Lásku na inzerát hledají
lidé už více než tři staletí

Lásku na inzerát hledají
lidé už více než tři staletí

21. 7. 2015

Najít spřízněnou duši pro společnou cestu životem není nic jednoduchého a v minulosti mívaly partnerské svazky převážně ekonomický význam. Odvážnější jedinci proto začali zkoušet štěstí pomocí inzerátů a seznamovacích kanceláří. A činí tak už hezkou řádku let. Vůbec první seznamovací inzerát na světě byl otištěn v anglické publikaci Sbírka pro zdokonalení zemědělství a obchodu před 320 lety, v roce 1695. 

„Gentleman třicetiletý, prohlašující, že má velký majetek, by se rád oženil s mladou dámou, která má kapitál alespoň 3000 liber a chtěla by o tom učinit přiměřenou smlouvu,“ stálo v tomto inzerátu, ryze prakticky formulovaném. 

Jak to nakonec dopadlo, netušíme, ale časem přibývaly i další požadavky na vhodné protějšky. Například v prvním českém inzerátu, otištěném 8. března 1794 v Poštovských novinách, musela mít hledaná dívka dobré vychování a její tvář nesměla být poznamenána neštovicemi, a dále se "měla spokojit jen s jednou služkou, být dobrou hospodyní, přiměřeně důstojnou svého stavu a netoužit příliš po módě a společnosti". No, dámy, neberte to…

Seznamovací inzeráty v tisku záhy zdomácněly, nejvíce hledali pánové mezi 25-35 lety a dámy ve věku 35 až 45 let, na jednoho muže připadalo 1,67 inzerentek. Muži zpravidla požadovali dívku hodnou, skromnou, citově založenou se smyslem pro rodinný život, ženy zase charakter, solidnost, zájem o kulturu, cestování, lásku k dětem a vztah k rodině. 

Jaký máte majetek?

Majetkové poměry hrály v inzerátech velkou roli v době průmyslové revoluce, kdy začínající podnikatelé hledali partnerky s možností vložení kapitálu do jejich firmy. S rozvojem emancipace zase rostl důraz na zájmy a koníčky. Přesto se zprostředkované seznamování až do první světové války odehrávalo podle velikosti majetku a vlastní vůle seznamovaných lidí nehrála tolik roli. A díky přísné výchově a morálce téměř neexistovaly rozvody. 

Seznamování tehdy zprostředkovávali dohazovači a dohazovačky, sňatky se domlouvaly již od dětských let a okruh potencionálních partnerů byl omezen, rozšířil se až s rostoucí migrací. 

Na tuto tradici navázaly seznamovací kanceláře. S rozvojem techniky a digitalizací databází mohly poskytovat tipy klientům podle vzájemné shody v požadavcích vyhodnocených počítačem. Tento fenomén humorně zachycuje český film Hodíme se k sobě, miláčku? 

Koncem 20. století už například v českých médiích vycházelo kolem 30.000 inzerátů ročně. A pak do tohoto oboru vtrhnul internet. 
Ve virtuálním světě se lidé zpočátku seznamovali pomocí komunikace na různých chatech. Záhy začaly vznikat internetové seznamky, které došly značné obliby a nezmizely ani s rozvojem sociálních sítí. 
V současnosti neustále vznikají nové weby, nové strategie a přístupy k hledání partnera. Jejich úskalím bývá rozdíl mezi virtuálním a reálným světem, kdy návštěvníci občas předstírají něco, co ve skutečnosti nejsou. Přesto seznamování tímto způsobem vykazuje značnou úspěšnost a je stále populárnější. 

Navíc jsou tyto aktivity, dříve pokládány za něco nepřirozeného, pro generaci dnešních „hledačů“ již naprosto normální. Až třetina vztahů vzniká podle výzkumů přes internet a britští sociologové předpovídají, že za deset až patnáct let se plná polovina všech párů v Evropě seznámí on-line. Prostě přes internet.

V České republice nyní navštěvuje seznamovací weby 61 procent mužů a 39 procent žen, a převládají uživatelé ve věku 18-25 let. 
Zvláštní kapitolu představují akce pro nezadané, dovolené pro jednotlivce. Zájemce o seznámení se v tomto případě "fyzicky" dostane mezi ostatní hledající a pomůže tak náhodě.

láska vztahy a sex
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Nevím,snad na tutu tématiku máme každý jiný názor.V dnešní době mladí lidé mají tolik aktivit , možností a akcí,že jim není zapotřebí hledat někoho na seznamce,nebo si dávat inzerát..U starších lidí,kteří nemají tu možnost,tak proč ne?I když je tady riziko,že toho člověka neznáte a v místě bydliště by si nikdo o něj neopřel ani kolo.Jsou výjimky,kdy to lidem vyjde,jsou šťastní a to je účel .Lásku na inzerát všem kterým to vyšlo a ještě vyjde moc přeji.
Alena Tollarová
Seznámení přes inzerát je úplně stejné jako každé jiné.
Zuzana Pivcová
Hodně brzy v mládí jsem se přes Mladý svět seznámila s několika chlapci, ale to bylo jen tak na přátelství. V dospělosti - 27 let, než umřela maminka, tak pro klid její duše, že nezůstanu sama (ve skutečnosti jsem tím tajila vztah, který byl neperspektivní), jsem si dala inzerát na seznámení, ale nabídky to byly velmi nevábné. já jsem byla ještě projevem hodně holčičí a toto všechno už byli usedlí muži, většinou se závazky. Napsala jsem jednou, dvakrát, a jakmile maminka zemřela, hned jsem to zabalila, bez osobního setkání. Od té doby už nikdy inzerát! Čímž ale nechci říct, že jim nepřeji.
Marie Magdalena Klosová
Taky k nim patříme.Naše seznámení mě přivedlo i k jakémusi "literárnímu"ztvárnění našeho příběhu /viz Prosím,seznamte se,Jiskření na internetu,Láska ON -LINE,Říká mi lásko/.
Soňa Prachfeldová
Pokud se sejdou seriozní inzerenti, je to dobré, leckdo to má pro zábavu a je třeba ženatý , vdaná. Když to vyjde, tak je to skvělé, moji známí se také takhle seznámili a klape jim to.
Hana Rypáčková
Zrovna jsem si s puberťáky povídala o významu dohazovaček.A ta přísnost rodičů....Nechápali to.
Jana Šenbergerová
My se potkali na chatu nejmenovaného serveru. Ukázalo se, že to přes svou bizarnost bylo ideální místo k osudovému setkání. Jsme spolu pátý rok, a i když neustále poznáváme své neodhalené a často překvapivé stránky, jsme rádi, že se máme. Všem hledajícím přejeme stejné štěstí. I když nám zdánlivě nic nechybělo, ve dvou se to táhne líp. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%