Z hlediska podmínek pro život dosahují v souhrnu lepších hodnocení města v Čechách než na Moravě, uvádí studie společnosti KPMG. V Čechách si vedla lépe města na jihu, středu a východě republiky, horších výsledků dosáhlo pohraničí. Rovněž moravská města dosáhla o něco lepších výsledků na jihu než na severu.
Ze středně velkých měst s 20 000 až 50 000 obyvateli se celkovým vítězem a držitelem diamantového ocenění stal Písek. Zlatý pohár byl udělen městům Chrudim, Mladá Boleslav, Pelhřimov a Tábor. Stříbrné hodnocení získalo Blansko, Klatovy, Otrokovice, Přerov a Trutnov. S bronzovým pohárem z klání odchází Česká Lípa, Děčín, Chomutov, Krnov a Sokolov.
Absolutním vítězem mezi malými městy od 2000 do 6500 obyvatel byla Hluboká nad Vltavou, která získala diamantové ohodnocení. Zlatý pohár byl udělen Hornímu Jelení, Mníšku pod Brdy, Nýrsku a Přibyslavi. Stříbrný pak Bojkovicím, Nové Bystřici, Podbořanům, Strážnici a Železnému Brodu a bronzový pohár patří Broumovu, Hornímu Slavkovu, Kojetínu, Telči a Vítkovu.
Podle studie měla na umístění měst největší vliv především demografická a socioekonomická kritéria. Mezi nimi byl posuzován například počet narozených dětí, podíl seniorů, saldo migrace, podíl vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva, obydlenost domů a bytů, běžné výdaje města na obyvatele, kapitálové příjmy a výdaje města na obyvatele, ale také míra nezaměstnanosti či kriminalita.
„Studií chceme především pomoci zástupcům vedení měst identifikovat silné a slabé stránky života v jejich městě a obhájit kroky zvyšující jeho atraktivitu,“ uvedl Ondřej Špaček z KPMG.