Hrad představuje výstavu
Dědictví Karla Velikého

Hrad představuje výstavu
Dědictví Karla Velikého

17. 7. 2015

Dědictví Karla Velikého je název výstavy přístupné od tohoto pátku v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě. Po instalaci v belgickém městě Ename a v italské Ravenně se v Praze představí do 14. října v přepracované podobě. 

„Vznikla v rámci mezinárodního projektu Kolébky evropské kultury, její část bude instalována ještě v Marseille a pak definitivně skončí,“ řekla kurátorka Jana Maříková Kubková z Archeologického ústavu.

Celkem jde o tři stovky exponátů. Vedle těch z partnerských zemí – Belgie, Nizozemska, Německa, Slovenska, Slovinska, Chorvatska a Itálie – budou v Praze poprvé vystaveny významné památky z českých sbírek včetně zrestaurovaných nálezů z unikátního pohřebiště v Lumbeho zahradě Pražského hradu. 
„Expozice vtahuje návštěvníky do hledání toho, co máme v Evropě společné či rozdílné, v čem nás může tato etapa dnes inspirovat. Přivádí k zamyšlení, jak různě lze na historii pohlížet,“ podotkla kurátorka. 

Poté, co Karel Veliký dokončil sjednocovací procesy, ke kterým v Evropě došlo po rozpadu římské říše, nastalo období označované jako karolinská a otonská renesance charakterizované ekonomickým, uměleckým a intelektuálním rozmachem. V té době se do kontextu tehdejší kulturní a politické Evropy dostaly i naše země. 

Výstava mapuje období raného středověku jako jednu z etap významných pro tvorbu současné evropské kulturní identity a snaží se uplatnit koncept "jednoty v rozmanitosti", který je mottem Evropské unie. Pracuje s historickým dědictvím, ke kterému lze přistupovat různými způsoby. Podle kurátorky lze o ně "jen" pečovat, či je lze vnímat jako výzvu k diskusi, která dává minulosti současný smysl a soustřeďuje se na vzájemné působení paměti, identity a místa. 

Úvod výstavy seznamuje návštěvníky s historií sjednocovacích procesů v Evropě a se základními daty o Evropské unii jako posledního a mírového pokusu o spojení Evropy do jednoho politického, ekonomického a kulturního celku. Další části přibližují osobnost Karla Velikého a provádějí návštěvníky pěti vybranými evropskými regiony v období raného středověku. V jejím závěru se zájemci vydají po virtuální Stezce kulturního dědictví: provede je po deseti významných raně středověkých lokalitách, které jsou partnery projektu.

naše tipy Pražský hrad výstavy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Katarina Schultzova
Veľmi ľutujem, že som o tejto výstave nevedela, keď som bola nedávno v Prahe na promocii vnučke. Určite by som ju navštívila lebo ma zaujíma história o stredoveku.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 43. týden

Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat památkám kulturního světového dědictví zapsaných na seznam UNESCO.