Česká televize uvede do začátku prosince čtyři nové díly historického cyklu České století. Další epizody oblíbené série se zabývají nejnovějšími dějinnými událostmi Československa od sovětské okupace po rozpad státu.
Prvních pět dílů série bylo odvysíláno loni. Stejně jako nové epizody je natočil režisér Robert Sedláček na základě scénáře spisovatele Pavla Kosatíka.
"Je to určitě jeden z největších počinů posledních let, který v České televizi vznikl," poznamenal ředitel programu České televize Milan Fridrich. "Jsem rád, že se tu podařilo, co tu dlouhou dobu chybělo. To znamená vzít moderní dějiny a nějakým způsobem je zpracovat v dramatické rovině s vysokou profesionalitou a s vysokou hodnověrností toho, jak se události odehrávaly," dodal.
Podle Sedláčka bylo z nové série nejtěžší natočit díly týkající se sovětské okupace v srpnu 1968 a událostí před rozpadem Československa. "Nejtěžší bylo zvolit jazykový klíč, jakým způsobem budou mluvit Rusové, kteří byli ve skutečnosti Ukrajinci, protože Brežněv byl Ukrajinec. Jakým způsobem budou mluvit Češi s nimi, protože největší část se odehrává v Moskvě," řekl Sedláček. V zájmu zachování tempa bylo nakonec rozhodnuto, že Rusové mluví rusky a Češi česky a byli vynecháni tlumočníci.
V případě rozpadu federace zase autoři řešili, jak vylíčit dějinné okamžiky, o kterých stále není zcela jasné, jak se udály. "Hledal jsem, aby to bylo nějakým způsobem dramatické a zároveň abych nevytvářel nějaké umělé konflikty, které třeba ani nebyly," poznamenal režisér. Obával se, aby vylíčení symbiózy mezi Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem nesklouzlo do frašky. "Nakonec to není dramatický souboj dvou světů, ale živočichopis," podotkl. Nejlépe se mu režíroval rok 1976 a 1989, protože tam sledoval vývoj Václava Havla z rozevlátého disidenta do kalkulujícího státníka.
Obsazením rolí politiků, které má většina diváků stále v živé paměti, se Sedláček dlouze netrápil. "Klause jsem věděl hned, že to bude hrát můj dvorní herec Jaroslav Plesl," řekl. Do role Havla obsadil Marka Daniela.
První díl Česká televize odvysílá v neděli 16. listopadu od 20:00, další části budou následovat ve stejných časech s týdenním odstupem. K 25. výročí Sametové revoluce budou všechny čtyři filmy zdarma uvedeny v kině Světozor v Praze, v kině Art v Ostravě a v divadle Husa na provázku v Brně.
Režiséra Sedláčka v minulých dnech kromě dokončování Českého století zaměstnala i kritika, která se na něj snesla poté, co si přišel pro vyznamenání na Pražský hrad 28. října ve fleecové mikině. "Já když můžu, tak si život zkomplikuji," poznamenal k záležitosti Sedláček. Víc se už k záležitosti vracet nechtěl.