Zelená lékárna zná pomoc snad na každý neduh. Tedy i na pocení. V parných letních dnech sáhněte po šalvěji, lipovém květu, dubové kůře nebo rozmarýnu. Tyto léčivky pomáhají stahovat kožní póry, čímž přispívají k omezení pocení. Kromě toho obsahují i silice, které příjemně voní. Připravte si z nich odvar tak, že necháte asi 200 g bylinkové směsi přejít krátce varem v litru vody, a pak necháte asi dvacet minut louhovat. Odvar pak použijte na přípravu koupele nebo obkladů na místa, kde se nejvíc potíte. Máme pro vás i další rady, jak pocení omezit.
Zaostřeno na nohy
Trpíte-li pocením chodidel a prstů u nohou, dopřejte nožkám třikrát týdně koupel v lázni s výtažkem z přesličky nebo dubové kůry. Nasekanou kůru koupíte běžně v lékárně. Vezměte jí asi hrst a vařte deset minut v litru vody. Nechte zchladnout. Odvar z přesličky si připravíte tak, že dvě polévkové lžíce této bylinky přelijete litrem vařící vody a necháte vychladnout nejlépe na tělesnou teplotu. Do této koupele pak nohy ponoříte a necháte působit.
Doplňte zinek
Podle fytoterapeutů stojí za nepříjemným tělesným zápachem při pocení nedostatek zinku. Ten může vést k ledvinovým potížím a k tomu, že se nadbytečná močovina vylučuje z těla kůží. Dobrým zdrojem tohoto minerálu je listová zelenina, libové maso, vnitřnosti (zejména játra), dýňová semínka a ořechy, obilné klíčky, droždí nebo meruňky.
Pijte čaj
Bylinky nám mohou v boji proti pocení pomoci nejen v podobě koupelí či obkladů, ale zároveň ve formě čajů. Sáhněte po osvědčené šalvěji. Připravíte si ho jednoduše. 2-3 lžičky řezané (sušené nebo čerstvé) šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody a nechte asi 15 minut louhovat. Čaj popíjejte vlažný a dopřejte si asi dva šálky denně. Pokud vás trápí noční pocení, vypijte šálek studeného šalvějového čaje večer před spaním. Užívejte lektvar Ze šalvěje lékařské si můžete připravit účinnou tinkturu. Připravíte si ji z 50 g sušené nebo čerstvé šalvěje, kterou nasekáte na drobné kousky. Směs zalijete 0,5 l kvalitního destilátu a v uzavřené láhvi z tmavého skla necháte asi týden odstát při pokojové teplotě. Občas tinkturu protřepejte. Užívejte 20 kapek 3x denně.
Pudrujte se
Vraťte se do dětství a sáhněte po pudru s azulenem pro miminka, který koupíte v lékárně. Po každé koupeli nebo sprše si trochu zapudrujte dlaň a rozetřete prášek na oholené podpaží nebo případně i na nohy. Podobně jako dětský pudr funguje i obyčejná jedlá soda, kterou používáte v kuchyni. Tu můžete aplikovat nejen na kůži, ale zkuste si z ní připravit také koupel pro nohy.
Dejte si ocet
Pocení pomáhá snižovat také jablečný ocet. Používá se již po staletí nejen při přípravě pokrmů, ale také jako tradiční léčebný a podpůrný prostředek proti mnoha neduhům. Přidejte si dvě lžíce jablečného octa do sklenice vody a tu následně vypijte. Pokud se vám do pití octového nápoje nechce, nalijte si hrneček jablečného octa do vany s horkou vodou, a dopřejte si osvěžující koupel.
Eva Šarfová pro portál i60