Čeština má nový slovní hit
Ilustrační foto: ingimage.com

Čeština má nový slovní hit

19. 3. 2018

Čeština je fakt zajímavá. A v běžné řeči ještě víc.Jel jsem v MHD, a jak tak pozoruji lidi a poslouchám, o čem a hlavně jak se baví, tak jsem jim doslova v duchu napovídal. A to s ohledem na jedno slovo, které se pomalu stává hitem v běžné komunikaci, ale v poslední době i v televizi.

Kdysi za mého mládí slovo vole znamenalo takové nutné zařazení do party puberťáků a hrdost, že se nebojíme toto slovo používat. Pak se z toho stal hit a slovo vole se stávalo v běžné řeči dosti slovem častým. Jen jsme museli vědět, s kým to mluvíme. V práci s vedením nebo s cizími lidmi jsme měli brzdu. Ale teď je zde nový slovní hit.

Jedno slovo, které člověk dá do tří vět i 5x, v čemž mě dost lidí, aniž by si to uvědomovali, usvědčili. Používá se denně všude, slyšíme ho, když se na to slovo zaměříme, téměř všude, kde se hovoří. V MHD, doma, v práci, v restauraci. A to slovo zní... JAKOBY. Jakoby ovládlo český národ.
„Víte, já jakoby jsem šla tam a tam a oni jakoby mi řekli, že jakoby musím udělat něco, a tak jsem si jakoby myslela, že mám pravdu… Nebo,… „Já jsem jakoby udělal to a to,“ a když se nestranně zaposloucháte do různých hovorů kolem vás, slovo jakoby vládne Česku.

A když se pak slyšíte samy sebe v mluvě, ono ta potvůrka jakoby vypadne jakoby i z vás. Tak jakoby jak je to. Používáte jakoby také takové slovo?
Tak jakoby napište, jak válčíte jakoby u vás s tím slovem Jakoby.

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vit Otahal
Jakože používat jakoby je fakt jakože jakoby takový problém? Jakože já to třeba vůbec nepoužívám :).
Zuzana Pivcová
Všem, kteří považují problém, podaný v článku, za přehnaný, doporučuji zadat si přes google "slovo jakoby". Možná se budete divit, na kolika webech je již o tom řeč, včetně odborníků na češtinu.
Zuzana Pivcová
Ti , ke kterým se toto nadměrně používané slovo (nejen v nechtěně zaslechnutých hovorech v MHD, na zastávkách, v kavárně ..., ale skutečně i ve sdělovacích prostředcích, hlavně v rozhovorech s přizvanými lidmi) dosud nedostalo, mohou být rádi, že jsou toho ušetřeni. Nejedná se zdaleka o nahodilé jednotlivé případy. O tom, že na Moravě se mluví lépe, vůbec nepochybuji. Avšak televize proniká i tam.
Helenka Vambleki
když někdo v mluvě se mnou použije jákoba, tak já jen smutně dodám - jo jen jakoby a já myslela, že doopravdy! ...a jákobín má hnedle o čem přemýšlet :-) Při sledování Jakobínů v televizi to ale nepomáhá :-)
Marie Metelková
Myslím, že autor článku zaslechl rozhovor lidí s malou slovní zásobou a celkově malým duševním obzorem a rozhodl se jednat. V mém okolí se toto slovo použité jako berlička k vyplnění verbálního projevu nevyskytuje. Takže buď jsem zaspala dobu, nebo je jako vždy, všechno jinak.
Anna Čípová
Dělal jakoby nic. To je jediný případ, kde jsem slovo jakoby slyšela.
Zdenka Jírová
Tak " jakoby" jsem si ještě nevšimla, také jezdím často MHD. Už jsem se lekla, že chcete prezentovat jiné slovo, které slyším velmi často od lidí jakéhokoli věku, ale to bych musela vytečkovat. My jsme dříve říkali : je to legrace, švanda sranda - ale to se už považovalo za vulgární. Dnes je to p....l. Říkají to děti, krásné mladé slečny a muži bez rozdílu věku. Myslím, že se do této akce nezapojím a zůstanu staromilsky u té legrace.
Petr Líznar
Jsem velmi rád, že se příspěvek na toto téma objevil. Mě toto a další prznění češtiny štve už dlouho. Docela mě překvapuje, že to někteří z Vás kolem sebe neslyšíte. Podle mě je to slyšet všude. nejen od mládeže a nejen v Praze. Vůbec nejhorší je, že je to slyšet i z médií, která tím dál ovlivňují další posluchače. A také mi vadí, ze se takovými nešvary prezentují i mnozí pracovníci kultury. Z duše mi mluví paní Ivana Doušová. Zaujal mě postřeh, že celou věc může mít na svědomí mládež, která přišla do styku s mluvenou angličtinou, údajně zamořenou slovem like a transportovala do do češtiny. Možná se podobnou cestou dostal do češtiny další nešvar, nadměrně užívané slovo určitě (v anglickém prostředí sure). Vadí Vám stejně jako mě, když Vám na kdejaký dotaz odpoví obsluha, prodavač, úředník ap. namísto dostačujícího ANO slovem určitě? Místo ano se všude říká určitě. Vede to až k takovým absurditám, že místo spojení "asi ano" slýchám "asi určitě", což je naprostý protimluv. A ještě jedno slovo: SUPER. Dříve to byl benzín, dnes je to všechno. Karel Čapek začíná jeden svůj text (už nevím který) několikařádkovým výčtem synonym. Ten se musí v hrobě obracet, když vše, co by mohlo být nádherné, výborné, báječné, senzační, bezvadné, perfektní,... je všechno jen super.
Frend Frend
Tož u nás na Moravě tací mantáci nejsou. Toto tu vůbec neslyšíte. U nás totiž vijou, jak se správně mluví česky. A to že ten típek neví proč používajou méně rychlejší, tož snad asi proto, že význam v tomto užití nehodnotí, zda je auto pomalý či rychlý, ale myslí se tím jeho rychlost, jako míra pohybu, nikoliv času. A také slovní spojení jednou tolik je vskutku dvakrát tak, neb dvakrát tolik, je třikrát tak.
Jitka Caklová
8.3.2018 07:51 jsem do Líbí / Nelíbí napsala, "Nelíbí se mi, když je naše krásná mateřština, ať už mluvená, či psaná, prokládaná cizími slovy, obzvláště rodilými Čechy." Příspěvek skončil s výsledkem 10x+ : 9x-. Je mi líto, že tolika lidem nevadí, jak si kazíme naši krásnou českou řeč. Přiznávám, že "Jakoby" jsem zatím nevnímala, ale to bude asi tím, že nejezdím MHD :-), nebo se nezaposlouchávám do toho, co si lidé povídají. Víc mi vadí sousloví, "Strašně" moc ho miluji. "Hrozně" moc vám děkuji. Bylo to "hrozně" moc krásné. Byla na mě "hrozně milá". Jak může být něco "strašně", nebo "hrozně", když je to ve skutečnosti moc, velmi, nebo velice krásné, milé, milující.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%