Původně jsem toto téma chtěl nechat pod pokličkou, ozval se však před časem pan Josef Sedláček, zřejmě přítel dobrého jídla a pití s přáním pod ni nahlédnout, a tak ji musím s trochou zpoždění přece jen nadzvednout a podívat se do sklepa, do špajzky a na hůru (půda). Tam všude bylo k dostání to, čeho si plotna žádala.
Do sklepa zajdeme pro brambory, kysané zelí, mrkev, petržel, celer, kvačku (tuřín), červenou řepu, nakládané okurky a v neděli i pro kompot. A monent. V kýbli (kbelík) se studenou vodou je tu máslo a pod kamenem v pytlíku rozpláclý tvaroh. Budou potřeba. Nahlédneme ještě na půdu a vezmeme z obilí pár vajec, z hambalku (dřevěné spojení dvou krokví - a kdo neví ani co je to krokev, tak pardón...) dvě klobásy a nezapomeneme uřezat přiměřeně z poltu špeku.
A pak už stačí otočit se ve špajzce a dát k ruce všechno, co se může hodit. Kamennou sůl, kterou bude třeba rozdrtit, homoli cukru, z níž ulomit ten kousek o správné velikosti nebude tak jednoduché, mouku z padesátikilového pytle, možná i krupici, rozhodně chleba, sádlo v kameňáku, náhražku kávy žitovku (pražené žito) a cikorku, majoránkové plevy, čaj z lipového květu nebo léčivých bylinek, sušené houby a sklenici medu. A co s tím vším? Když už jste se postavili k plotně, uklohněte si bramborák podle mého receptu:
Navštivte výše uvedená místa a doneste si kilo brambor, deset deka hrubé mouky, přiměřený plátek špeku, jednu nožku klobásky, šest liliputčích nebo křepelčích vajec, deci kozího mléka (zřejmě nahradíte mlékem z krabice), čtyři stroučky česneku, sůl, pepř a majoránkové plevy.
K ruce si vezměte pomocníka na oloupání brambor, který může i najemno brambory nastrouhat a vytlačit z nich přes cedník přebytečnou šťávu, zatímco vy si připravíte pekáč s nepřilnavým povrchem, nebo obyčejný vymastíte vepřovým sádlem a výsledek bude ještě chutnější.
A pak už jde všechno ráz na ráz. Větší misku naplníte nastouhanými brambory, moukou, rozdrceným česnekem, předem osmaženým, na drobno nakrájeným špekem, přidáte sůl, pepř, a majoránkové plevy. Na pracovní desce vám zbyla půlka klobásky a šest liliputčích nebo křepelčích vajíček. Klobásku nakrájíte na kolečka a rozmíchanou směs nalijete na pekáč a rovnoměrně rozetřete. Pomocí špejlí, které trochu zatlačíte do směsi, rozdělíte plochu na šest dílů pravidelných nebo nepravidelných tvarů. Vajíčko rozbijete a přemístíte na lžíci, z ní pak vložíte na příhodné místo jednoho z dílů na pekáči. Pozor. Nenarušit žloutek! Na díl dále vložíte pár koleček klobásky a hračičkové se mohou vyřádit dalšími přízdobami z říše koření.
Tento postup zopakujte ještě pětkrát a pak pekáč vložte do předehřáté trouby na dobu, než se začne bramborák (v předtuše budoucí chvály) červenat. Neodcházejte, zvláště vy ženy, k telefonu pokud pomocník čte zrovna noviny. A tak když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří. Když je hotovo, vyjměte, podle špejlí nakrájejte a podávejte s černou kávou.
Tento recept je starý kolem sta let, proto ta liliputčí vejce a kozí mléko. Je přímo od mé maminky. Byla do sedmadvaceti služkou a později kuchařkou v židovské rodině a uměla vařit: a) z ničeho; b) z nejvybranějších surovin. A vidíte. Dnes jsem si na ni vzpomněl. To jsem zvědav, jestli jí ten recept pochválíte.