Česká moderna XX. století v Galerii Kooperativy
30. 3. 2025Galerie Kooperativy připravuje každoročně dvě tematické výstavy ze svých uměleckých sbírek i zápůjček jiných galerií a soukromých sbírek. Každý rok jsem na i60 vždy o jedné výstavě psal - v roce 2023 to byli Mařákovci (viz www.i60.cz/clanek/detail/33533/marakovci-v-galerii-kooperativy) a v roce 2024 pak Horizonty (viz www.i60.cz/clanek/detail/34518/vystava-horizonty-v-galerii-kooperativy). Takže dnes hodlám pokračovat v této tradici a chtěl bych přiblížit probíhající výstavu české moderny XX. století, na webovských stránkách galerie též nazvanou Avantgarda (viz www.koop.cz/galerie/vystavy/avantgarda).
Klasická akademická malba doznala v době kolem roku 1900 velkých proměn a v plejádě stylů po impresionismu se v průsečíku rozumu a emoce zrodila avantgarda jako kulturní a umělecké hnutí 1. poloviny 20. století. Výstava ukazuje slohové rozpětí od expresionismu až po pozdní projevy surrealismu a na časové ose seznamuje diváka s díly takových uskupení jako byly Osma, Skupina, Tvrdošíjní, Devětsil, Surrealistická skupina, Sedm v říjnu či Skupina 42.
Vejde-li se do vchodu galerie nacházející se ve třetím patře centrály pojišťovny Kooperativa v pražském Karlíně, přivítá návštěvníka zarámovaný poutač výstavy (obrázek 01 za článkem). Následuje několik plakátů vytvořených k výstavám na přelomu 19. a 20. století (obrázky 02 až 04). A pak už se návštěvník může plně oddat vnímání vystavených obrazů. Zastoupena jsou velká jména jako Bohumil Kubišta (obrázky 05 a 06), Emil Filla (obrázek 07), Josef Čapek (obrázek 08), Václav Špála (obrázek 09), Jan Zrzavý (obrázky 10 a 11), František Muzika (obrázky 12 a 13), Jindřich Štyrský (obrázky 14 a 15), Toyen (obrázek 16), František Tichý (obrázek 17), Max Švabinský (obrázek 18), František Kupka (obrázek 19), Antonín Procházka (obrázek 20) či Karel Teige (obrázek 21). Někteří z vás možná navštívili ve Valdštejnské jízdárně nedávno skončenou výstavu českých umělců, kteří se prosadili na pařížské meziválečné umělecké scéně, pod názvem École de Paris. Byli to např. Georges Kars a Othon Coubine, kteří jsou zastoupeni nyní i v Galerii Kooperativa – viz Jiří Kars a jeho Francouzská krajina (obrázek 22) a Otakar Kubín a jeho Imaginární portrét Edgara Allana Poe (obrázek 23).
Vystaveny jsou ovšem obrazy i dalších umělců. Ukázky následují od obrázku 24; poslední dva obrazy (obrázek 28) jsou od Jana Preislera. Na výstavě je i několik sousoší – dvě bronzová, Hamlet od Otto Gutfreunda a Raněný od Jana Štursy jsou na obrázcích 29 a 30. Většina vystavených děl pochází ze sbírky Kooperativy, která v současnosti představuje cenný soubor více jak 3 000 obrazů, kreseb, grafik, plastik i dalších uměleckých předmětů.
Na výstavu se lze dostat jednoduše tramvají č. 3 a 8 na zastávku Karlínské náměstí. Ze zastávky je to do budovy Kooperativy 100 m. V galerii je bezbariérový vstup. Výstava je přístupná zdarma od úterý do pátku 12 až 18 hodin, v sobotu a neděli 10 až 18 hodin, a to až do 15. července 2025. Po prohlídce výstavy se lze osvěžit v kavárně hned vedle galerie za velmi příznivé ceny a rozjímat nad citátem Jana Zrzavého napsaným na stěně kousek za vchodem do galerie:
Smysl a cíl života, nejvyšší jeho moudrost a pravda jest Krása! Krása! Krása! Pod všemi formami, pod všemi jmény! Ona jest oním Královstvím božím, které je v nás, které máme hledati.