Tipy

Celý článek

Malý výlet na Velkou dohodu

14.7.2019

Malý výlet na Velkou dohodu v Moravském krasu.

Zvát někoho do Moravského krasu by bylo totéž, jako nosit dříví do lesa. Moravský kras v okolí Blanska (severovýchodně od Brna), je velmi dobře znám nejen u nás ale i v zahraničí. Já vás chci ale pozvat na malý výlet uprostřed Moravského krasu, do areálu Velká dohoda.

Něco z historie: V 30. létech minulého století vznikla vápenka „Malá dohoda“ a to těsně u sil. č. II/373 mezi obcemi Sloup v Moravském Krasu a Ostrov u Macochy. Objekty je možné navštívit i nyní. Ve stejné době vznikla také vápenka „Velká dohoda“. Obě provozovny výroby páleného vápna – vápenek – byly vlastně konkurenční sdružení vápeníků, majitelů lomů, pozemků a vápenek. Svoji činnost ukončily v 80. létech minulého století.

Areál Velká dohoda se tedy nachází nedaleko křižovatky sil. č. II/373 a silnice na Lipovec – odbočka na lesní cestu je jen cca 100 m od této křižovatky ve směru na obec Lipovec. Je viditelně značeno směrníky. Tato lesní cesta vede na parkoviště u areálu Velká dohoda. Z parkoviště pak ještě pěšky lesní, neupravenou, přirozenou pěšinou asi do 5 min. Dnes je využit lom – areál Velká dohoda s vápenkou jako přírodní sportovní centrum pro děti a mladší lidi, ale i pro dospělé - pro sportovní vyžití.

Najdete tam:

·         Ferratový park

·         Lanovku dlouhou i krátkou

·         Jeskyně

·         Lanový park – opičí dráhu

·         Lezeckou stěnu

·         Dětské hřiště

·         Řadu drobných zajímavostí pro takovýto druh sportování

·         Vápenku   

Mimo jiné je zde i skromné občerstvení s tím nejnutnějším na jídlo i pití, s možností posezení a s pohledem na sportovní atrakce. Velmi mě překvapilo, že byl zachován přírodní charakter tohoto prostoru vápencového lomu, žádný luxus, žádné dlážděné chodníky, žádná asfaltová parkoviště, vše přirozeně zasazeno do přírody – do lesa, údolní lom postupně zarůstá lesními stromy. Areál nenarušuje okolí Moravského krasu, naopak ho doplňuje. Vstup je zdarma a platí se pouze za využití jednotlivých sportovních atrakcí. Vše je pod dohledem odborných pracovníků, kteří zabezpečují bezpečnost návštěvníků. Všude je čisto, žádné poházené odpadky, krásná příroda. Velmi vhodné pro rodiny s dětmi.

Při mé návštěvě tam bylo asi 30 sportovců a asi 20 rodičů jako doprovod. Mezi nimi byly i malé skupiny dětí z blízkých letních táborů. Netvořili se žádné fronty a vše šlo ve velké pohodě. Naše dvě malé vnučky (9 a 11 roků) se tam krásně vyřádily na Opičí dráze. Je vhodné mít sebou sportovní oblečení i obuv pro tyto účely. Vlastní bezpečnostní doplňky obdržíte přímo u pokladny nebo u atrakce, jako helmy, speciální bezpečnostní pásy apod. Času tam můžete strávit dle libosti a zájmu.

Přeji vám příjemný výlet, dobré počasí a dobré sportovní vyžití.  

Jaroslav Charvát

Více zde

Celý článek

VÝSTAVA: PIVOVARSKÉ MUZEUM JIŽ 60 LET!

31.5.2019 – 31.12.2019

V květnu uplynulo již 60. let od otevření Pivovarského muzea. V rámci tohoto výročí vznikla jedinečná výstava, která popisuje uplynulý čas muzea.

Výstava, na které budou prvně představeny nejstarší a nikdy nezveřejněné fotografie z doby záchrany právovárečného domu, ve kterém sídlí od roku 1959 právě Pivovarské muzeum. Dále uvidíte fotografie, jež zachycují vznik muzea a některých jeho vůbec prvních exponátů. Proniknete tak do historie vzniku muzea a odtajníte proměny budovy Pivovarského muzea v čase za posledních 90 let – od první myšlenky na založení muzea do dneška.

