Jsou muži líní? Ukáže se to v penzi
Ilustrační foto: ingimage.com

Jsou muži líní? Ukáže se to v penzi

8. 3. 2019

Méně se touží vzdělávat. Méně chodí do společnosti. Raději se zdržují ve svých domovech, zahradách, dílnách, garážích. Neláká je zkusit něco, co dosud neznají. Tak se prý chová většina současných mužů vyššího věku. Tvrdí to psychologické studie, ale nejlepší je rozhlédnout se kolem sebe.

Když v Jablonci nad Nisou startoval projekt Akademie seniorů, starosta při slavnostním zahájení řekl: A kde jsou chlapi? Sál byl totiž plný žen.  Tato věta vystihuje situaci na řadě podobných akcí.

Ženy vyššího věku jsou všude. Na vzdělávacích kurzech, na univerzitách třetího věku, na cvičení, na zájezdech, v divadlech, v kavárnách. Je jich tam hodně a mužů je tam výrazně méně. Cokoli organizátoři různých akcí vymyslí, zanedlouho zjistí, že zájem mají převážně ženy. Stačí se podívat na internetu na  různá zájmová sdružení. V Bolaticích mají seniorky taneční skupinu, v Kolíně taky, v Šumperku pěvecký soubor, podobné je to v dalších městech a obcích. V mnoha domovech pro seniory se nejrůznějších akcí účastní výhradně dámy.

„Zpočátku mi to připadalo divné, pak mi zkušené kolegyně řekly, ať to neřeším. Já chodila muže přemlouvat, ať přijdou na besedu, na zahradu, na výlet. Bylo vidět, že se jim nechce. Jakoukoli aktivitu, kterou jsem vymyslela, navštěvovaly ženy a samy si říkaly, co by chtěly. Muži mlčeli, mnohdy ani nevycházeli ze svých pokojů,“ vypráví Jana Novotná, která dělala praxi v několika domovech pro seniory.

„Tak to prostě je, ženy vyššího věku jsou akčnější, potřebují chodit do společnosti, rozebírat spolu různá témata. Stačí se rozhlédnout v kavárnách nebo nákupních centrech, všude převažují dvojice nebo skupinky starších žen, mužů tam vidíme výrazně méně,“ říká psychiatrička Tamara Tošnerová.

Podle údajů Českého statistického úřadu tvoří single domácnosti dvacet osm procent všech domácností v Česku a velkou část z nich tvoří ty, ve kterých žije sama starší žena.

Takže se to zdá být logické. Žen, které žijí samy, je prostě více a tudíž jsou více vidět. Jenže tak jednoduché to není. Souběžně s tím, se zjevuje problém zvaný chudoba. Být single starší ženou totiž není žádná legrace. Utáhnout z jedné penze bydlení, jídlo a ještě si ušetřit na zábavu a cestování je přímo nadlidský úkol. Přesto to mnoho z nich dokáže a ušetří si přitom ještě na nejrůznější aktivity, kterých se za žádnou cenu nechtějí vzdát.

„Šetřím na jídle, pečlivě si promýšlím, co koupím, abych z toho vytvořila co nejvíce. Mnohem důležitější pro mě je, abych měla peníze na výlety a jednou ročně na dovolenou u moře, byť velmi skromnou. Využívám řady akcí pro seniory, které jsou zdarma. Věřte, že když se o ně člověk zajímá, až žasne, kolik možností se vzdělávat a bavit nyní senioři mají a nestojí to ani korunu. Nechápu lidi, kteří to nevyužívají,“  vypráví jednasedmdesátiletá Marcela z Prahy.

Její stejně starý bratranec to ovšem vidí jinak. „Ona mi pořád nabízí, abych někam chodil. Jednou jsem byl na nějaké přednášce o historii, ale byly tam samé ženské. Byl jsem tam jediný muž, až jsem si připadal divně. Stejné to bylo, když mě Marcela přemluvila na výlet, který organizovala městská část pro seniory. Byli jsme tam jen dva muži, z toho jeden evidentně naštvaný, vlečený svou ženou. Bylo jasné, že by raději byl doma a že ve společnosti třiceti penzistek, které švitořily od rána do večera, trpěl. Já na takové akce nejsem, mám raději klid,“ říká Tomáš, který je dva roky vdovcem a tvrdí, že po společnosti natož po nové známosti netouží.

Zkušenost s akčními seniorkami mají i v cestovních kancelářích. „Ano, pozorujeme, že dámy jsou akčnější a pánové poněkud lenivější. Mnohdy starší ženy nechávají partnery doma a vyrážejí na dovolené s kamarádkami,“ uvedl Tomáš Hubka z cestovní kanceláře Delfin Travel, která se specializuje na zájezdy pro seniory.

Moudré ženy vyššího věku své partnery  do aktivit nenutí. Když tak jen lehce naznačí, nabídnou.  Muž se přidá nebo nepřidá. Nejhorší je, pokud žena muži nadává, že penzi chce trávit jinak než ona. Zpravidla totiž jde jen o vyústění celoživotního stylu. Muž, který si představuje ideální čas trávený v důchodu tak, že si bude číst, luštit křížovky nebo si kutit v dílně, si to tak zpravidla představoval celý život. Určitě nebyl typ, který by byl šťastný na plesech či večírcích nebo zdolával  vysokohorské túry. Ve stáří se jen prohloubí vlastnosti, které lidé celý život měli. I když jsou samozřejmě výjimky.

