevyřízené spory se společností a nyní jí to vracejí tímto způsobem, kdy se stávají konečně viditelnými, což se jim dříve nedařilo a nebýt covidu, tak by umřeli bez toho, aby mohli tuto osobní vendetu uskutečnit. Tito lidé by možná více potřebovali pohladit a pofoukat jejich staré bolístky, než je pranýřovat. Na to není ale čas. Přídavek pro uklidnění zdejší napnuté atmosféry. - Něco pro zasmání ze stejného soudku. Když mi bylo asi pět let, tak jsem byl nemocen a doktorka se s maminkou „nenápadně“ domluvila očima, že budou muset jít kalhoty dolů a že dostanu injekci, u dveří z ordinace stála zdravotní sestra, tam nebyl možný únik. Chtěl jsem uplatnit svou vůli, myslel jsem si, že se mě měla doktorka zeptat, zda chci tu injekci i já (první boj se společností), a tak jsem se nenápadně přesunul před ten bílý erární otoman a v mžiku jsem pod ním zmizel, tam jsem roztáhl ruce a chytil se těch noh a ne a ne to míso opustit. Z počátku se tomu smála doktorka i zdravotní sestra i maminka. Plná čekárna dalších dětí a ony tam všechny tři ženy šoupaly tím otomanem a já jsem kopíroval ten pohyb dole s ním. Pak najednou přestaly šoupat a doktorka řekla: Tak už polez ven, Martínku, už tě píchat nebudu. Já – fňukajíc: „Opravdu ne?“ Doktorka: „Ne, protože jsem ti dala tu injekci přes kalhotky, ty bojovníku!“ Svůj první boj s úřední mocí jsem tedy prohrál, ale bylo to pro mé dobro a i když jsem tam zahrát tuto etudu, kterou jsem si pak s tou doktorkou připomněl, když mi bylo už asi 18(?), ona to taky nezapomněla a zase jsme se tomu zasmáli, tak jsem tehdy odešel z ordinace bez obrázku, bylo to výchovné. Ale když jsem přecházel od ní k dorostovému a šel jsem si k ní pro kartu, tak mi ten obrázek dala. Byla to skvělá doktorka, jmenovala se Gutmanová na tehdejším OUNZ ve Vysočanech.
Olga Škopánová
Paní Caklová musíte brát do úvahy finanční náročnost celého procesu. Stát nám zaplatil očkování a kdyby měl platit i očkovaným testy tak je za chvíli na mizině.
Jitka Caklová
"slabý vir"? no to je mi novinka, a kdo určuje sílu, když do karantény stejně musí všichni. Pamatuji, když před rokem byl v potravinářské firmě jeden člověk pozitivní, bezpříznakový, nemoc se u něho neprojevila, ale celá provozovna musela být v karanténě. Do home offisu zkrátka výrobu převést nelze a všichni zaměstnanci museli být doma. Samozřejmě k námitkám se může přispět různými variantami, ale na celé věci to nic nemění.
Jitka Caklová
09:21 Ano nikdo netvrdil, že očkování je 100%. Právě proto i kdyby to bylo "jen" 20% očkovaných pozitivních, jak se ukázalo i u Terezy, tak by povinné testy měli absolvovat i všichni očkovaní. "Papírem" se může ohánět kde kdo, ale na pohled nikdo nepozná kdo z očkovaných je pozitivní a kdo ne. U dělníků to platí stejně a až dojde "na lámání chleba", tak v ústraní budou trpět nejen neočkovaní, ale i očkovaní a ne jen důchodci.
Jiří Dostal
:-) Věnuji této diskusi vlastní xenii (lokál není jenom pajzl, ale taky 6. ml.pád) I když to takhle nevypadá/ slehla se po mně ve mně zem./ Lokálů prázdno plní vada,/ pro kterou nevím, který jsem/. :-) :-)
Soňa Prachfeldová
Očkovaní se take nakazí snad z 1/5, nikdo netvrdil, že očkování je 100%. Ale přenáší slabý vir na ostatní a také sami zvládají lépe bez těžkých příznaků. Neockovani, bohužel horší stav a častěji musí být hospitalizováni. Zdravotníci pak odkládají další operace. Což je další neštěstí pro nemocné. A co lidé, co udržují prací chod země a děti? Důchodce, který již nic nechce, tak bude v ústraní dožívat neočkovaný, nebude tím trpět ? Je to moc těžké období .

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.