Dobrý den, přátelé.
Všichni určitě známe tuhle krásnou, ale bohužel trnitou krásku. Vždyť ji najdeme u nás skoro všude. A je dobře, že se poslední dobou vrací i do zahrad. Dokáže nadělat opravdu mnoho parády a navíc její plody jsou léčivé. Ostatně posuďte sami.
Růže planá - Rosa canina
Lidová pojmenování jsou také moc hezká - šípková růže, divoká růže, trnová růže.
Látky v nich obsažené:
vitamíny C, B, E, dále karoten, fosfor, draslík, hořčík, aj.
třísloviny 2-3%, invertní cukr 10-14 %, sacharóza 2,5 %, pektin 11%
kyseliny - jablečná a citronová
Sbírané části
Sbíráme hlavně plody. A sice několik dní před jejich plnou zralostí, když se zbarví do světle červena - v září až v říjnu.
Sušíme je nejlépe v sušárnách při teplotě do 100 stupňů Celsia. Uchová se tak obsah vitamínu C a odstraní se nepříjemný vliv enzymů.
Také se sbírají květy. Mají protizánětlivé a protirevmatické účinky. Léčí průjem, pomáhají při kašli, příznivě upravují střevní mikroflóru po užívání antibiotik. pomáhají při silné menstruaci a posilují nervy a játra.
Léčivé účinky
Pravidelné užívání nálevu zvyšuje obranyschopnost proti nachlazení a chřipce. Je též vhodný k léčbě úplavice, kašle, bolesti v krku, průduškových potíží, krvácení dásní, močového ústrojí, ledvin či průjmu. Působí močopudně, a proto jej lze použít i při léčbě ledvinových a močových kaménků.
Čaj
Nejlepší je připravený z drcených šípků, které se vaří asi 10 minut (2 čajové lžičky na 250 ml vody).
Čaj macerát
Je také možné nechat vyluhovat rozdrcené šípky přes noc ve studené vodě a před pitím ohřát. Nedochází tak ke ztrátě vitamínu C.
Dětský čaj
Potřebujeme po 1 dílu listů maliníku, ostružiníku, lesního jahodníku, meduňky a červených nebo bílých okvětních růžových lístků.
Čaj připravíme běžným způsobem - 1 lžičku bylin na šálek vroucí vody. Sladíme jej medem. Čaj je vhodný pro zklidnění i běžné pití.
Šípkový likér - posilující prostředek
1 litr šípků a 1/2 kg cukru se nechá 8 dní vyluhovat ve 3 litrech žitné. Pije se 1 sklenka před jídlem.
Zajímavé je i využití v gastronomii.
Růžová bowle
Hrst plátků růžových kětů, 1 l růžového vína,1 l bílého vína,1 láhev šampaňského nebo sodovky, 5 lžic cukru
Růžové lístky podrtíme s cukrem a dáme na 20 minut do chladna. Potom přilejeme 1/2 litru bílého vína a necháme 2 hodiny ustát. Pak odstraníme lístky, víno dáme do nádoby na bowli, zalijeme vychlazeným vínem, těsně před podáváním dolijeme šampaňské. Nakonec přidáme 3 až 4 omyté čerstvé květy růží, které necháme na povrchu plavat. Do klenek vhodíme po 1 růžovém plátku a podáváme.
Omáčka Gratte cul
1/8 l smetany, 1/8 l kyselejšího bílého vína (ryzlink), 1 hřebíček, 1 lžička cukru, citrónová šťáva, 2-3 lžíce protlaku ze šípků, 2 lžíce rajčatového protlaku, pepř, sůl
Svaříme víno s hřebíčkem a s cukrem asi na dvě třetiny objemu. Přidáme protlaky, okyselíme trochou citrónové šťávy, lehce osolíme a opepříme. Zalijeme smetanou a jen zlehka povaříme. Podáváme ke zvěřině.
Šípkový protlak
Šípky rozpůlíme a pořádně vyčistíme. Pak je necháme přes noc ve studené vodě. V téže vodě je pak druhý den povaříme asi 30 minut. Po vychladnutí propasírujeme nebo rozmixujeme.
Pakliže nám protlak zbyde, můžeme jej také nechat zmrazit. A nebo nechat opět přejít varem, naplnit do sklenic a uchovat jako marmeládu.
Z 1 kilogramu šípků získáme cca 1 kilogram protlaku.
Recepty na omáčku a bowli jsem vyhledala v knize Vitamíny z domova i daleka. Autoři Dagmara Lánská a Bohumír Hlava, r.v. 1982.
Ostatní - ze svých zápisků, které jsem za léta posbírala.
P. S. Vím, že na květy si budeme muset ještě počkat, ale mnozí si jistě udělali zásobu šípků v loňském roce.