Mobilní demence
Ilustrační foto: Freepik

Mobilní demence

16. 6. 2024

Stojím na zastávce tramvaje u Anděla směr Řepy. Obtěžkaná dvěma taškami netrpělivě vyhlížím tramvaj. Přijela, ale končila na Kotlářce a to se mi nehodí. Vystupují z ní lidé.

Vedle mě stojí frajer v kožené bundě, atraktivní šálou, jeho prošedivělé vlasy jsou svázané do copu, je ke mně zády, ale tipla bych ho tak na 45 let. Tento mladík je frajersky opřený svým ramenem o sloupek prosklené tramvajové zastávky. Nohy má překřížené, takže jedna je vystrčená do chodníku a brání lidem v chůzi. Stará babička chce projít kolem něj, vleče za sebou pojízdnou tašku, dívá se, jestli jí mladík uhne, ale ten s odpuštěním čumí do mobilu a ani se nehne. Babička zavrtí hlavou a čeká, až bude moci projít. Posléze se jí to podaří.

Konečně přijíždí moje tramvaj, která mě zaveze až domů. Mám štěstí, že zastaví tak, že mám dveře u nosu. Čekám, až lidé vystoupí a vidím, že hned proti dveřím je volné místečko pro mé unavené nohy. Ale kdopak mě předběhne? Ano, ten krasavec v kožené bundě s prošedivělým ohonem a atraktivní šálou. Dřepne si blbec, aniž by se podíval kolem sebe, stále zírá do mobilu.

Naštěstí jsem si našla jiné místo, uvelebila se a, ač mám také chytrý mobil, dívala jsem kolem sebe. Vlevo sedí mladík, kouká do mobilu, přede mnou holka žvatlá do mobilu nějaké blbosti, hlasitě se směje, dál přede mnou nejméně 5 lidí se dívají do mobilu. Přistupuje tatínek s dvěma malými dětmi, mlaďoši dál koukají do mobilu. Nic nevidí neslyší a kdyby viděli a slyšeli, stejně by asi nevstali. Takhle je to dnes s mládeží i lidmi středního věku. „Babičko, dědečku poraď si, sedni si třeba na zem, když tě bolej nohy“. Nebo ještě hůře: „Když jste starý, zůstaňte doma a neotravujte nás pracující. Jsme také unavení."

Nechci moralizovat, ale chytrému a vnímavému člověku musí dojít, že to jde s lidskou společností z kopce. Jak můžeme chtít něco změnit, jak můžeme bojovat za nějaké změny v přístupu k přírodě, k lidem, zvířatům, když většina mladých lidí téměř pořád kouká do mobilu. Jediné, co se změní je náš mozek. Nebudeme Homo Sapiens ale „Homo Flegmamobiles“.

 

 

 

 

glosa mobily životní styl
Hodnocení:
(4.7 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Je nová doba, už jich v dějinách bylo mnoho...
Jana Kollinová
Vzpomněla jsem si na nedávný rozhovor s vnukem. Potěšilo ho, že obě děti byly přijaty do škol v místě bydliště a zejména starší chlapec nemusí dojíždět. S neskrývanou nostalgií jsem oponovala, že přichází o neuvěřitelná dobrodružství, která jsme se spolužáky prožívali ve vlaku při dojíždění na průmyslovku do Ústí. Odpověď mě zaskočila: "Ale babičko, dnes by se nikdo nebavil, jen by se dívali mlčky do mobilů."
Jiří Svoboda
Jé konečně někdo, kdo čeká, či nastupuje "U Anděla," ne "Na Andělu," jak przní češtinu současní nepamětníci. Nevím jak koho, ale mě to vždycky strašně tahá za uši, kdy slyším tu zpotvořeninu "Na Andělu." A už vůbec nejstrašnější je slyšet např. "pojedeš na Anděl." Už jenom to, že jsem si nekonečně dlouhé době mohl přečíst, že někdo něco dělal "U anděla," pohladí po duši. Co se týká mobilního šílenství, nemá cenu to rozebírat. Opravdu nevím, co ti závisláci v těch mobilech hledají. Buď hrají nějaké stupidní hry, nebo oznamují světu, že jedou tramvají, či autobusem? Bůh suď. Ale přiznám se že i já jsem se před nedávnem zpronevěřil své averzi vůči mobilním šílencům. Nedávno jsem z Kotlářky jel k Andělu a když jsem nastoupil, zjistil jsem (nelžu!), že jsem jediný, kdo nečumí do mobilu. Bylo mi to tak žinantní, že jsem sáhl do kapsy a podíval se aspoň na displej svého telefonu, abych zjistil, že je právě tolik hodin, kolik je. Pak s pocitem, že jsem in, jsem mobil zase ukryl do kapsy.
Oldřich Čepelka
Kukat pořád do mobilu má své výhody. Například máte jistotu, že svět (ten reálný) neexistuje. Taky nehrozí, že si budete muset dát pusu - K s H, H s K nebo třebas i K s K nebo H s H. Taky můžete vždy vysvětlit pomocí smajlíku, jak jste to mysleli, když jste řekli třeba "Dobrý den". A největší neštěstí - když si debil vybil mobil!
Jana Kollinová
Ivano, líbí se mi Vaše názvosloví evolučního stupně pro stádium " čumila mobilního flegmatického." Oblíbeným označením pro některé jedince tohoto živočišného druhu je také, cituji: "Asinus twitterus neboli hlupák twiterový " (nekrmit, nehladit)!
Soňa Prachfeldová
Je to, jaké to je. A je pravda, že i staří, pokud mají chytrý mobil, tak ho velmi často používají. Já nakonec též, když mám volno. Co naděláme. A výchova a chování, za to asi mobil nemůže.
Jiří Dostal
:-) Proč to rozhořčené mravokárenství, když se od východu blíží nápravný zmar? :-)
Elena Valeriánová
A já mám ještě jeden návrh. Měl by být uzákoněn stav, že když jdou dva na rande, tak mobily musí zůstat doma (to by byla sranda), protože už jsem viděla i randící jak svorně čumí do mobilu (v parku na lavičce i v restauraci), každý do svého. Národ vymře na mobilismus.
Jan Zelenka
Bohužel, tento dekadentní vývoj už nelze zastavit. Bude hůře.
Alena Velková
Je fakt, že lidi koukají do mobilů hodně, ale podle mě to dělají staří i mladí. Já taky. Čtu si na Seznamu nebo na íčku, v MHD na to mám klid. A podle mě do telefonu nejvíc řvou starší dámy, které vedou rozhovory typu: Mařko, a jak děláš ten guláš? Mladí jim za to ale nenadávají. Ptala jsem se mých rodičů, zda je pouštějí v MHD sednout, tak říkali, že v pohodě a dokonce jim pomáhají do schodů. To, že si lidé nevšimnou nebo nechtějí všimnout je samozřejmě taky pravda, ale kdykoliv jsem potřebovala, tak jsem požádala a sednout mě pustili. Pokud přes někoho nemůžu projít, tak taky řeknu s dovolením a oni se uhnou. Nicméně dětem by se čas na PC a na mobilu měl omezovat a rodiče by kvůli bezpečnosti měli vědět, s kým děti komunikují.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.