„Manžel byl v práci vždy společenský a výřečný. Po odchodu do důchodu se z něho stal morous, který nechce nikam chodit. Jezdím na dovolené s kamarádkou, která je vdova. S další kamarádkou, také vdovou, chodím večer do divadla. Manžel se tváří lehce pohoršeně, protože mu to připadá jako zbytečné utrácení peněz. Všímám si, kolik je u moře, v horách i na společenských akcích starších žen, zatímco staršího muže tam potkám výjimečně,“ říká osmašedesátiletá Kateřina z Ostravy.

Na téma odlišnosti mužů a žen sice byly napsány stovky knih a vytvořeny stovky odborných studií, ale nejlepší cesta, jak se s tímto jevem vypořádat, je příliš nad ním nepřemýšlet. Zejména ne v penzi, tedy v období, které si má každý užít tak, jak mu to vyhovuje. Jestliže mnoha pánům vyhovuje být v klidu, doma či v jiném svém prostředí, je dobré se s tím smířit, pochopit to. Je to lepší, než v hloučku kamarádek donekonečna rozebírat, jak jsou ti staří chlapi nemožní, protože nechtějí do divadel, k moři a na výlety.

muži
Hodnocení:
(4.7 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Hyndrák
Sedí kovbojové kolem ohně a mlčí. Jediná žena praví:"Vy mně nemáte rádi!" "Z čeho tak usuzuješ Mary"? "Že se mnou nemluvíte".
Zdenka Soukupová
Líbí se mi, že se tu objevuje o hodně víc názorů od mužů; víc než v jiných rubrikách. A že je to debata ze všech možných úhlů a s tolika účastníky. A že se muži nedají a brání se... Jestli tento názor patří do jiné rubriky, omlouvám se.
Soňa Prachfeldová
Výborný článek, muže odradí zbytečné tlachání a určitě nejsou všichni líní, spousta jich má své koníčky, pokud mají prostor. A také je nutno mít se ženou nějaké společné zájmy a v ostatních mít oboustrannou toleranci.
Jitka Caklová
Čím dál víc nabývám pocitu, že jsem muž :-) :-) :-), ale věřte, že nejsem ;-)
Jiří Lupoměský
Dobrý článek paní Hofmanové...Jen přidám svůj zážitek z Univerzity třetího věku: manželka mě ukecala, abych se přihlásil do jednoho z kurzů U3V. Pravda, téma bylo celkem přitažlivé, tak jsem zaplatil 1200 Kč a šel na první přednášku. Bylo nás tam asi padesát, z toho dva muži - já a přednášející. Ten pojal téma tak, že nám chce sdělit svůj názor na věc. O tom byla celá jeho první přednáška. Alespoň soudím z toho, co jsem zaslechl. Zbytek auditoria - dámy pokročilého věku (a většinou i pokročilé postavy) vedly vzájemné rozhovory, zcela nahlas, přičemž témata byla obvyklá této skupině: jak ta či ona se rozvedla, ovdověla, koupila si nové šaty, ve kterých vypadá úděsně atd. atd. Na další přednášku jsem už nešel, litoval jsem spíš toho, že jsem oněch 1200 Kč nevěnoval psímu útulku. Nevím, čím to je, ale my - muži - jsme prostě jiní než vy - ženy. Upřímně řečeno: zaplať pámbu za to!
Jitka Caklová
Pane Pátek, moje řeč, ale na druhou stranu, co by dělali všichni ti dobře placení -ologové, kdyby si každý člověk přečetl a hlavně pochopil, že musí začít u sebe :-) :-)
Jitka Caklová
Ten "někdo" jsem byla já, nebyly to "traktáty", ale "elaboráty" a nikoliv "posměšné", ale "nic neříkající". Chtěla jsem jen vyzdvihnout potřebu pod bodem "d)", neboť jsem přesvědčená o tom, že každý by měl začít u sebe, podle svých představ, schopností, možností a hlavně zdravotního stavu. Dobře to napsala paní Judita Lišková. Toť z mé strany vše :-)
Oldřich Čepelka
Chtěl jsem jen upozornit, že to souvisí s dlouhověkostí, s dlouhým životem. Nejvíce stoletých mužů (je jich stejně jako žen, které všude jinde ve stáří převládají) je na Sardinii v Evropě a Okinawě v Asii. Co mají ti muži společného? všichni žijí celý život i ve stáři obklopeni rodinou a přáteli. Ženy to mají všude na světě podobné, jen ti muži se brzy uzavírají, "vystačí si sami" jsou mrzouti atd. Zadělávají si na kratší život. Nic víc jsem nechtěl říct. A samozřejmě je to "jen" statistika, je mnoho výjimek, každý nějakou známe. A že "osamělost zabíjí", to platí i pro dámy. Tím, že mají ty vysmívané babince, si prostě přilepšují na délce života. (O délce života rozhoduje z 25% genetika a ze 75% životní styl, nejen strava a pohyb, ale i ty sociální kontakty.) A nebojte se číst „traktáty“, jak tu někdo posměšně napsal. Někdy obsahují významné informace mnoha odborníků zkondenzované do 1 odstavce.
judita lišková
Nevím, zda to nazvat leností...možná spíše je to pohodlnost. Já manželovi nevyčítám, že se mu občas něco nechce, však to i mě. Nemusíme přece nikomu dokazovat, jak jsme akční a co vše zvládáme. Nevyčítám mu, že se mnou nechce jít se psem do lesa...já s ním taky nejedu na kole. Od jara do podzimu dělá na zahradě, oba se známému staráme o ovečky, občas spolu zajedeme do města. Scházím se pravidelně s kamarádkou - či se sejdeme v párech. Občas společně navštěvujeme další známé. Pro nás už je nejdůležitější - pěstovat vztahy, komunikovat a už nemít pocit, že něco musíme dokázat, či dokazovat....jen prostě žít...
Jitka Caklová
..... povinnostmi a podmínkami k plnohodnotnému životu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?