Pivo uvolňuje hormon štěstí

Pivo uvolňuje hormon štěstí

26. 9. 2014

Tak už je jasné, proč ho máme tak rádi – chuť piva uvolňuje v mozku hormony štěstí. První lok piva je takovou prostou, ale univerzální radostí. Jeho jemné perličky hladí jazyk a chuť chmele působí potěšení jeho milovníkům. Než však proteče hrdlem, vyvolává doušek piva především potěšení v duši. Bez ohledu na chuťové charakteristiky pivo totiž způsobuje uvolňování velkého množství dopaminu, hormonu štěstí, v našem mozku.

Vědci z americké Indianské univerzity tento fakt prokázali. Ve své studii podali 49 mužům pohárek jejich oblíbeného piva a sklenku nápoje pro sportovce Gatorade. „Dávka piva činila pouze 15 mililitrů a účastníci pokusu ji pili po dobu 15 minut tak, aby nepociťovali účinky alkoholu a opojení neovlivňovalo jejich chování,“ popsali vědci.

S pomocí skenování mozku účastníků studie, a to jak po vypití piva, tak po vypití nápoje pro sportovce, se ukázalo, že úroveň dopaminu byla výrazně vyšší po doušku piva než po doušku Gatorade. Muži rovněž po prvním loku pociťovali potřebu vypít více piva, zatímco po vzorku energetického nápoje žádnou takovou potřebu necítili.

Vzhledem ke skutečnosti, že sledovaní muži vypili piva jen velmi malé množství, dospěli vědci k závěru, že to je chuť, nikoli alkohol v tomto nápoji, co vyvolává pocit štěstí. Takto uvolněný dopamin rovněž vyvolává touhu pít ještě. Zároveň vědci konstatovali, že ti muži, kteří měli v rodině nějakého alkoholika, produkovali více tohoto neuropřenašeče, který působí na systém potěšení a "odměn" v mozku. 

Ženy a muži vidí alkohol jinak

Američtí vědci rovněž ukázali, že muži a ženy prožívají alkoholové opojení rozdílně. Sledovali 145 osob obou pohlaví: ženy minimalizovaly intenzitu stavu opilosti, zatímco muži naopak přeháněli. Ženy popisovaly značně podnapilé osoby svého pohlaví jako "trošku opilé" nebo se "špičkou", zatímco muži se naopak označovali za "opilé na mol" nebo "do němoty". Navíc takto neoznačovali jen sledované osoby, ale rovněž sami sebe. 
Podle Ashe Levitta, psychosociologa z Newyorské státní univerzity, mají vliv na takové popisy opilosti sociální tlaky a systémy norem i víry. Ženy předpokládají, že nemohou pít tolik jako muži a že by na ně společnost, a to jak muži, tak ženy, zle pohlížela, kdyby pily mnoho. 

„Tento dvojí metr vede ženy k tomu, že používají k popisu vlastní opilosti jen mírné výrazy,“ říká Ash Levitt. Pokud jde o muže, pak tendence zdůrazňovat vlastní opilost může být spojena s mýty mužnosti zakořeněné v kultuře, s tím, že pití alkoholu je považováno za známku rebelie a dravosti. 

Psycholog však varuje, že snahy žen zlehčovat stav opilosti mohou být nebezpečné. „Jestliže dámy hovoří o 'špičce', zatímco dotyčná je na mol, může to vést k nebezpečným situacím, jako je řízení auta v opilosti či k tomu, že se podnapilá žena stane obětí fyzické či sexuální agrese,“ varuje Ash Levitt. 

alkohol pivo
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Cipurkova
Pivo je lék. Od dcery manžel dostal dokonce pivní šampión - asi na vypadavani vlasů :)
Eva Balúchová
Já pivo nemusím,možná skleničku po kačeně. Zato burčák miluji,už mám dvakrát vyměněnou krev :-) A když není burčák,tak červené víno.
Lidmila Nejedlá
Je prý dokázáno, že v dobách moru a cholery,zemřelo v českých zemích nejméně lidí. Bylo to prý zásluhou hojného pití piva, které se vždy vařilo z dobré vody a obsahovalo řadu vitamínu B. Proto ho občas piju.
Libuše Křapová
No vidíš, zanedbala jsi prevenci :)
Jana Šenbergerová
Libuško, na to jsem přišla až po prvním infarktu. Tak se teď snažím vyhnout dalšímu. :-)
Libuše Křapová
Jani, červené víno zase pomáhá proti infarktu, tak proč ne? Já pivo taky nepiju většinou celé, jen skleničku po obědě.
Jana Šenbergerová
Asi jsem nějaká vadná. Když si občas dáme někde pivo na žízeň, hned po prvním hltu z malého piva jsem naprosto nešťastná z představy, že to musím vypít celé. Jsem schopná soukat ho do sebe i několik hodin. Když si chci udělat dobře, dám si raději skleničku vína. :-)
Libuše Křapová
No vida, já jsem si myslela, že jsem poslední tři roky tak šťastná proto, že jsme se poznali s nynějším manželem. A ono je to zatím proto, že spolu popíjíme pivo :)
Miroslav Štorch
Pivo je tekutý chléb a nejen zažene žízeň, ale i potlačí pocit hladu. Často je levnější než drahé a přeslazené limonády zn.Coca a Pepsi Cola. Určitě je zdravější, ale jen v přiměřeném množství :-) Teď v Bavorském Mnichově probíhají pivní slavnosti Oktober Fest, i když je ještě September 8-) Prý se vařilo pivo už v Mezopotamii před 7.tisíci lety http://cs.wikipedia.org/wiki/Pivo
Zuzana Pivcová
Pivo mám zkrátka ráda. To bude asi tím hormonem štěstí! :-) A hlavně mě nejvíc pobaví ty učené americké výzkumy, vedoucí k převratným závěrům. Jen nevím, k čemu ty závěry jsou dobré. Mám nebo nemám pít pivo??

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA