Já tak staře nevypadám aneb proč si připadáme mladší
Ilustrační foto: ingimage.com

Já tak staře nevypadám aneb proč si připadáme mladší

7. 9. 2020

Na svůj věk vypadám dobře. Můj táta byl v šedesáti dědek, já mám v tom věku kondici srovnatelnou s padesátníky. Věk je jen číslo, já se cítím být mladá... Lidí, kteří si myslí či říkají takové věty, rozhodně přibývá.

Otázkou je, zda jde o sebeklam nebo se současní lidé ve zralém věku opravdu cítí být mladší než tomu bývalo u předešlých generací. Britský deník Daily Mail nedávno zveřejnil průzkum, ze kterého vyplynulo, že výrazně přibývá žen, které se netrápí tím, že stárnou. Naopak, mají pocit, že na svůj věk vypadají lépe a jsou v lepší kondici než ženy kolem nich. Většina žen uváděla, že se cítí být přibližně o pět let mladší než ve skutečnosti jsou. Desetina z nich tvrdila, že si připadá mladší o více než deset let. Každá pátá uvedla, že určité obavy ze ztráty atraktivity začala cítit až mezi padesátým a šedesátým rokem. Závěr? Současné zralé ženy jsou výrazně sebevědomější než bývaly jejich matky a babičky a zvyšující se věk nepovažují za důvod k výraznému znepokojování se se svým vzhledem. V souvislosti s průzkumem se však ihned objevily jízlivé komentáře ve smyslu: No jestli si ty dnešní velké holky tak trochu nenalhávají, že jsou v padesáti stále dvacetiletí diblíci?

Většina lidí se však shoduje v tom, že zatímco ve dvaceti jim padesátníci připadali jako starci nad hroby, v padesáti nechápou, proč z tohoto věku měli obavy. „V průběhu života se subjektivní vnímání věku mění. V dětství a mládí se mnohdy  cítíme starší, než jsme ve skutečnosti, jenže postupně se pociťovaný věk začne oproti biologickému věku snižovat. Proto mnozí lidé mají například v sedmdesáti letech pocit, že to není možné, že takto zestárli, protože se cítí podobně jako se cítili před dvaceti lety. Samozřejmě mluvíme o subjektivních pocitech, jinak uvažují lidé, kterým do života zasáhly vážné nemoci a omezení,“ vysvětlil americký psycholog Brian Nosek. Zajímavý poznatek k tomuto tématu má i socioložka Radka Dudová z Akademie věd. „Když nyní vyjdete ven, vidíte kolem sebe hodně starších lidí, starších než jste vy.  Naše společnost zestárla. Takže jestliže je vám čtyřicet a vidíte kolem sebe převážně šedesátileté a starší ženy, logicky budete mít pocit, že jste ještě mladá,“ uvedla.

„Začala jsme v poslední době navštěvovat jednu bývalo kolegyni v domově pro seniory. Nikoho nemá, tak tam za ní občas chodím.  Pohybuju se tam mezi hodně starými lidmi a dochází mi, že moje šedesátka je vlastně skvělý věk, že je to vlastně mládí. Dámy mi tam dokonce říkají holčičko,“ říká se smíchem jednašedesátiletá Simona. „Uvědomuju si, že moje maminka byla v šedesáti taková usedlá paní. Vypadala dobře, ale chovala se, jako by byla stará. Já mám pocit, že jsem stále stejná jako jsem byla ve třiceti, ve čtyřiceti. Tak jistě, že vypadám jinak, ale zároveň jsem na tom lépe než mnohem mladší ženy.  Možná si to namlouvám a okolí to vidí jinak. Ale když sedím v kavárně, jsem upravená, nalíčená, připadám si hezčí, atraktivnější než mnohé mladší ženy kolem mě. A přiznávám, že mě baví se s nimi srovnávat, přemýšlet, kolik jim je let. Někdo řekne, že je to povrchní, směšné. Mě to baví. Já si prostě říkám, že na šedesát nevypadám a mám z toho radost, ať si o mě myslí kdo chce co chce,“ shrnuje Simona.

