Zkažené zuby mívali
všichni. I lovci a sběrači

Zkažené zuby mívali
všichni. I lovci a sběrači

6. 1. 2014

Kazivost zubů se tradičně spojuje s konzumací zemědělských plodin. Výzkum marockých a britských vědců ale prokázal, že velmi špatný chrup měli i lovci a sběrači plodů, kteří žili před 15 tisíci lety v dnešním Maroku, i když se živili divoce rostoucími rostlinami. Informovala o tom univerzita Johna Moorese v Liverpoolu.

Rozpor s dřívějšími teoriemi

Vědci prozkoumali ostatky nalezené v jeskyních Taforalt, ležících v marocké východní provincii Udžda. Zjišťovali, proč se právě na těchto místech lidé zdržovali více než jinde. Doktorka Isabelle De Grooteová byla pověřena prozkoumat zuby lidí, kteří tam byli pohřbeni, její kolegové zase měli odpovědět na otázku, čím se tito lidé živili.

Výsledek pátrání odporuje běžně přijímanému názoru, podle kterého výskyt zubního kazu souvisí se sedavým způsobem života a začal se objevovat až u kultur, zabývajících se pěstováním zemědělských plodin. Většina lidí, jejichž ostatky De Grooteová zkoumala, měla zkažené zuby a trpěla vředy v ústní dutině. Dávné lovce a sběrače tak musely často bolet zuby a jejich dech určitě páchl.

Škodí nejen rafinovaný cukr

Bakterie způsobující zubní kaz se vyvíjejí při kvašení uhlohydrátů, jako jsou například obilná zrna, a šíří se blízkým kontaktem s jinými osobami. Lidé, kteří obývali Taforalt, pravidelně sbírali žaludy a piniové oříšky, tedy plodiny, které byly zdrojem kvasících uhlohydrátů. Výzkum prokázal velmi závažné poškození chrupu, z čehož vědci vyvozují, že konzumace některých přírodnin může být pro zuby škodlivá stejně, jako konzumace rafinovaného cukru. Kazivost chrupu tedy trápila nejen vyspělejší společnosti, ale i lidi obývající jeskyně.

De Grooteová studii o životě lidí z Taforaltu považuje za poodhalení podmínek života prehistorických komunit, které přežily po delší dobu na jednom místě a živily se čerstvou stravou. V další části se výzkum zaměří na analýzu horní vrstvy zubů lidí z Taforaltu, aby se určily bakterie, jež kazivost zubů tehdejších lidí způsobovaly. Na výzkumu se podílí britské muzeum dějin přírody a marocký ústav archeologie a národního bohatství.

věda zdraví zuby
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 49. týden

Staré české filmy a pohádky se minulý týden líbily, a tak v nich ještě budeme pokračovat i v tomto týdnu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%