Tipy

Celý článek

Nejlepší vína z vinařských Čech se sejdou na Novoměstské radnici

3.6.2019 – 3.6.2019
Vložil: Jiri Bazant

Největší degustační výstava vín, která vznikla ve vinařských Čechách, proběhne v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v budově Novoměstské radnice v Praze. Všechna z až 150 vystavených českých vín se zúčastnila naší nejvyšší a největší soutěže vín – Národní soutěže vín.

Nevšední degustace, oproti moravským stále ještě poměrně málo známých českých vín, provede návštěvníky víny a vinařskými obcemi celých Čech, od Prahy, přes Karlštejn, Mělník, Roudnici nad Labem, Litoměřice, Velké Žernoseky, Most, Kutná Hora, Kadaň, Benátky nad Jizerou, Ústí nad Labem až po Hradec Králové, Kuks nebo Slaný, tedy místy, která řada milovníků vína s vinařstvím ani spojená nemá. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na výstavu „O dějinách vinařství v Čechách“ a prezentaci jednotlivých českých vinorodých měst a obcí. Vstupné činí 150 Kč a jeho součástí bude sklenice a katalog degustovaných vín.

Program: 13.30   Otevření mázhausu Novoměstské radnice pro veřejnost 13.35   Slavnostní zahájení panem Stanislavem Rudolfským, předsedou Cechu českých vinařů 13.40   Slovo o Praze 2 a víně od starostky Prahy 2 Mgr. Jany Černochové 13.45   Představení slavné historie českého vína Mgr. Lukášem Snopkem 13.50   100 let od založení VSV Karlštejn Mgr. Zdeňkem Benešem 13.55   Vyhlášení výsledků a předání cen Národní soutěže vinařské oblasti Čechy 18.00   Uzavření bran Novoměstské radnice    

Národní soutěž vín je nejvyšší oficiální soutěží vín v ČR. Díky vícekolovému hodnocení vyzdvihuje ta nejlepší vína v kategoriích bílá suchá a polosuchá vína, bílá polosladká vína, sladká vína, růžová vína, červená suchá a polosuchá vína, červená polosladká vína a sekty, z nichž ta nejlepší zamíří do prestižního Slonu vín pro následující rok.  

Více na www.narodnisoutezvin.cz; www.cechcv.cz; www.wineofczechrepublic.cz

Celý článek

Tisícovka automobilových veteránů ve Slavkově

29.6.2019 – 30.5.2019
Vložil: Redakce i60

Jak zní zvuk tisícovky historických klaksonů, když se rozezní všechny naráz? Nejen takový zážitek mohou zažít návštěvníci a vystavovatelé největšího srazu auto – moto veteránů ve střední Evropě Veteranfest Slavkov. Letos se legendární, již 18. setkání, uskuteční poslední červnovou sobotu, 29. 6. v parku Zámku Slavkov – Austerlitz.

Tradiční akce láká nejen na ojedinělou přehlídku historických vozů, motorek, traktorů, bicyklů… ale také na dobovou atmosféru. Zámecký park zkrášlí prvorepublikové dámy, mezi auty se tančí swing, odpoledne pak završí koncertem Big bandu Konzervatoře Brno. Na Veteranfest můžete stylově i přijet. Z vlakového nádraží budou vypravovány historické autobusy, které návštěvníky dovezou až před brány zámku.

Akce láká nejen vystavovatele z celé České republiky, Slovenska, Rakouska ale i Nizozemí a Skotska. Naleštění krasavci v historických kulisách přitahují každoročně přes deset tisíc návštěvníků. Součástí festivalu je také burza náhradních dílů a starožitností.   

V letošním roce se ještě více zaměříme na poukázání příběhu a jedinečnosti vystavovaných aut a také jejich majitelů. Součástí programu je jak odborná soutěž, tak i cena elegance, díky níž můžeme ocenit nejen technické a historické přednosti aut, ale i osobitý styl posádky. Letos o vítězi navíc rozhodne jedna z nejpovolanějších – módní návrhářka Kateřina Jará,“ uvedla ředitelka Zámku Slavkov – Austerlitz Eva Oubělická.

Desetičlenná odborná porota bude letos hodnotit auta a motorky hned v šesti kategoriích rozdělených zejména podle roku výroby. Letos se komise poprvé zaměří také na sportovní motorky. Nejmladší vystavované vozidlo nebo jiný dopravní prostředek přitom může být z roku 1989. Do Slavkova se ale sjíždí i unikátní vozy pamatující dobu První republiky.

V loňském roce jsme například ocenili legendární Z5 Express, nejvýkonnější vůz z brněnské Zbrojovky. Auto ze třicátých let fascinovalo zejména svojí rychlostí dosahující až 130 kilometrů za hodinu. Ocenili jsme také trimobil Šibrava z roku 1921, který se dochoval v jediném kuse,“ uvedl předseda odborné komise Pavel Opletal.

