Po Šafářové vítězí také
české juniorky a Djokovič

30. 1. 2015

V časných ranních hodinách začal v Česku přímý přenos od protinožců z Austrálie, kde bylo před pátou hodinou odpoledne. Na i60-ce už vyšla krátká zpráva o vítězství Lucie Šafářové ve finále, ale chtěl bych přidat pár snímků z televizního přenosu, protože jeden obrázek o atmosféře utkání poví více než tisíc slov - jak praví moudré přísloví.

Ve finále čtyřhry žen nastoupila naše Lucie Šafářová a Američanka Bethanie Mattek-Sands proti kombinovaným čínským hráčkám - Yung-Jan Chan a Jie Zheng. Čínské hráčky byla nasazené jako pár č.14 a byly mírnými favoritkami. Je zajímavé, že Yung-Jan Chan je z čínského Tchaj-wanu a Zheng z Číny, která neuznává čínský Tchaj-Wan jako samostatný stát.

Lucie Šafářová byla nejsilnější hráčkou

Ze všech hráček na kurtu byla naše hráčka nejvyšší, měří 175 cm, a je také nejvýše na tenisovém žebříčku WTA, aktuálně na 16. místě. Nejmenší čínská hráčka má jen 163 cm a je až na 100. místě WTA žebříčku. Američanka Bethanie Mattek-Sands je aktuálně až na 258. místě žebříčku žen, ale před časem byla třicátou ženou světa. Druhá čínská hráčka Yung-Jan je až 174. na WTA.
V deblovém žebříčku byly nejvýše čínské hráčky Zheng na 3. místě a Yung-Jan na 6. místě světa. Naše hráčka nejvýše 15. a tenistka USA na 11. místě.

Teoretické předpovědi a předpoklady neplatí

Teoreticky měly jasně zvítězit čínské hráčky, protože jsou daleko více sehrané a mají více herních zkušeností ze čtyřher. Ale vyšší kvalita tenisové hry Lucie Šafářové a důraz Bethanie Mattek-Sands slavily úspěch. Číňanky jen kroutily hlavou nad tvrdým podáním Lucie Šafářové, která dala i několim es. Naopak Američanka Mattek-Sand své podání několikrát prohrála. Při předávání poháru také poděkovala Lucy - naší Lucii Šafářové, že jí pomohla získat první Grand slamový titul. Nový trenér a současně i partner (boy-friend) Troy Hahn měl také velkou radost. Dlouholetý přítel Lucie Šafářové Tomáš Berdych si našel modelku a Lucie trenéra :-)

Trocha historie z tenisové Austrálie

Naposledy vyhrála čtyřhru žen na  Australia Open 1995  Češka Jana Novotná  v roce společně se Španělkou Sanchezovou. Je zajímavé, že se stejnou španělskou hráčkou vyhrála v roce 1992 naše Helena Suková. A v roce 1990 vyhrály společně Novotná a Suková než se rozešly pro spory.
Martina Navrátilová vyhrála jako občanka USA v Austrálii čtyřhru žen 5x. Také Renata Tomanová vyhrála čtyřhru žen v roce 1978 společně s Američankou Nagelsenovou, která později vyhrála s Navrátilovou stejný turnaj v roce 1980. Je zajímavé jak se partnerky v tenisu střídají.
Můžeme se těšit, že se možná dají dohromady Šafářová a Mattek-Sands na další letošní turnaje Grand slamu v Paříži a Wimbledonu. Vítězné sestavy není radno příliš často měnit.  Nechme se letos ještě překvapit

Djokovič postupuje do nedělního finále

Ve velmi vyrovnaném utkání zvítězil Srb Novak Djokovič nad obhájcem titulu z Australia Open 2014 - Stanem Wawrinkou ze Švýcarska 3:2. Sety do tipovačky 7:6, 3:6, 6:4, 4:6, 6:0. Součet gamů 48. V posledním setu ztratil letošní vítěz Davis Cupu koncentraci a prohrál 0:6. Škoda. V neděli 1. února se utká olympijský vítěz z roku 2012 Andy Murray s loňským vítězem Wimbledonu 2014 Novakem Djokovičem. Andy Murray porazil Novaka Djokoviče 3:0 ve finále Wimbledonu 2013. Bude to zajímavé finále. Srbský tenista už v Austrálii zvítězil 4x a Andy ani jednou.

České junirky také vyhrály v Austrálii čtyřhru

Další pohár na Australian Open získaly juniorky Miriam Kolodziejová a Markéta Vondroušová. Druhý nasazený pár ve finále čtyřhry porazil německo-belgickou dvojici Katharina Hobgarská, Greet Minnenová 7:5, 6:4. Vondroušové je pouhých 15 let a její spoluhráčce 17 let. Trenéři tak úspěšně vychovávají další nastupují generaci skvělých tenistek.

V naší tenisové tipovačce si udržuje několikabodový náskok paní Miroslava Kubešová, její náskok však v posledních dnech stahuje paní Miluše Hasenhorlová. Jak tiovačka dopadne? To se uvidí v následujících dvou dnech. Tipovat můžete zde.