Koronavelikonoce
Foto: autor

Koronavelikonoce

25. 11. 2020

Příchod Velikonoc, svátků jara, ohlašuje příroda zpěvem a hnízděním ptactva, rozkvétáním a probarvováním nejrůznějších květinek a expanzí plevelů. Letošní Květnou neděli v karanténním období se snažily rozjasnit ranní sluneční paprsky. Tím dnem TO začalo.

Naše domácnost opětovně procházela hygienickou očistou s důslednou desinfekcí a netrpělivě jsem očekával výměnu savového zápachu (podle manželky vůně čistoty) za daleko příjemnější směs vůní pečeného beránka, mazanců a plecovníků plněných masem. V ovzduší zatím viselo jen nebezpečí v přidělení nějakého nezbytného úklidového úkonu.

Podařilo se mi dojednat s vnoučaty pauzu v jejich soustředěném prohánění panáků křižujících monitor počítače, a abychom nepřekáželi, vyrazili jsme zdobit předzahrádku, které vždy ve velikonočním období vévodí „rozkvétající vejcovník“. Z našich aranžérských aktivit jsme byli vyrušeni po silnici procházející mladou maminkou s kočárkem a doprovodem na koloběžce, která místo pozdravu nás ohromila udivenou otázkou s důrazným, však pohrdavým, tónem v hlase: „Co blbnete? Vždyť Velikonoce letos nejsou!“ Blesklo mi hlavou, že zmínka o pašijovém týdnu či vzkříšení by nepadla na úrodnou půdu, jen jsem se zmohl na strohou odpověď: „Proč by letos nebyly? Velikonoce budou, i když my tady nebudeme,“ ale potencionální nositelka tradičních zvyků se vztyčenou hlavou a zřejmě utkvělou myšlenkou o bláznivém sousedovi už hrdě pelášila dál.

Toto letmé střetnutí však ve mně probudilo zachránce lidových tradic, zejména když doposud neznámý nouzový stav a karanténa působily tísnivě a nepříznivě především v rodinách mých vrstevníků. Začal jsem hned tvořit literární velikonoční seriál o historii, významu a tradicích jednotlivých dnů pašijového týdne a velikonočních svátků. Články jsem rozesílal mailem členům našeho seniorského klubu. Postupně jsme rozšiřovali korespondenci o fotografie domácí i zahradní výzdoby, upečených velikonočních dobrot a vzájemná sváteční přáníčka plná naděje. S vnoučaty jsme vyrazili na vrbové proutí, vlastnoručně upletli pomlázku, vyrobili kytice i věnec na dveře. Sváteční náladu jsme si užívali v omezeném pojetí, neboť nám scházela atmosféra našeho dřevěného kostelíka a pondělní bujaré veselí.

Elektronický seniorský informační kanál měl velký ohlas a funguje i v současné druhé vlně. Připravujeme vzájemné virtuální návštěvy ve vánočním období. Když si píšeme, víme o sobě.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%