Hrdlička divoká, pták roku 2019
Ilustrační foto: pixabay.com

Hrdlička divoká, pták roku 2019

2. 3. 2019

Věděli jste, že kromě hrdličky zahradní, která nás s oblibou budí hned po rozbřesku, můžete vidět mezi holuby i hrdličku divokou? Přiznám se, že pokud jsem tuto informaci někdy měla, tak jsem ji úspěšně ze své mozkovny vypudila. Hrdlička je pro mě prostě hrdlička, ať divoká či zahradní.
Tak proč tu o ní něco píšu?

Česká ornitologická společnost vyhlásila ptákem roku 2019 právě HRDLIČKU DIVOKOU.

Hrdlička divoká je o něco menší než běžnější hrdlička zahradní, od které se liší i pestřejším zbarvením. Hřbet a křídla jsou šupinovitá, oranžovohnědá, hlava je modrošedá, krk a prsa narůžovělá, po stranách krku je šikmo protažená černobílá skvrna. Břicho a spodní ocasní krovky jsou bílé, bíle lemovaný je také tmavý ocas. Zobák je tmavý, nohy modravě červené. Mladí ptáci jsou nevýrazně špinavě hnědí a béžově šedobílí, bez černobílé skvrny na krku. Je plachá a zblízka se dá pozorovat jen obtížně, nejčastěji je možné ji zahlédnout na telegrafních drátech nebo při hledání potravy na otevřených prostranstvích. Létá rychle a prudce s občasným kymácením ze strany na stranu. Ozývá se hlubokým, nosovým, několikrát opakovaným „turrr turr turrr“. Při vzlétnutí tleská křídly. (zdroj. Wikipedie)

Hrdlička divoká je rozšířená na celém území ČR. Přestože ji můžete potkat i v horách, třeba v Krkonoších, tak nejvíce jich žije na jihu Moravy.
Dávám si závazek, že se po ní budu na volných prostranstvích pídit, vždyť vloni jsem na loukách viděla desítky divokých holubů, ale klidně to mohly být právě hrdličky.

Víte, že … hrdlička divoká snáší do hnízda 2 čistě bílá vejce
             … o mláďata se starají oba rodiče
             … nejdříve mláďata živí tzv. holubím mlékem
             … později natrávenou potravou z volete
             … nejvyšší zaznamenaný věk je 13 let a 2 měsíce

příroda
Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Poznávám ji podle toho náhrdelníku, ale v parku ji nevidím. Je holuby doupňáky, ty taky tak rozeznávám podle krku a velikosti..
Dana Puchalská
Je to moc krásný pták. Děkuju za článek. P. S. Kdysi jsem bydlela v domě, kde jsem měla souseda ornitoliga. A ten si na chatě za Prahou ochočil si párek divokých hrdliček tak, že se jim podařilo u něj na balkóně vyvést mladé. A byl na to pyšný.
Zuzana Pivcová
Musela bych vidět oba druhy vedle sebe, abych odhadla, která z nich létá na smrk na dvoře v Týně. Vlastně to není tak důležité, důležitější je, že ji tak významně ocenili. Ty ji určitě někde potkáš!
Marie Novotná
Po loňském sýčku obecném .Právě dnes jsem poslala podpis na petici.Zahradních hrdliček se u nás několik k vidění,hlavně v parku nemocnice i na naší zahradě.Holub hřivnáč se lehce zamění s hrdličkou.Ráda jsem si přečetla článek.Díky.
Alena Tollarová
Neměla jsem ani ponětí, že kromě hrdličky zahradní, která se nám ochomýtá na krmítku, je ještě jiná. Překvapilo mě, že Ty, taková lovkyně, ji taky nemáš vyfocenou. Asi to bude fakt tím, že si je možná pleteme s holuby a nevíme ... Nepochybuji, že než rok 2019 dospěje ke konci, vlastnoručně vyfocenho ptáka roku 2019 nám ukážeš.
Věra Ježková
Elenko, moc zajímavé. Díky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.