Američtí vědci nedávno na toto téma udělali průzkum mezi třiceti tisíci lidmi. Výsledkem bylo, že sedmdesát procent z nich uvedlo, že se cítí být mladší, než byl jejich skutečný biologický věk.

Někdo jistě namítne, že tohle všechno jsou jen nesmyslné výzkumy, takzvané lhaní si do kapsy, protože stárnutí je přirozené a sedmdesátník je prostě sedmdesátník, i kdyby si každé ráno hodinu u zrcadla říkal, že je mu padesát. Na druhé straně je nezpochybnitelný fakt, že většina současných šedesátníků je v lepší kondici a žije plnohodnotnější život než tomu bylo u předešlé generace. A právě optimismus a chuť žít stále stejně aktivně jsou faktory, které k tomu podle psychologů přispívají. Srovnávání se podle věku podle nich není nic, za co by se člověk měl stydět. Takže jestliže někdo někdy říká následující věty, je to přirozené a vlastně i zdraví prospěšné.

Cože? Chceš říct, že ten chlapík je stejně starý jako já? Fakt? No tak to mě potěšilo, já takový pupek rozhodně nemám.

Byla jsem na školním srazu. Tak ti řeknu, že jsem si zvedla sebevědomí. Holky vypadaly dost sešle, rozhodně na tom byly všechny hůř než já.

Všimla sis, jak se Jana mění? A víš, že ona je mladší než my? No jasně, jí ještě nebylo šedesát. No fakt. No jasně, že my dvě vypadáme lépe.

Opravdu to nejsou malicherné věty, které by moudrý vyrovnaný člověk neměl říkat. Naopak. To, že se někdo dokáže cítit mladší, než jsou jeho vrstevníci, přináší v životě spoustu výhod. Jde  sice o subjektivní pocit, ale právě ten ovlivňuje, jak člověk působí na okolí, jak se chová, tedy, jak žije. A jestliže je někdo sebevědomý a cítí se v šedesáti na čtyřicet, velmi často je výsledkem skutečnost, že ho okolí vnímá jako zajímavého, atraktivního člověka, se kterým je radost si popovídat. Je totiž zpravidla o čem. Naopak člověk, který se v šedesáti uzavře do svého světa s pocitem, že jeho život nestojí za nic a svět se mění k horšímu, vysílá ke svému okolí signály, že už nic nečeká, že s nikým nechce mluvit, že není důvod se o něj zajímat. Tudíž logicky začne mít pocit, že už je starý a stejně tak i lidem v okolí připadá.

Takže to, že takových starých bručounů ubývá, je vlastně dobrá zpráva. A  není důvod se posmívat těm, kteří říkají, že se cítí být mladší než jsou jejich vrstevníci. Jistě, stala se z toho tak trochu módní věta omílaná v médiích a mnohým lidem už leze na  nervy. Na druhé straně je to postoj k životu, který je zdraví prospěšný. Vždyť je přece milé,  když si žena vyjde ven, rozhlédne se a řekne si sama pro sebe: No holky, vůbec se mi nezdá, že je mi o dvacet let více než vám.

Někomu  to může připadat legrační, ale je to rozhodně  zdraví prospěšnější životní postoj, než kdyby si řekla: Už se mi nechce nikam chodit, protože jsem stará, ošklivá a kdejaká ženská vypadá lépe než já.

