Vláda schválila zvýšení důchodů o 300 korun nad rámec valorizace. Průměrná penze by v roce 2021 vzrostla na 16 159 korun
Ilustrační foto: ingimage.com

Vláda schválila zvýšení důchodů o 300 korun nad rámec valorizace. Průměrná penze by v roce 2021 vzrostla na 16 159 korun

1. 6. 2021

Důchody porostou v příštím roce o víc, než jen zákonem stanovenou valorizaci. Nad rámec pravidelného navyšování dostanou senioři 300 Kč.

„Každoročně jsem navyšovala důchody v průměru o 900 Kč. Loni jsem místo valorizace zvolila cestu jednorázového příspěvku. Důchody jsou nízké a senioři si zaslouží dostat přidáno. Proto  chci,  aby  penze  rostly  i  letos,“  říká  ministryně  práce  a  sociálních věcí Jana Maláčová. Návrh ministryně včera schválila vláda. Novelu nyní ještě musí schválit Parlament České republiky a podepsat prezident.

„Letos jsem navyšování předložila dříve, než známe finální podobu zákonné valorizace. Už teď je totiž jasné, že ekonomiku výrazně ovlivnila koronakrize, a valorizace bude nízká. Vše se zdražuje a já nechci, aby senioři nedostali, co si zaslouží, jen proto, že se jim nestihlo  přidat,“ vysvětluje ministryně.

MPSV totiž podle zákona musí předložit návrh na vyšší valorizaci  penzí  nejpozději  do  30.  září 2021.  Materiál  pak  musí schválit Poslanecká sněmovna a Senát. „Vzhledem ktomu, že na podzim končí volební období, Parlament  by  návrh  nestihl  projednat  a senioři  by nedostali  vůbec nic navíc,“ dodává Maláčová.

Podle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí by měly důchody v příštím roce růst o 458 Kč (o 2,9 %). Průměrný důchod by tak měl být podle předběžných čísel zhruba 15 859 Kč a měl by dosahovat 41,8 % průměrné mzdy (oproti loňskému roku zvýšení o 0,7 %). Spolu s navýšením nad rámec valorizace by pak průměrný důchod měl být okolo 16 159 Kč.

důchody peníze senioři
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.9 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Také si myslím, že zvýšení je správné. Konec konců když utratíme z důchodu víc, podpoříme ekonomiku.
Věra Lišková
Jsem za přidání k důchodu ráda, ceny potravin stoupají a ve vyspělé společnosti, ke které se počítáme, i důchodci mají právo na přijatelný život.
Danka Rotyková
Já jsem ráda za valorizaci i za její případné navýšení. Vždyť jsme snad do společného měšce přispěli za ta léta dost. Vdovský důchod mi unikl o 19 dní (pokud je to pravda) a manžel zemřel 2 měsíce před nárokem na SD. Zadlužení státu jsme nezavinili a proti zdražení se nemáme jak bránit. Tak si užijme každou korunu, kterou dostaneme.
Soňa Prachfeldová
Raduje se každým zaměstnanec za každé přidání a různé benefity na léky, na dovolenou, na obědy, a další a další. Také jsem jako rentieérka potěšena za přidání a proč ne ?
Jitka Caklová
Paní Dvořáková, neberte to tak vážně. Už v minulosti jsem za stejný názor, jaký máte Vy, "dostala na budku" a ne jen od Jarmilky. Pracovala jsem od svých šesti let a s důchodem jsem spokojená. O snížení určitě žádat nebudu, proto že vím, že "přidánek" bude několikanásobně nižší, než zvýšené výdaje. Díky vládě za něj, ale nezapomeňte, že se blíží volby, tak abyste nezapomněli, koho musíte volit :-) :-)
Jana Dvořáková
Vážená paní Komberec Jakubcová, přečtěte si, prosím, ještě jednou můj příspěvek. Píšu, že nesouhlasím s přidáváním důchodů KROMĚ VALORIZACE. To tedy znamená, že s valorizací souhlasím, ale ne s dalším přidáním nad rámec valorizace. Vám nevadí, že všichni žijeme na dluh?
Daniela Řeřichová
Pracuji 46 let, celou dobu přispívám do společného balíku, tak není důvod nepřijmout zasloužený doplatek na důstojný život.
Jarmila Komberec Jakubcová
Je zajímavé, že právě tady na portálu pro seniory se setkávám s tím, že sami senioři nechtějí valorizaci svých důchodů, Pokud k ní nedojde, sníží se nízkopříjmovým důchodcům jejich životní úroveň, která už nyní je pro některé i tak nízká. Pokud paní J.Dvořáková jste nespokojena s výší valorizace, stačí napsat na ČSSZ a můžete požádat o snížení svého důchodu. Nic nikomu v tom nebrání.
Jana Dvořáková
Jsem také seniorka, ale nesouhlasím s přidáváním důchodů kromě valorizace. Jsme přeci z generace, která nebyla zvyklá žít z půjček a na dluh. Naše země je tak zadlužena, kdo to bude všechno platit? Vůbec se nedivím mladým lidem, že se jim to nelíbí.
Antonín Nebuželský
Ale paní Alenko,zdražuje se tak jako tak, tohle je pro nás pomůcka, abychom věděli, jak to s námi, kdo myslí. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%