Více zde

Celý článek

Kde se dobře najíst v okolí Blanska a v Moravském Krasu

4.7.2019

Pokud pojedete nyní o prázdninách na Macochu či do Moravského Krasu, bývá často problém, kde se v této oblasti individuálně naobědvat nebo navečeřet. Restaurace byvají plné. Nabízím jedno upozornění. V Blansku u Zimního stadionu (na Sportovním ostrově) je restaurace " U ledu" provozována Městem Blanskem. Otevřeno celý týden - tedy denně, velký výběr českých jídel, velmi příjemné prostředí a je zde také velká krytá letní zahrádka s přímým výhledem na koupaliště. Ceny jsou velmi zajímavé a porce velké. Rychlá obsluha a velmi dobré parkování. Tato restaurace dělá dobré jméno Městu Blansku.

Více zde

Komentovaná prohlídka výstavy Thonetky – svět ohýbaného nábytku

18.7.2019 – 18.7.2019

Oblastní muzeum v Litoměřicích si Vás dovoluje pozvat na komentovanou prohlídku výstavy Thonetky – svět ohýbaného nábytku. Výstavou provede její autor a majitel sbírky pan Tomáš Brejník.

Začátek: v 17 hodin

Vstupné: 35 Kč

Celý článek

Den otevřených sklepů Hrušky 2019

6.7.2019
Vložil: Jiri Bazant

Jako milovníka vína bychom Vás rádi pozvali na Otevřené sklepy v Hruškách – sobota 6. 7. 2019.

Přijeďte ochutnat vína z Hrušek. Putování za vínem začíná v sobotu 6. července 2019, sklepy se otevřou od 10:00 do 19:00 hodin. Večerní zábava začíná ve 20:00 a vydrží až do nočních hodin.

Vstupné zahrnuje degustační skleničku s potiskem, propisku, katalog a bezplatnou ochutnávku vín. Bezplatná ochutnávka zahrnuje možnost jedenkrát ochutnat vína. Po 17:00 hodině cena vstupenky bude snížena.

V případě rozbití skleničky, přineste skleničku na pokladnu, kde Vám bude za poplatek 50,- dána nová.

V programu otevřených sklepů nebude chybět Hrušecká cimbálová muzika, která bude vyhrávat v době otevřených sklepů a pro večerní zábavu zahraje FIVELIVE.

Více zde

Celý článek

Léto v Prazdroji 2019

4.7.2019 – 29.8.2019

Tradiční festival Léto v Prazdroji už se blíží! Jako každý rok se můžete těšit na populární čtvrteční koncerty na nádvoří pivovaru, kde vždy vystoupí dvě hudební kapely. Prázdninové pátky budou patřit filmům, které se budou promítat u Zahradního pavilonu Formanka. 

Každý čtvrtek rozezní pivovar hned dvě kapely. Od 19:00 hodin se vám představí vždy předkapela a od 20:30 hodin vystoupí hlavní kapela. Čeká na vás pestrý výběr hudebních žánrů, pivní stany a občerstvení. Letos poprvé bude festival zpoplatněn. Za symbolických 50 Kč získáte vstupenku na obě kapely a zdarma čepované pivo Pilsner Urquell nebo budete mít na výběr z dalších nápojů z portfolia produktů Plzeňského Prazdroje.

Každý pátek od 21:30 hodin budeme u Zahradního pavilonu Formanka, nad nádvořím pivovaru, promítat filmy různých žánrů. Čekají na vás české klasiky, oblíbené zahraniční filmy nebo i populární hudební film Bohemian Rhaopsody, který se tento rok stal absolutní jedničkou na plátnech kin. V rámci vstupného 100 Kč dostanete u vstupu welcome drink z portfolia produktů Plzeňského Prazdroje. Přijďte si udělat pohodlí na dece a užít si filmové legendy přímo v pivovaru!

Program a další informace najdete na našem webu prazdrojvisit.

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.