Pořadatelé letos také znovu umožní vystavovatelům a prodejcům burzy najíždět auty do parku již v pátečních večerních hodinách. Brány se pak návštěvníkům otevřou v sobotu od 7.00. Největší nápor pak očekávají mezi 9.00 a 11.00 hodinou. „Přestože na místě bude dostatek pokladen, doporučujeme zakoupení vstupenky v elektronickém předprodeji. Příchod do parku tak bude mnohem pohodlnější a rychlejší,“ doporučuje ředitelka Eva Oubělická.

 

Organizační informace

  1. června 2019 od 9.00
    Veteranfest Slavkov
    www.veteranfest.cz

Vstupné návštěvníci: 140 Kč / 100 Kč zlevněné

Více zde

Fresh senior festival

28.5.2019 – 29.5.2019
Vložil: Redakce i60

Fresh Senior festival 28. 5. 2019 od 11 do 19 hodin ve Villa Pellé.

 

 

Více zde

Celý článek

Varhanní koncert v Jeruzalémské synagoze Praha.

29.5.2019 – 29.5.2019
Vložil: Vladka Steinová

Dne 29.5.2019 v 18.hodin se koná varhanní koncert v Jeruzalémské synagoze  v Praze.

Na  programu skladby J.S.Bacha, L.van Beethovena, P.J. Vejvanovského a dalších mistrů.

Na varhany hraje Václav Peter, na trubky Tomáš Hrbáček a Petr Cibulka.

 

Vstup dobrovolný.

 

 

Česká květnice Markvartice u Sobotky

31.5.2019 – 1.6.2019

Květnaté louky, které nikde jinde neuvidíte.

Pozoruji oblohu

27.3.2019 – 30.9.2019

věnováno Karlu Malichovi

dlouhodobá expozice

Více zde

Celý článek

Voňavost žluté růže

27.3.2019 – 16.6.2019

Výstava Voňavost žluté růže představí v přeneseném slova smyslu vizuálně-symbolickou hru hledající napříč uměleckými polohami a směry symboliku květin, růstu, biologického či čistě transcendentálního, explicitního či jen tušeného, jako latentní, marginální nebo rozvíjené a nosné téma objevující se v dílech řady známých ale i méně známých autorů 20. století.

Více zde

Celý článek

Divadelní festival U řeky v pivovaru

14.6.2019

V půlce června se v Konferenčním a společenském centru Secese koná divadelní festival pro děti i dospělé. Již 5. ročník festivalu pořádá Divadlo JakoHost, z. s. 

Na programu je pohádka pro děti Mach a Šebestová a dětské představení České nebe. Večer se pak můžete těšit na komedii Grönholmova metoda. Vstupné na celý den činí 50 Kč.

PROGRAM:

  • 16:30 – Mach a Šebestová, pohádka pro děti
  • 18:00 – České nebe, dětské představení
  • 20:30 – Grönholmova metoda, nemilosrdná komedie

Více zde

Celý článek

Podzemí za svitu baterek

1.6.2019 – 9.6.2019

Opět nabízíme jedinečnou možnost navštívit speciální prohlídku Plzeňského historického podzemí pouze za svitu baterek. Tato prohlídka vás navíc zavede i do nově rozšířené části podzemí. Každý den od prvního do devátého června v 17:00 hodin.

Právě k letošnímu desátému výročí jsme 14. února slavnostně otevřeli novou část podzemní trasy. Jedná se o další autentičtější část a celé podzemní chodby tak budete mít možnost projít takřka potmě. Stanete se objeviteli sklepního labyrintu jen s baterkou a představíme vám historii vzniku plzeňského podzemí ve středověku a v současném moderním světě.

Vstupenky na prohlídku doporučujeme zakoupit předem online, neboť kapacita je 20 osob na prohlídku.

Máte se na co těšit!

Více zde

Celý článek

Muzejní noc 2019 aneb slavíme 60 let Pivovarského muzea

31.5.2019

Nenechte si ujít Plzeňskou muzejní noc. Srdečně vás zveme do Pivovarského muzea, které se ponese ve velkolepém stylu oslavy 60. výročí.

Pivovarské Muzeum vás přivítá od šesté hodiny večerní za svitu loučí a doprovodem harmoniky přímo z pavlače muzea. Budou se konat prohlídky Pivovarského muzea i Plzeňského historického podzemí za symbolické vstupné 50 Kč na osobu. 

Těšit se můžete i na opékání buřtů, pivo Pilsner Urquell, bednáře Plzeňského Prazdroje a mnoho dalšího!

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.