Pátým pádem voláme
Ilustrační foto: Pixabay

Pátým pádem voláme

4. 7. 2021

Tak jsme se to učili ve škole. Nemusíme zrovna volat. Prostě oslovujeme. Pro oslovení má čeština 5. pád. S koncovkami. Čeština spisovná. Nikoli čeština hovorová.

Nevím, odkud se to vzalo. Mnozí používají při oslovení pád první, tedy bez koncovek. Ovšem ne důsledně. Nebudu si příklady vymýšlet, použiji naše íčko. Jmenovaným se tímto omlouvám. Každou chvíli čtu: pane Raška, pane Zelenka, pane Vrba, pane Soukup … „Pane“ je v pěkném pátém pádě, za ním následující jméno už v prvním. Prosím, proč? Kdyby místo příjmení bylo užito křestní jméno, řekl by někdo „pane Honza, pane Martin, pane Václav“? Nejspíš jen výjimečně. (S posledně jmenovaným oslovením jsem se zde také setkala.) Tak proč mnohým přijde divné skloňovat příjmení? Vím, že se tak mluví běžně. I já např. někdy oslovím sympatického souseda „pane Čepelák“. Ale nikdy bych to nenapsala.

Dočetla jsem se, že oslovování v 1. pádě je typické ve vězeňském a vojenském prostředí, kde má svůj účel. V běžném hovoru ale působí nadřazeně. Je považováno až za nevhodné. Výjimku tvoří příjmení typu Němec, Vintr apod., u nichž dochází k příliš velkým hláskovým změnám.

Čeština je flektivní jazyk. To znamená, že vyjadřuje gramatické funkce pomocí flexe (ohýbání), tj. skloňování a časování. Skloňování je vedle slovosledu základním prostředkem k vyjadřování syntaktických vztahů mezi větnými členy. To ovšem 5. pád nedělá. Nabízí se otázka (která napadla už mnohé lingvisty), je-li 5. pád vůbec pád. Má ale koncovky, tedy pád je. Zaujalo mě, že polština má „český 5. pád“ v pořadí sedmý. Jako by tím naznačovala, že se mezi ostatní úplně nehodí.

Flektivní jazyky jsou především jazyky slovanské, dále např. litevština a lotyština a samozřejmě latina a řečtina. Jazyky, které nemají flexi, používají pro vyjádření vztahů mezi větnými členy zejména předložky a slovosled. Podobně jako čeština má 5. pád odlišný od prvního např. běloruština a chorvatština.

Milí čtenáři, nijak vás nenabádám k tomu, abyste změnili způsob oslovování, na jaký jste zvyklí. Jen jsem si pro svůj článek zvolila téma ze své oblíbené lingvistiky. 

 

Zdroj: Moje čeština

 

 

 

Český jazyk
Hodnocení:
(5 b. / 34 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Vrba
Jednou se ptali jednoho slavného závodníka ve F-1, co udělá, když uvidí na trati havarovaný vůz a není přerušen závod. On na to odpověděl, že se bude soustřeďovat dál jen na jízdu, vše ostatní mají na starost pořadatelé a bude se snažit jet ještě rychleji, protože bude očekávat, že ostatní zpomalí. Já jsem tady spatřil na trati nějakou jazykovou havárii a udělal jsem něco podobného. Přidal jsem na opakování toho, co mně dosud dělá potíže, psaní „mě“ a „mně“. Manželka k tomu kdysi poznamenala, že to spravedlivě střídám bez ohledu na pravidla pravopisu.:) Tady to je i pro ostatní: https://www.mojecestina.cz/article/2009013002-psani-me-mne A protože nezávodíme mezi sebou, ale tady všichni za „íčko“ - jsme tady jeden tým, tak jsem tento anonymní jazykový koutek paní Ježkové uvítal už s připraveným poznámkovým blokem. Jeden umí to a ten druhý zase tohle a jak budeme stárnout, tak pak třeba už i nic, ale my přece nechceme, aby z toho někomu bylo blbě, ať si tedy pak klidně fotí už jen už tu svou rohožku – poslední to věrnou družku - a kdo se chce držet ale co nejdéle v kondici po všech stránkách, jak to jenom půjde, tak to uvítá. Mně by vůbec nevadila v tom mém psaní, kdyby tam někdo červenou tužkou provedl opravu. Té červené v mých diktátech bylo tolik, že už mám protilátky na tu barvu. To bude tím, že jsem si první kuli přinesl domů už ve druhé třídě, že jsem nevěděl, co je „otava“. Ve skutečnosti jsem to potřeboval vědět až v šedesáti do křížovky. To tedy nestálo ani za jednu slzičku, ale já spustil tehdy doma celý vodopád. Ale také nechci, aby někdo odcházel uražený a pak se zase vracel a každý každému se tady omlouval a navíc mu zase bylo z češtiny střídavě zima a hic a tak raději nepsal nic. Volejme na sebe třeba i sborem Vole – hlavně od teď už ale všichni jen 5. pádem. Už víte jak – tak honem a už se těším na další lekci.:)
Václav Soukup
Díky, paní Ježková, omluvu jsem s radostí přijal ! Také já Vám přeji hezký den !
Hana Šimková
Ptá se babka svého dědka.: Jak mám napsat uzdravila jsem se, nebo uzdravyla jsem se? Dědek odpoví: Napiš: Ještě jsem neumřela.
Vladislava Dejmková
Dostala jsem se až dnes k tomu, abych si přečetla diskusi. Trochu žasnu. Ale na druhé straně proč nevyjádřit svůj názor. Co se mých příspěvků týká, klidně mě můžete na chyby upozorňovat. Nevadí mi to. Ráda se chyb příště vyvaruji. Příspěvky na téma český jazyk bych uvitala.
Věra Ježková
Pane Soukupe, na základě vaší žádosti se vám omlouvám za nepravdivé tvrzení, jehož jsem se dopustila. I když to nebylo tvrzení. Pokud napíši "myslím", netvrdím to. Mylně jsem se domnívala, že proti oslovení "pane Václav" jste se slovy "Když tak pane Václave" ohradil vy. Bohužel už to nelze dohledat. Beru na vědomí, že jste se neohradil, protože, jak jste mě informoval, vy se neohrazujete. Pro jistotu se omlouvám i Františkovi. Přeji vám hezký den.
Václav Soukup
Paní Věro, pořád čekám, že se mně omluvíte za nepravdivé tvrzení. Pan Matoušek je určitě čestný chlap, který Vám potvrdí, že to byl on, kdo si v " Líbí - nelíbí " stěžoval na to, jak jsem ho oslovil já. Jsem citlivý, když o mně někdo veřejně napíše nepravdu ! Předem Vám děkuji.
Alena Švancarová
Jazykový koutek?Tak ten bych uvítala.
Antonín Nebuželský
Všechno jsem nečetl, jen chci říct, jestli má myšlenka hlavu a patu, tak, pokud budou pasovat i/y, nějaká čárka nemusí být problém.
VANDA Blaškovič
Spíše špatný rod…
Hana Šimková
Opravuji " řekla". A ještě špatné písmeno to nebylo, ale jenom špatný pád.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%