Ztráta citlivosti v nohou, brnění, mravenčení, křeče, hlavně v noci, minimum spánku, deprese a vyčerpanost. I tak může vypadat jedna z nejrozšířenějších a nejzákeřnějších onemocnění moderní populace: cukrovka, neboli diabetes. Pokud se dlouhodobě neléčíte nebo léčbu nedodržujete správně, má tahle nemoc dopad na všechny části vašeho těla – srdce a krevní cévy, oči, zuby a dásně, ledviny a výše zmiňované projevy postižení nervů.
Takzvaná diabetická neuropatie v Česku trápí téměř 300 tisíc lidí. Pojďme si v druhém díle o diabetu a jeho komplikacích povědět o tomto onemocnění více. Opět se zaměříme nejen na možnosti, jak se těmto bolestem vyhnout nebo je oddálit, ale i na možnosti moderní medicíny tuto komplikaci léčit.
Neuropatie u pacienta
„Před třemi lety se můj stav velmi zhoršil a začala se projevovat diabetická neuropatie. Postupně jsem přestal cítit nohy a začaly mě trápit bolesti a křeče. Necítil jsem dokonce ani drát omotaný kolem nohy. V noci mě budily tak palčivé bolesti, že jsem chodil nevyspalý do práce,“ popisuje projevy neuropatie jeden z mých dlouholetých pacientů. A není sám. Podobně se cítí i stovky dalších, které trápí bolesti spojené se špatnou mikrocirkulací periferních tkání.
Nebudu vás příliš zatěžovat informacemi, jak tento stav vzniká. Obecně jde o špatné prokrvení zejména dolních končetin, poškození nervů kvůli špatné výživě a tedy i ztráty citlivosti. Bohužel ani není příliš mnoho rad, jak se této komplikaci, kterou jsou ohroženi téměř všichni cukrovkáři, vyhnout. Opět se ale vracím k apelu, který jsem vyslovila v minulém textu: bolestem můžete předejít zejména díky pohybu, redukci váhy a omezení přejídání a pití alkoholu. Samozřejmostí by měla být spolupráce s vaším praktickým lékařem, případně diabetologem. Jak jsme si již řekli v minulém díle – důležité je cukrovku včas odhalit a podrobit se léčbě zejména v prvních deseti měsících od jejího odhalení. Tedy často v době, kdy vám do života příliš nezasahuje. Do této kategorie například spadá těsná kompenzace diabetu pomocí léků nebo aplikace inzulinu.
Z praxe však vím, že se diabetická neuropatie nevyhne ani hubeným lidem s dostatkem pohybu. Jsou i případy, kdy nepomůže ani vzorná aplikace inzulinu a spolupráce s odborníkem. Možnosti léčby jsou ale poměrně omezené. Pacientům s diabetickou neuropatií většinou pomáháme díky silným lékům na deprese nebo epilepsii. Nasazení konkrétní farmakologické terapie však vyžaduje nejen velkou odbornou znalost s neustálým sledováním medicínských novinek, ale i praxi a kompletní znalost zdravotního stavu pacienta.
Léčba neuropatické bolesti totiž bývá velmi svízelná a uspokojivé úlevy od bolesti bývá dosaženo u méně než poloviny nemocných. I tak se ve většině případů jedná o odstranění symptomu – tedy potlačení bolesti. Diabetickou neuropatii to však nevyléčí.
Nefarmakologická léčba
Aby měla léčba co největší šanci na úspěch a pacient s diabetickou neuropatií mohl znovu kvalitně žít a spát, doporučuji často kombinaci několika postupů – včetně těch nefarmakologických.
Dnes už i českým pacientům běžně pomáhá čínská medicína – zejména akupunktura. Další novinkou je například léčebná metoda mesodiencefalická modulace (MDM) – tedy elektrostimulace mozku a centrálního nervového systému.
Na základně našeho monitorování můžeme konstatovat, že úlevu pociťuje přes 80 procent nemocných. Nejčastěji pozorujeme ústup brnění, pálení, bolestí či křečí. Pacientům můžeme často pomoci i dlouhodobě zlepšením citlivosti dolních končetin či spánku – zejména při absolvování tří kúr po dobu jednoho roku, kdy nemocní dochází do naší ordinace třikrát po deseti dnech. Jedna elektromodulace trvá půl hodiny. Po tuto dobu můžeme často vysadit i silná farmaka jako analgetika, antiepileptika, lokální anestetika či dokonce opiody. Tím můžeme ulevit tělu od jejich vedlejších účinků a regenerovat organismus na jejich případné další nasazení.
MUDr. Klaudia Hálová Karoliová
Diabetologie Michnova poliklinika, Praha 4