Čeština má nový slovní hit
Ilustrační foto: ingimage.com

Čeština má nový slovní hit

19. 3. 2018

Čeština je fakt zajímavá. A v běžné řeči ještě víc.Jel jsem v MHD, a jak tak pozoruji lidi a poslouchám, o čem a hlavně jak se baví, tak jsem jim doslova v duchu napovídal. A to s ohledem na jedno slovo, které se pomalu stává hitem v běžné komunikaci, ale v poslední době i v televizi.

Kdysi za mého mládí slovo vole znamenalo takové nutné zařazení do party puberťáků a hrdost, že se nebojíme toto slovo používat. Pak se z toho stal hit a slovo vole se stávalo v běžné řeči dosti slovem častým. Jen jsme museli vědět, s kým to mluvíme. V práci s vedením nebo s cizími lidmi jsme měli brzdu. Ale teď je zde nový slovní hit.

Jedno slovo, které člověk dá do tří vět i 5x, v čemž mě dost lidí, aniž by si to uvědomovali, usvědčili. Používá se denně všude, slyšíme ho, když se na to slovo zaměříme, téměř všude, kde se hovoří. V MHD, doma, v práci, v restauraci. A to slovo zní... JAKOBY. Jakoby ovládlo český národ.
„Víte, já jakoby jsem šla tam a tam a oni jakoby mi řekli, že jakoby musím udělat něco, a tak jsem si jakoby myslela, že mám pravdu… Nebo,… „Já jsem jakoby udělal to a to,“ a když se nestranně zaposloucháte do různých hovorů kolem vás, slovo jakoby vládne Česku.

A když se pak slyšíte samy sebe v mluvě, ono ta potvůrka jakoby vypadne jakoby i z vás. Tak jakoby jak je to. Používáte jakoby také takové slovo?
Tak jakoby napište, jak válčíte jakoby u vás s tím slovem Jakoby.

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vláďa Martinec
copak Jakoby, ale mnohem srandovnější mi připadá ve zprávách tv Nova David Pik, který se vždycky jakoby zkroutí aby mohl ztopořit krk a tím začít vyluzovat jekovou frekvenci nutící skok po ovladači a v ohrožení organismu zmáčknout jakékoliv tlačítko
Jan Ján
Ve své praxi se denně setkávám s Jakobíny. Během jedné věty několikrát slyším tuto blbost a bohužel už těžce zvládám nereagovat.Ale při spojení “vyšel mi pozitivní test jsem jakoby těhotná”jakoby mne bolí břicho”jakoby mám teplotu”apod.Z toho se už “jakoby osypu”. Bohužel s tím se nic nedá dělat svědčí to o mentální výbavě daného jedince snad to časem jakoby vyšumí.
jaromír haška
Já mám také hádanku, co se stane, když si vezmete na zácpu živočišné uhlí? Jako prostě, jakoby dostanete ještě větší zácpu.....
Lidmila Nejedlá
Bude hůř, to se lekneme, až se slovo - jakoby- objeví v písemném projevu některého studenta ve tvaru - jakobi-.
Daniel Dvořák
Mne osobně značně irituje, když někde čtu nebo v rozhase či televizi slyším výrazy MÉNĚ RYCHLEJŠÍ a JEDNOU TOLIK ve významu dvojnásobku. "Automobil A v ceně 200 000 Kč je méně rychlejší než automobil B, který stojí jednou tolik.
Naděžda Špásová
Teď jsi mě dostal, protože to blbý slovo ze mně občas opravdu taky vypadne. Na obranu chci ale říct, že vždycky má smysl. Aspoň myslím. :-)
Eva Mužíková
Přiznàm se, že toto slovo jde zcela mimo mne. Dosud jsem tuto " vycpávku " nezaregistrovala. Snad proto, že jsem více v přírodě, nežli mezi lidmi.
Věra Ježková
Toto slovo mi vadí již velmi dlouho. Mistrem „vycpávek“ byl před mnoha lety jeden maminčin kolega z práce, který tak používal celou větu: „V tomhletom, co je“. Často.
Jana Šenbergerová
Jestlipak víte, čím mě tento článek velmi potěšil? ;-)
Jana Šenbergerová
Zatím jsem ho nikde nezaregistrovala, ale když to tak teď čtu, mám neodbytný pocit, jakoby náš národ už úplně zblbl. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.