Ze zápisníku starého muže: Nevěra a rozchod

Starý muž potkal známou, dlouhé roky neviděnou. Zapovídali se. Pak osaměl a přemýšlel o podobných osudech jejích i jiných známých a konfrontoval vše s poznatky vlastními.

Zdeněk Folvarčný

Vpřed do Paraguaye!

V seriálu jsme již zavítali do několika zemí Latinské Ameriky, ovšem Paraguay nás dosud míjela. I tuto poměrně málo známou zemi, pokrytou tropickým lesem a osudově vklíněnou mezi mocnější sousedy, Argentinu a Brazílii, zvolilo k životu několik stovek krajanů. Jak to tehdy vlastně bylo?

Martin Nekola

Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice. Počátek jeho vzniku spadá do druhé poloviny 12.století, kdy královna Judita založila "u vod teplých" klášter Benediktinek s kostelem zasvěceným Janu Křtiteli. A jak běžel historický čas, tak poslední soukromý majitel byl Alfons Clary-Aldringen do roku 1945.

Soňa Prachfeldová

Digitalizace se senioři obávat nemusí, tvrdí ministr Marian Jurečka

Ačkoliv je digitalizace služeb pro některé seniory strašákem, podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nemusí mít lidé obavy. „Počítáme s tím, že vždy bude nutné část klientely, která se nebude moci zapojit do digitálního prostředí, obsluhovat fyzicky,“ říká ministr Jurečka v rozhovoru pro portál i60.

Jan Raška

Věra (67 let): Já a chodit na terapie? Tak dříve bych se tomu vysmála

Dělala jsem si legraci z lidí, kteří mluvili o tom, že chodí na terapie. Smála jsem se každému, kdo veřejně mluvil o svých psychických problémech. Byla jsem přesvědčená, že se tak jen chtějí dělat zajímaví.

Redakce

První letošní literární soutěže jsou tady. Zapojíte se do nich také?

První letošní literární soutěže jsou tady. Zapojíte se do nich také?

Taneční dozvuky

V době, ve které se odehrál tento příběh, byla v okolí mého bydliště v plném proudu těžba uranu. Okolnosti tomu chtěly, že jsem tenkrát pracovala na ředitelství dolů jako admistrativní pracovnice. Mým nadřízeným byl všemi kolegyněmi obávaný Bedřich M., takový "studený čumák."

Eva Mužíková

Dopis Ludwigu van Beethovenovi

Milý pane Beethovene, nejspíš se divíte, že vám píšu. Nemůžete mě znát, narodila jsem se až 127 let…

Věra Ježková

Taneční hodiny

Když vzpomenu na své taneční v roce 1961 až 1962, vybaví se mi spíš naše parta lyžařská. Taneční byly v sobotu a to my vyjížděli na Kubovku, často v dobytčáku připojeném k vlaku. 

Hana Rypáčková

Kdo má pocit, že je užitečný, prožívá většinou ve stáří lepší život

Někdo mě potřebuje. Můžu někomu pomoct. Udělala jsem dnes dobrou věc. Kdo si říká podobné věty, zvládá lépe nástrahy, které přináší život ve vyšším věku. Pocit užitečnosti je při stárnutí důležitější než botox a heroické sportovní výkony.

Vratislava Hofmanová, redakce

Blue Monday

V neděli jsem měla narozeniny, jak řekla moje sestra Eva, poslední holčičí. To už pak budu kluk? Je pravda, že když jsem si šla večer lehnout, tak jsem si zrovna říkala, že to snad ani není možné, že už jsem tak stará, vždyť si připadám jako holka,

Dana Straková

Trochu prochladnout a nedojídat. Život mohou zlepšit prosté věci

Trochu prochladnout a nedojídat. Život mohou zlepšit prosté věci

Neviditelné sochy Jaume Plensa i Suñé

Přiznám se, že ještě v říjnu loňského roku jsem o tomto katalánském výtvarníkovi a sochaři, narozeném v srpnu 1955 v Barceloně, neměla ani tušení. Na jeho instalaci Mirall (Zrcadlo) jsem narazila čirou náhodou při svém podzimním pokulhávání po Palma de Mallorca.

Alena Velková

Mám dvě děti. Jako paní Palachová...

Mít děti je nejvíc. Aspoň já to tak cítím. Mít dvě  zdravé, chytré, hodné a krásné děti je tak moc, že to nedokážu popsat...

Zuzana Zajícová

FEJETON: Proč mravenci nemastí mariáš

Miluju televizní dokumenty o zvířátkách. Fascinují mě témata, jak jsou některá živočišná společenství organizovaná a disciplinovaná. Například včely, smečky vlků, rodinky surikat, hejna mořských kosatek, sloni atd., mohl bych jmenovat další.

Tomáš Polák

Dopis tatínkovi do nebe aneb není pivař jako pivař

„Maruško, jdu s Janičkou pro pivo,“ volal jsi z předsíně k večeru na maminku. „Proč s Janičkou? Je nejmladší a je to holka, vem si Pavla, to je kluk,“ namítala maminka. „Ne, jdu s Janičkou,“ odpověděl jsi významně.

Ami Zahradníčková

Krásná i s brýlemi. Dřívější vada na kráse je nyní plus

Brýle bývaly považovány za nutnost, za handicap, nikoli za módní záležitost. V tomto směru se hodně změnilo. Pro mnoho žen jsou nyní žádaný módní doplněk.

