V České republice byl potvrzen první výskyt velmi nebezpečného škůdce rajčat - housenek jihoamerického motýla Tuta absoluta. Inspektoři Státní rostlinolékařské správy (SRS) objevili housenky na Prostějovsku v Olomouckém kraji. Housenky žerou hlavně zelené části rostlin, ale mohou poškodit i květy a plody, a tak výrazně snížit výnos rajčat.
V Jižní Americe je Tuta absoluta řazena k nejvýznamnějším škůdcům porostů rajčat. "I když se jedná o teplomilný druh můry, který v našich podmínkách není schopen venku přezimovat, může dojít k jeho usídlení ve sklenících a fóliovnících," varoval ředitel správy Zdeněk Mach. "Pěstitelné rajčat by proto měli být bdělí, zvláště ti, kteří pěstují rajčata ve sklenících," doplnil.
Makadlovka Tuta absoluta je drobný motýl, s rozpětím křídel asi 10 milimetrů. Starší housenky dorůstají do velikosti až osm milimetrů a mají zelenavou až světle růžovou barvu. Napadení housenkami se na rostlinách rajčat projevuje hlavně nepravidelnými vyžranými dutinkami v listech a chodbičkami ve stoncích a plodech.
"Preventivním opatřením proti zavlečení tohoto škůdce je nemanipulovat v blízkosti porostů rajčat s plody dováženými z rizikových oblastí a likvidovat použité přepravní obaly od rajčat, případně je po dodání důkladně vyčistit," sdělil mluvčí správy Zbyněk Škodáček. "Doporučuje se také instalace sítěk proti hmyzu ve větracích otvorech v uzavřených prostorách, vyvěšení vhodných feromonových lapáků a odstraňování všech zbytků rostlin z čeledi lilkovitých bezprostředně po sklizni. V boji proti makadlovce Tuta absoluta lze s úspěchem využít i preparáty na biologické bázi a chemickou ochranu," dodal.