O naslouchání
Ilustrační foto: ingimage.com

O naslouchání

16. 2. 2021

Vypadá to, že neprožíváme zrovna nejšťastnější období. Jakoby koronavirus uvolnil v naší společnosti ještě spoustu dalších džinů z láhve –  aroganci, sebestřednost, závist, sobectví…

A tak si mnohem častěji než kdy předtím, jaksi intuitivně všímám i docela běžných, každodenních věcí, které nám do života vnášejí aspoň záblesk radosti a dobrého pocitu. Snažím se je vnímat a naslouchat jim.

Ano, vím, že naše vzájemná komunikace na těchto stránkách je především písemná. S tou se dá pracovat. Na počítači můžeme mazat, doplňovat, přepisovat, používat různá znaménka, závorky či emotikony a svůj písemný projev dlouze cizelovat, aby byl výsledek co nejlepší. Proto bývají (ne vždy!) sepsané myšlenky více srovnané, pěkně učesané a tudíž na pohled líbivější.

Mluvené slovo má jinou hodnotu. Je podmíněno lidským hlasem, jeho barvou, intonací, momentálními emocemi nebo naopak jejich absencí. Můžeme si s ním taky hrát a přemýšlet o něm, než ho vypustíme z úst, ale když ho jednou vyslovíme, už ho nemůžeme vzít zpátky. A už vůbec ne vymazat. Snad jedině s trochou řečnického talentu šikovně zamluvit a ubrat mu tak na významu. A to se málokdy podaří, pokud zasáhne obzvlášť bolestně.

Další podmínkou mluveného slova je, aby bylo vyslyšeno. A já jsem si zrovna nedávno uvědomila, jaký rozdíl je mezi tím, když někoho (nebo něco) posloucháme a když někomu (nebo něčemu) nasloucháme…

Například často poslouchám svého muže. Někdy chci, někdy musím. Je to nepochybně muž chytrý a vzdělaný, ale taky velmi pragmatický a občas i dogmatický. Takže poslouchat jeho vyhraněné názory obvykle nevydržím příliš dlouho. Výhodou je, že můžu slušně požádat o ukončení přednášky, anebo prostě odejít do vedlejší místnosti. Stejně tak jako můžu vypnout televizi nebo rádio, když už nemám chuť (nebo kapacitu!) dál poslouchat.

Ale křičícího bažanta na zahradě nevypnete. Ani křupající sníh pod nohama, když jdete lesem a ten zvuk vás provází doslova na každém kroku. Jenže tohle vypnout nechcete. Tomu prostě nasloucháte rádi. A když se na chvilku zastavíte, zimní bunda přestane šustit a sníh křupat, dá se krásně naslouchat i tichu… V přírodě je takový okamžik téměř posvátný, a přináší klid a pokoru.

Ráda naslouchám i svému šestiletému vnukovi. Jeho otázky a postřehy mi odhalují úplně novou dimenzi pohledu na svět.

Postupně jsem se naučila naslouchat svému srdci a taky intuici. Ale především svojí mamince a dokonce i tchýni. V případě maminky mě k tomu donutila její diagnóza Alzheimerovy choroby. Proto několikrát denně s láskou naslouchám jejím vzpomínkám, přijímám její smyšlené historky a odpovídám na její stále stejné otázky.

Své dvaadevadesátileté tchýni naslouchám především z úcty k jejímu věku a psychické kondici. Ale dělám to ráda, protože na konci každého rozhovoru je z jejího hlasu slyšet uspokojení, že jí někdo se zájmem naslouchal.

Myslím si, že naslouchání má smysl.

Kdybychom si víc naslouchali, možná bychom byli šťastnější.

Ještě že máme možnost si vzájemně aspoň psát…

Hezké vztahy v běhu času vám přeje

HŠ.

Glosa Hany Švejnohové
Hodnocení:
(4.9 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Dnes už jsem stará a z vlastních zkušeností, například na tomto portálu, protože jinou možnost rozdávat svoje moudra jsem neměla, vím, že psát, či vyprávět o svém dětství, mládí a obzvláště o svých zkušenostech, je kontraproduktivní. Také vím, jak každé "šlápnutí na kuří oko", nebo-li odlišný názor, mě dokázal vytočit. Dnes když vím, že zkušenost je nepřenosná, občas něco utrousím, ale vím, že tím nikoho neobohatím.
Soňa Prachfeldová
Naslouchání je opravdu moc důležité a říct dobré slovo k tomu patří. Mě baví moc poslouchat hodně staré lidi, když vypráví, už od mládí, dnes se pomalu přibližuji k tomu věku, je důležité, také začít povídat i o sobě , o vlastních zkušenostech, pak to i snacha dobře přijímá. Je důležité vzájemné porozumění a vztah mezi lidmi, nejen příbuzenskými. Vzájemné obohacení.
Hana Švejnohová
Rozumím Vám, ale myslela jsem, že z textu je jasné, že ani já tchýni volat NEMUSÍM, a přesto to dělám ráda.... A své pohnutky považuji tak či tak za pozitivní, důležitý je výsledek. To jen tak na okraj a už o tom nemusíme dál diskutovat. Přeji Vám hezký den s novou čepicí čerstvého sněhu za oknem, za chvíli se ho vydám prošlápnout... :-)
Olga Škopánová
Paní Švejnohová mám asi neskromné přání, ale chtěla bych aby moji blízcí mi naslouchali proto, že chtějí ne proto že musejí.
Hana Švejnohová
Paní Olgo, nic ve zlém, ale jsem si téměř jistá, že za třicet let (je vám dvaašedesát!) určitě s vděčností přijmete od své snachy i POUZE slušnost, úctu a obdiv k Vaší skvělé kondici, pokud v ní v tomto věku budete... Moc Vám to přeji.
Květuše Pinkasová
... a nejen naslouchání je život ve stáří... život už od dětství mne to naučil... nebyly Domovy... Dnes ,, Počteníčko" nebylo u mne nebylo vůbec o čtení... Kam mne pečovatelka poslala, že to je zrovna třeba... chtěly k tel. manžela... byla nakonec i návštěva a ležící babičky byly důležitě jiné, zvídavé a zdravější... Ráda se podívám i na vaší velkou nabídku článků... díky i60!
Jitka Caklová
Každý jsme originál a pro mě je naprosto klíčové, umět se ponořit do své Duše, naslouchat jí a pochopit, kde jsem dělala chyby. Ani maminka nemá pravdu, to jsem pochopila, až když jsem začala naslouchat svoji dávno dospělé dceři. Nic se nedá vrátit. Stačí naslouchat a ne proto abych chyby odčinila, ale proto abych je neopakovala ♥♥♥
Věra Ježková
Hezké zamyšlení. Dovoluji si upozornit vás na svůj text: https://www.i60.cz/clanek/detail/23571/pribeh-na-50-slov-naslouchat.
Ján Zábranský
Když se naslouchá, poví se nejvíc. Přínosný článek. Děkuji.
Zuzana Pivcová
Naslouchat je umění. Nejtěžší je občas naslouchat sama sobě. Děkuji.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA