Skočný tanec, zvaný polka, znají lidé v různých koutech světa, ale jen málokteří z nich asi ví, že ho vymyslela služka Anna Chadimová, která se narodila před 210 lety v Petrovicích u Sedlčan 11. června 1805. Novému tanci se zprvu říkalo maděra či nimra podle lidové písně Strýček Nimra koupil šimla, na niž Anna někdy v roce 1830 začala provádět nezvyklé kroky. Mezi přihlížejícími byl tehdy i učitel Josef Neruda, který si nápěv poznamenal do not a zrodila se polka.
Když tanec v roce 1835 dorazil do Prahy, byl překřtěn na "půlka" (podle polovičního rytmu) a nakonec na polku. První tiskem vydanou polku Esmeralda pak složil František Hilmar, učitel v Kopidlně. Z Čech se nový tanec plný temperamentu a pohody rozšířil do okolních zemí a emigranti ze střední Evropy ho pak zanesli do Severní a Jižní Ameriky.
Stal se též žádanou skladbou klavírní a orchestrální. Polka zaujala Bedřicha Smetanu i Antonína Dvořáka, v jejichž díle má své nezastupitelné místo. Asi nejslavnější polku Škoda lásky složil ve druhé polovině 20. let minulého století Čech Jaromír Vejvoda. Má mnoho jazykových mutací, velmi oblíbená byla v armádě za 2. světové války.
Ze slavného tance ale Anna Chadimová, provdaná Slezáková, žádný prospěch neměla. Zemřela chudá 3. srpna 1884 v Sudově Hlavně, pochována je na hřbitově v Kostelním Hlavně.