Z dětských let si pamatuji, že v mém městě byla spousta obchodů. Měli jsme papírnictví, rybárnu, maso-uzeniny, dokonce i „zemědělské přebytky“ to snad byl krám s výsekovým masem, železářství, barvy+laky, sklo-porcelán, oděvy, knihu, knihovnu a pro nás děti moc důležité obchody: dvě cukrárny a kino. (Samozřejmě tu byla i škola, dokonce dvě, a místní národní výbor).
Důležitým odvětvím v obci byl potravinářský průmysl, zastoupený cukrovarem a později zde byl vystavěn masokombinát.
Pro sportovní vyžití bylo a nadále zůstává dost možností: školní tělocvičny, sokolovna, kde se pořádaly i dětské šibřinky, oslavy a plesy, fotbalový stadion a hřiště na házenou.
Jak tak šel čas, městys splynul s Prahou, postavily se hypermarkety a z obchůdků zbyla hrstka, ostatní se přeměnily na hernu, pojišťovnu atd. A kino, kde nejdražší lístek stál 12 korun, tak to je asi navždy zavřené.
Stadion už také nemá to využití, jaké měl. Několik let se tu jezdila plochá dráha a míč tu proháněli například Josef Jurkanin a Olda Urban.
A něco málo z historie.
Nejstarší zmínka o obci je v zakládací listině Vyšehradské kapituly z roku 1088. Roku 1698 se ve vsi nacházely tři dvory, které vlastnil hrabě František Josef Šlik. Ten tvrz přestavěl na zámek. Jedním z posledních majitelů zámku byl Filip Scholler, syn Alexandra Schollera, který v roce 1850 založil cukrovar. Provoz tohoto cukrovaru, jako mnoha dalších v Čechách, byl ukončen v 90. letech 20. století.
Roku 1872 byla otevřena nová železnice a pošta. Roku 1881 započala výstavba první školy (dnešní gymnázium) a roku 1881 byl vysvěcen nový kostel. Novorománský kostel sv. ..., v němž je uložena relikvie sv. R... (tu získal Karel IV. a do kostela převezli benediktini) je jediný kostel v Čechách, který je zasvěcen tomuto svatému.
V zámku je Lidová škola umění, pojmenovaná po operní pěvkyni, národní umělkyni, která byla místní rodačkou (kněžna Libuše).
A současnost? Městys opět žije… Pořádají se zde akce pro děti, koncerty, sportovní akce, výstavy, funguje klub seniorů a spousta dalších zájmových sdružení.
Pokusíte se doplnit název obce, která byla připojena k Praze ve stejném roce, kdy začalo Pražské jaro.
Která to je?