Nádherná a léčivá divizna
Ilustrační fotografie: pixabay.com

Nádherná a léčivá divizna

29. 7. 2019

Dobrý den přeji všem, co vědí, že naše rostliny léčí. Ano, v naší přírodě je jich opravdu dost. A dnes se zmíním o rostlině, kterou znáte ze svého okolí určitě všichni.

Je to divizna velkokvětá - Verbascum desinflorum i Verbascum thapsiforme. Má mnoho lidových pojmenování - Císařská svíce, Devizna, Děvizna, Děvozel, Královská svíce, Kruželice, Oběračka, Petrova hůl, Pochodňová květina, Psí ocas, Svícen  

Roste opravdu všude, kdo chce, může si ji vypěstovat i na zahradě. Je medonosná.

Kvete od května do září.

Sbíráme květy, které sušíme buď na slunci nebo uměle v troubě při 60 stupních Celsia.

Květy mají mít po usušení medovou barvu i vůni.

Léčebné účinky

Je vynikající při nemocích průdušek, plic,zahlenění, zápalu plic, kašli, chrapotu a zánětu hrtanu.Také při svalové a revmatické bolesti, otocích a opuchlinách a vředech na kůži. Kladně ovlivňuje činnost brzlíku a sleziny. 

Čaj

Hrst sušených květů nasypeme do nádoby z varného skla nebo porcelánu a zalijeme vařící vodou. Necháme 15 až 20 minut louhovat a potom přecedíme a necháme vychladnout.

Projímadlo

Smícháme květ s listem v poměru 1:2 a pak si z této směsi uvaříme čaj.

Tinktura

50 gramů sušených listů zalijeme 50 gramy čistého lihu a necháme v dobře uzavřené sklenici stát 14 dní na slunečném místě. Potom přefiltrujeme a užíváme 3x denně kávovou lžičku.

Je vhodná jako obklad na různá kožní poranění.

Obklad

Velké čerstvé listy lehce nadrtíme a používáme jako obklad na otoky a opuchliny a jiná kožní onemocnění.

Dříve se květy používaly také k barvení látek a vlasů.

Pozor- nedávat dětem do 12 let a lidem se žloutenkou a s onemocněním jater.

 

Informace jsem čerpala ze svých knih a zápisků.

 

recepty
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Kopecká
Divizna spolu s yuccou a slézovou růží jsou pro mě královnami zahrad, a to doslova. Jsou takové důstojné, převyšují ostatní, je na ně krásný pohled....
Alena Tollarová
Roste hojně u pískovny, kam se chodím koupat a sbírám si ji tam. Zrovna dneska jsem si velké tři hrsti žlutých květů přinesla.
Věra Ježková
Letos ji máme prvně na balkoně a už asi měsíc nám dělá radost. Lítají na ni čmeláčci.
Soňa Prachfeldová
Mám ji na zahrádce už opadává, tak ji nechám vysemenit na příští rok ta má tedy léčivých účinků, ještě kdyby mi ty čaje někdo připravil. Vyčuhuje jako divizna hláška
Drahomíra Stínilová
Diviznu sice znám, rostla za mého mládí u řeky i na lukách kolem Radotína. Ale teď jako by vymizela. Škoda, kor když má takové účinky.
Zuzana Pivcová
Tady v Týně je dost divizen, kolem kterých chodíme do města na nákup. Jsou nádherně vzrostlé a vím, jak jsou účinné.
Anna Potůčková
Jedna z květin, o které alespoň něco málo vím o jejich léčivých účincích
Naděžda Špásová
Divizna mi něco říká. Je hezká i jako kytka. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%