stárnutí
Hodnocení:
(4.9 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Cindy Sidi
Co je to platný, když ženský po 60. nejsou sexy a mužský už taky ne, to ostatní si člověk zařídí, ale to nejkársnější ne
Marie Faldynová
Funfuji na sluneční baterie: Když je sluníčko, cítím se úplně jinak, než když je celý den pošmourno. To mě bolí klouby a nic mě nebaví. Pak se utěšuji jen tím, že moje maminka na tom byla hůř, než jsem já v jejím věku. Určitě to souvisí i s tím, že dřív měly ženy víc práce. Takže to není tak úplně moje zásluha, když mám víc chuti do života.
Hana Rarasch
Nechápu! Pokud mě potkala nemoc, a to opravdu i na hranici života, nějak jsem se prostě vzchopila kvůli úžasnému manželovi, skvělým synům, kteří se rvou životem, studovali, pracují, mají krásné rodiny... Pro ně pro všechny prostě musím plánovat čas, snažit se solidně vypadat, číst, cestovat, kultura byla náplní profese a snažím se spolu s jejich rodiči ji přiblížit i pěti vnukům. Lichotky jsou sice frekventované, ale nejsem naivní a trapná. Proti věku není léku!
Libor Farský
"Nezlob se na zrcadlo !" říkám občas sám sobě ...
Petr Adámek
Myslím, že se zapomnělo na lékařskou péči, která je dnes určitě lepší než před 20-30 roky, což se taky na tělesném i duševním stavu projevuje. A taky by před 30 lety těžko někdo přispíval do (této nebo jiné) internetové diskuse.
Zdenka Soukupová
Myslím, že když žena, ale vlastně i muž, o sebe alespoň přiměřeně dbají, mohou fyzicky vypadat a cítit se opravdu o pár let mladší. Ale důležitá je určitě i psychika. Moje bývalá kolegyně, která vypadá opravdu dobře, je ale věčná stěžovatelka. Ať mluvíme o čemkoliv, vždycky je někde chyba, něco je špatně, všichni se chovají nemožně... A pak se diví, že nemá moc kamarádek. Já jsem taky ráda, když s ní nemusím často mluvit. proti tomu jsou ty řeči o tom, že někdo vypadá mladší, úplně banální.
Věra Halátová
Tvrdit, že vypadám lépe, než ostatní, že vypadám mladší, než jsem, to není sebevědomí, ale stařecká pošetilost. Moje jednaosmdesátiletá matka, když byla někde s mou sestrou Zdenou, které je o 24 roků méně, tak mi vyprávěla: Já dobře vypadám, každý to říká, oni si mysleli, že Zdenka je moje sestra. No, já na to, mami, věřím ti, že ti to lichotí, ale co na to Zdena? Pak zase jednou: Oni si myslí, že mně je šedesát. A já zas: Nemůže ti být šedesát, když šedesát je mně. Maminko, uznej, že musíš nutně být ode mne alespoň těch devět měsíců starší. Většinou takové pošetilé řeči vedou ženy, které vlastně vůbec nevypadají mladě. Muži bývají realističtější. Jeden soused jednou říkal: A víte co, je mi sedmdesát, ale nikdo mi to nehádá, všichni mi hádají přes osmdesát. Prostě, sebe známe a denně se vidíme, proto některé ženy mají dojem, že se nemění. Podle nich se mění okolí.
Margita Melegova
Na svuj vek se necitim dokud nenavstivim nektereho lekare, pokazde se jim podari na mne neco objevit, nemeli by se zvat lekari ale objevitele a na dukaz jejich badani dostanu sms do mobilu a z lekarny jdu jako kdyby zacinali vanoce. Cestou domu brblu ze jsem radeji nezustala doma, ale cim vic se blizim k bytecku tim poctiveji pocitam kolik kroku musim jeste ujit nez mne zradi kolena a v te chvili si rikam obcansky prukaz nelze.
Soňa Prachfeldová
Proti věku není léku, ale je pravda, kdo se tomu nepoddává, má zájmy, dbá o sebe, tak většinou řeknou - ty dobře vypadáš. Což je milé a potěší. A pak jde také o vnitřní mládí, jak se člověk snaží vstřebat do sebe dosti novot a nebyl jak se říká 100 let za opicemi. A nejvíce důležité je zdraví a charakter.
Vladimír Kokoška
Existují také objektivnější způsoby posuzování reálného věku. Například metabolický věk si můžete nechat změřit na InBody nebo Tanita přístrojích. Tak zvaný funkční věk (tzn. schopnost regenerace organizmu po zátěži) je možné měřit variabilitou srdečního tepu, kterou můžete sledovat na špičkové české aplikaci mySASY nebo americké Elite HRV či finské OURA RING. Není to jen o subjektivních pocitech. Tato měření dávají jistý návod, jak svůj zdravotní stav udržovat tak, aby člověk dokázal nejen předcházet nemocem stáří, ale případně skutečně omládl. Je mi 72 a mám s tím zkušenosti. Mohu vřele doporučit.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%