Dnešní díl mého seriálu o bylinkách a léčivých rostlinách jsem věnovala jedné opravdu krásné rostlině. Nádherně voní a její květy jsou v různých barvách. Mohou být bílé, růžové nebo fialové. Je to rostlina medonosná. A také dobře zplaňuje, jak ostatně dokazují fotografie pod článkem. Ovšem léčivé účinky divoce rostoucích šalvějí nejsou tak významné.
Šalvěj lékařská - Salvia officinalis L. - lidově Babské ucho
Sběr
Šalvěj sbíráme vždy za sucha, před rozkvětem a sušíme volně ve stínu.
Léčivé účinky
Při žaludečních, žlučníkových a střevních potížích, při nadýmání, zabraňuje nadměrnému pocení - je vhodná jak v pubertě, tak i v období klimakteria, je močopudná,omezuje tvorbu aftů v dutině ústní, při bolestech zubů, zlepšuje koncentraci, zmírňuje stařecký třes, má antibakteriální, protizánětlivé a antivirotické účinky, zklidňuje organismus i formou koupelí
Koupel nohou při plísňových problémech
4 polévkové lžíce sušené šalvěje zalijeme 1 l vroucí vody. Necháme 20 minut vyluhovat, potom scedíme a necháme vychladnout. Koupel aplikujte 2x denně.
Zajímavost pro diabetiky
Denně žvýkáme 5 čerstvých syrových listů šalvěje mezi jídly během celého dne. Rozžvýkané listy poté spolkneme.
Obklad z čerstvých listů při bodnutí hmyzem
Omyté čerstvé listy rozdrtíme dřevěným náčiním a vzniklou kaši přiložíme na místo bodnutí. Nikdy nepoužívejte kovové náčiní!
Nálev pro krásu a relaxaci
100 gr šalvěje zalijeme 1 l vroucí vody. Scedíme a nálev používáme na opláchnutí umytých vlasů nebo jej dáváme do vany jako relaxační koupel.
Kloktadlo při angíně
1 čajovou lžičku nasekané čersté nebo sušené šalvěje zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut vyluhovat. Pak přecedíme a vlažným roztokem kloktáme každé 2 hodiny.
Kloktadlo při zánětu dásní
1 čajovou lžičku čerstvé nebo sušené šalvěje přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat.Potom přecedíme a několikrát denně vyplachujeme pusu nebo jím můžeme také kloktat.
Čaj při průjmu
10 gr natě přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Potom přecedíme a ihned vypijeme.
Čaj při horečce
1 lžičku šalvěje a 1 lžičku heřmánku smícháme a zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 10 minut vyluhovat a potom přecedíme. Čaj pijeme 2 - 3 x denně 1 malý hrníček před jídlem.
Šalvějové víno
Je vhodné pro ženy v obobí klimakteria. 50 gr čerstvých nebo 30 gr sušených lístků šalvěje naložíme do 0,7 l vína. Uzavřeme a necháme louhovat 10 dní. Potom přecedíme a pijeme půl sklenky denně před hlavním jídlem.
Využití v gastronomii
Šalvěj bývá součástí nejrůznějších kořenících směsí, např.Provensálských bylin.Používáme ji při přípravě masitých pokrmů zejména z telecího, skopového a jehněčího. Ale také je vhodná u pokrmů z ryb i z vepřového masa. Hodně se používá k dochucení bylinkového másla či pomazánek z tvarohu nebo z čerstvých sýrů.
Ryba na šalvěji
- 800 gr ryby bez kůže -např.pstruh, kapr,rybí filé apod.,80 gr másla, 2 lžičky hladké mouky, sůl, pepř, špetka drceného kmínu, citrón, asi 8 lístků čerstvé šalvěje, trochu bílého suchého vína nebo vody na podlití
Rybu naporcujeme, osolíme, lehce opepříme a okmínujeme. Spolu s plátky másla dáme do pekáčku a navrch dáme lístky šalvěje. Pečeme asi 20 minut a během pečení rybu 1x otočíme. Potom rybu vyjmeme a dáme na teplo. Výpek zaprášíme moukou, rozmícháme, osmahneme, trochu podlijeme bílým vínem nebo vodou a provaříme. Dochutíme citrónovou šťávou a rybu vrátíme zpátky. Podáváme s vařenými bramborami.
K sepsání článku jsem použila své zápisky.