Vratislava Hofmanová, redakce

Také nedáte dopustit na kysané zelí?

Určitě jste to už slyšeli nebo četli. Kysané zelí je vitamínová bomba, má blahodárný vliv na naše zdraví a navíc skvěle chutná. Je to ideální potravina pro zimní období, kdy tělo trpí nedostatkem světla a na každém rohu na nás útočí viry či bacily.

Vladislava Dejmková

Srdci někdy méně kyslíku svědčí. Umí si pak lépe poradit s infarktem

Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku pomáhá chránit srdce. Srdeční buňky v takovém prostředí aktivují proteiny, jako je například HIF-1α, které nastartují molekulární mechanismy k obraně.

Redakce

Poslední soutěže roku 2024 startují

Poslední soutěže roku 2024 startují

Kanadou od východu k západu – Quebec a Britská Kolumbie

Kanada na nás udělala ohromný dojem tím, jak se liší od Spojených států. Přestože mají obyvatelé Spojených států a Kanady díky své geografické blízkosti a kulturní výměně mnoho společného, existují i některé významné rozdíly.

Helena Přibilová

Teta kněžny z Babičky byla poslední přítelkyní Giacoma Casanovy

Narodila se v roce 1754 jako Elisabeth Charlotte Constanze von Medem v kuronském Schönbergu (nyní Skaistkalne v Lotyšsku). Spíše než Elisu známe její polorodou sestru Dorotheu, maminku dobře známé kněžny Zaháňské.

Martina Bittnerová

Vzpomínka na devadesátá léta a dvě seniorky

Píše se rok 2025, od sametové revoluce utekla už více než třicítka dlouhých let a já si zavzpomínala na dobu v úsvitu nových dějin plnou radostného očekávání příštích dnů.

Zdenka Jírová

Podzimní soutěžení: nová témata literárních soutěží a soutěž "Fotografie roku"

Podzimní soutěžení: nová témata literárních soutěží a soutěž "Fotografie roku"

Zápisník starého muže: Rasismus

V nedávných dnech hladinu poklidného povánočního života rozbouřila informace o rasistických výrocích místostarostky z Ostravy Přívozu. V diskusních příspěvcích mnozí poukazovali na neznalost tamější situace.

Zdeněk Folvarčný

Robotka Máňa I.

Robotka Máňa způsobně seděla v kuchyni na pohodlné židli u stolu. Na první pohled se zdálo, že pozoruje svými kamerkami důmyslně ukrytými v průzračně modrých panenkách očí západ slunce z okna.

Ilona Ondráčková

Ach, ty krásné dny dětství

Určitě souhlasně přikyvujete, když si u rádia s Karlem Gottem pobrukujete „Když jsem já byl tenkrát kluk…“ Já též. I když se občas vyskytl nějaký ten kaz, dětství bylo zlatými časy a dnes už člověk vzpomíná jen na to hezké a milé.

Iveta Markusová

Může stáří přinést štěstí? Ano, ale rozhodně ne všem

Ve středním věku prožijeme krizi a pak s přibývajícími léty jsme čím dál více šťastní. Toto tvrzení se v poslední době objevuje v řadě článků, výzkumů i odborných studiích. Je prezentováno jako fakt. Jenže je ve skutečnosti je naprostý nesmysl přisuzovat lidem stejné pocity a názory jen proto, že mají stejný věk.

Vratislava Hofmanová, redakce

Dopis babičce

Psaný dopis, to je intimní záležitost. Vyťukaná zpráva na klávesnici je anonymní. Dopis voní, elektronické sdělení není cítit. Také podle psaných písmenek si umíme adresáta představit.

Jindřich Berka

Sonyboj, Setapouch, Veďsaóny…

Můj tatínek strašně rád používal neotřelá slova. Jak jsem později zjistila, vymýšlel si je a stejně tak i měnil lidem jména. Jenomže než jsem na to přišla, dopustila jsem se, k velké tatínkově radosti, ve svém raném věku mnoha omylů a přehmatů.

Zuzana Zajícová

Věřím, že se na nás dívá

Když zemře člověk, zpravidla nám velmi blízký, míváme ve zvyku někdy říkat: „Věřím, že se na nás (shora, z nebe) dívá.“ Vyjadřujeme tím nejspíš pocit, že jsme s ním ještě spojeni. Že on je spojen s námi.

Věra Ježková

Kittenbergerovy zážitkové zahrady v Dolním Rakousku

Musím se přiznat, že se ze mě na tomto portálu stal "závislák" na psaní článků a jiných příspěvků. Protože ta letošní zima je taková neslaná, nemastná, a žádné zimní radovánky se nekonají, zabrousila jsem do archivu a vrátila jsem se k loňskému 1.máji.

Marie Měchurová

Čtvrtina dospělých už se neumí narovnat. Jak se bránit shrbeným a bolavým zádům?

Sedavý způsob života, práce na počítači, neustálé sledování mobilu – to vše formuje páteř do shrbení, které si mozek fixuje jako přirozené. Zdravé narovnání je pak člověku nepříjemné a sklon ke kulacení zad se prohlubuje.

Redakce

École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž

Na konci roku mne velmi oslovil výstavní projekt Národní galerie Praha, představující odkaz tří výtvarníků s českými kořeny, kteří se osobitým tvůrčím způsobem snažili vypořádat s důsledky Velké války.

Daniela Řeřichová

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA