Svatý Martin je tady,
okusme mladé víno

Svatý Martin je tady,
okusme mladé víno

10. 11. 2014

Nezapomeňte si v úterý připít sklenkou nového Svatomartinského vína. Nemusí to být zrovna v jedenáct dopoledne, ale třeba až po večeři po výtečné martinské huse.

První lahve letošního Svatomartinského vína otevřou vinaři v celé zemi 11.11. přesně v 11:11 hodin. Na trhu jich bude kolem 1,9 milionu, známku letos získalo 342 vín od 107 firem. Nejvíce vín bude letos v tuzemsku z odrůdy Müller Thurgau. Bílá vína dále doplní červená odrůda Modrý Portugal, u růžových převládá Svatovavřinecké. Vína mají svěží, lehčí charakter a nižší obsah alkoholu. Vůně a chuť bude u mnohých vín s výrazně ovocným aroma.

Hlavní akce se uskuteční v Brně na náměstí Svobody. V roli svatého Martina se v průvodu představí herec Martin Kraus. Součástí akce je košt mladých vín, kde bude sto vzorků. Obdobné akce se konají i jinde v zemi, například v Uherském Hradišti nebo Praze.

Svatomartinské posvícení bylo od 15. století součástí hospodářského roku. Hospodáři dávali čeledi výslužku, uzavírali s ní nové smlouvy, chasa měla volno a slavilo se. Pekly se martinské husy, podkovy a buchty s mákem. Svatý Martin se podle církevní legendy narodil roku 316 v Sabrii, dnešním Maďarsku. Když byl pronásledován, schoval se podle pověsti v chlívku, husy ho ale prozradily svým kejháním. Proto se na jeho svátek pečou martinské husy. 

víno
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Takže jsme moc nepochybili, když jsme si zralé maďarské koupili. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%