Můj tip na výlet:
po vodě na Vltavě

Můj tip na výlet:
po vodě na Vltavě

30. 9. 2015

Obraz krajiny našeho dětství má každý z nás hluboce vtištěný do své mysli. Narodil jsem se v Praze pod Vyšehradem u " stříbropěnné " Vltavy. Vodní hladina mne láká dodnes svými proměnami ve větru, který vytváří s vlnkami na jejím povrchu mnoho rychle se měnících obrazů.

Klidný výlet na mírné vodě

Uvádím tip na výlet po vodě, na kterékoliv řece, rybníku nebo jezeře v naší krásné republice. Na výlety chodíme často pěšky, jezdíme na kole, vlakem, autem nebo jinými dopravními potředky, ale nikdy nemám ten pocit měkkého plynutí jako na malé lodi klouzající tiše a bez motoru po klidné hladině.

Na Vltavě v Praze

Pokud po tom klidném výletu zatoužíte, tak si stačí někde v půjčovně malou loďku na chvilku pronajmout - třeba v Praze na Slovanském ostrově blízko Národního divadla. Z řeky je sice krásný výhled na panoráma Hradčan, Žofín, ale je tam velký provoz dalších vyhlídkových lodí. Bohužel na nábřeží Vltavy jezdí mnoho aut a ruší pohodu. Klid pro plavbu můžeme najít snadno jinde mimo Prahu.

Na Vltavě v Českém Krumlově 

Vodáci na Vltavě jezdí na kánojích nebo dnes i nafukovacích raftech většinou z Vyššího Brodu dolů po proudu, ale vozí s sebou i stany a táboří na březích v kempech - a pádlují většinou jeden týden. Pro méně zdatné vodáky dávám tip na krásný jednodenní výlet z Českého Krumlova po Vltavě do kempu Zlatá koruna. Je to po proudu necelých 17 kilometrů. Můžete si půjčit od přátel nebo z půjčovny malý bezpečný nafukovací raft, který se nezvrhne. Nebo zdatnější vodáci mohou jet na kánojích a projet Českým Krumlovem a nechat se jen unášet pomalým proudem směrem ke klášteru Zlatá koruna.

Nezkušení vodáci z raftu nebo jiné lodi - u jezů vystoupí a lehkou loď přenesou po břehu. Ti zkušenější na lodi projedou propustí v jezu - tzv.šlajsnou a většinou se nezvrhnou. A pokud se do lodi dostane voda nebo se loď převrátí, tak je spousta legrace. Zažil jsem to mnohokrát se studenty, když jsem s nimi jezdil "vodu" na různých řekách. Fotografie jsou v připojené galerii.

V městečku Zlatá Koruna je stejnojmenný klášter jako Národní kulturní památka. Pochází z doby Přemysla Otakara II. - r.1263.

Klidná plavba krajinou

Kdo zažil tichou plavbu, bez drncání kol na nerovných cestách, kdy se před vámi otevírají nové pohledy do krajiny za každou zatáčkou, tak ví, o čem vyprávím. Kdo to nezažil, tak to může zkusit. Jen to chce mít přátele, kteří na vás počkají v cíli vaší cesty s autem a odvezou vás plné nových zážitků domů i s člunem. ( Nebo si dojdete na nádraží ve Zlaté Koruně, až odevzdáte v místní půjčovně lodě z Českého Krumlova ).

Máme opravdu krásnou a zelenou zemi. 

 

Můj tip na dovolenou či výlet - velká letní soutěž o pobyt v Česku. Napište do rubriky Moje cestování, kde jste byli, co se vám na dovolené či výletě líbilo, jak jste byli spokojeni se službami – ubytováním, stravováním, průvodci, delegáty cestovních kanceláří. Popište, co bylo na navštíveném místě nejzajímavější, co stojí za to vidět, ale i to, co se vám nelíbilo a co byste nedoporučovali. Článek nadepište Můj tip na dovolenou. Všechny příspěvky budou 30. září slosovány a vítěz vyhraje třídenní pobyt v některém z českých penzionů. Více informací zde.
cestování naše tipy výlet
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Šorejsová
Jsem narozená v rakovi a tak mne voda vždy láká. Na loďičkách v Praze na Vltavě se projíždíme doposud. Moc pěkný článek, jako mladá jsem na vodu jezdila.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dovolená na vodě by se mi také líbila, třeba se mi někdy povede ji zažít.Hezký článek.
Alena Tollarová
Tak vodáckou dovolenou jsem nikdy nezažila. Teď už to asi nespravím. Bohužel ...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.