Výlet do Prahy pro mne vždy býval a stále zůstává velkým svátkem. Proto pokaždé velmi pečlivě předem plánuji, co všechno bych chtěla navštívit a jak využít různé slevy, nebo dokonce vstupy zdarma.
Tentokrát jsem přijela vlakem na Hlavní nádraží. Vyhledala jsem dopravní informace, abych tam odevzdala již doma na počítači vyplněnou žádost o vydání karty Opencard. (Ukázalo se, že žádost už není potřeba). Očekávala jsem dle pokynů na internetu, že na kartu budu muset čekat asi dva týdny, než mi dojde domů a že mi bude sloužit teprve při dalších návštěvách. Byla jsem mile překvapena, když mi pohotový informátor sdělil, že když nemám fotky, tak si je mohu pořídit přímo na nádraží ve fotoautomatu ihned, přinést mu je a dostanu Opencard zde přímo do ruky, bez dalšího čekání, pouze to bude stát o 100 Kč více. Nebylo co zvažovat, šla jsem do toho okamžitě.
Pro mimopražské a nezasvěcené uvádím, že běžná cena pro osoby 65-70 let je 120 Kč, vystavení na počkání za příplatek 100 Kč, rovněž za 4 fotky z automatu zaplatíte 100 Kč (ale můžete mít samozřejmě svoje jiné dvě průkazkové fotografie o rozměru 35x45 mm). Suma sumárum tedy za Opencard včetně fotek zaplatíte 320 Kč a za tyto peníze obdržíte kartičku, která vás opravňuje k jízdě po celé Praze zdarma, a hlavně si už nemusíte nikde kupovat ani označovat žádné jízdenky. Prostě jezdíte 5 let (nebo ty roky, co Vám zbývají do sedmdesátky) úplně ZADARMO.
A to i s přestupy jak v metru, v autobusech, tramvajích, tak i ve vlacích mezi pražskými nádražími. To znamená opravdu mnoho ušetřených peněz! Na vyřízení všeho, včetně vyfotografování mi stačila pouhá čtvrthodinka. Mohu prozradit, že tato karta na počkání je úplná novinka a dokonce i jeden průvodčí ve vlaku mezi Hlavním nádražím a Čakovicemi se divil a říkal, že tento typ karty vidí poprvé!
Po odložení zavazadel u svých hostitelek (sestra s neteří) jsme společně přejely k Libeňskému zámku. Tam se konaly Historické slavnosti Libeňského míru. Ty se vztahovaly ke skutečné události, která se v zámku odehrála v červnu 1608. Bylo to uzavření mírové dohody mezi císařem Rudolfem II. a jeho bratrem Matyášem. Tato událost středoevropského významu na čas dokonce i urovnala dynastickou krizi uvnitř habsburského rodu. Zabránila tak občanské válce v tehdejší monarchii.
Součástí oslav byly doprovodné programy pro děti i dospělé a vše vyvrcholilo divadelní scénkou hranou na zámeckém balkonu i pod ním u hlavního vchodu. Vstup na celou akci byl zdarma. Byla to zajímavá zábava, můžete se aspoň na něco podívat dole v galerii fotografií s příslušnými popisky.
Později odpoledne jsme pak přejely autobusem do Troje a podél Vltavy pěší procházkou po cyklostezce ke slalomové dráze, kde trénovali na divoké vodě kajakáři. V horkém letním dni bylo osvěžení u vody a posezení na tribuně příjemným zážitkem. Opodál jsme si vychutnaly kávu v občerstvení přímo v útrobách Trojského koně, pak pokračovaly pohodlnou cestou do zahrad Trojského zámku.
To však ještě nebyl konec dnešním radostem. Vždyť v sobotu 13. června byla PRAŽSKÁ MUZEJNÍ NOC, v pořadí již 12. To znamenalo od 19,00 do 24,00 hodin vstup do vybraných objektů zdarma. To se týkalo i zmíněného zámku v Troji a od něj jsme se ještě vyvezly autobusem k Botanické zahradě. Tam byl pro změnu zase zdarma skleník Fata Morgana a Vinice sv. Kláry. Nevěřila bych, že tolik se toho nechá stihnout za jediný den. Všechno v klidu a pohodě léta. Až večerní déšť a znatelné ochlazení přerušilo naše delší noční tažení.
Ten den jsem uskutečnila kromě placeného vlaku (z HB do Prahy s 25% důchodcovskou slevou) ještě celkem 8 jízd v MHD a k tomu ještě veškerá kultura úplně zdarma. Já tu Prahu miluji čím dál víc!
O výletech následujících čtyř dní vás budu informovat v dalších tipech na výlet.
Můj tip na dovolenou - velká letní soutěž o pobyt v Česku. Napište do rubriky Moje cestování, kde jste byli, co se vám na dovolené či výletě líbilo, jak jste byli spokojeni se službami – ubytováním, stravováním, průvodci, delegáty cestovních kanceláří. Popište, co bylo na navštíveném místě nejzajímavější, co stojí za to vidět, ale i to, co se vám nelíbilo a co byste nedoporučovali. Článek nadepište Můj tip na dovolenou. Všechny příspěvky budou 30. září slosovány a vítěz vyhraje třídenní pobyt v některém z českých penzionů. Více informací zde. |