Domácí diplomacie tradičně ocení jednotlivce, kteří se významně podílejí na šíření dobrého jména České republiky ve světě. Mezi dvanáctkou vyznamenaných z 11 zemí se tentokrát objevily například mezinárodně uznávaná architektka Eva Jiřičná působící v Británii či mistryně světa v krasobruslení a předsedkyně výboru zahraničních Čechů Ája Vrzáňová, která žije v USA. Podle ministerstva zahraničí je mezi laureáty také Jiří Chmel, signatář Charty 77 a zakladatel centra české exilové kultury ve Vídni.
Cenu Gratias Agit, která má podobu křišťálové koule, předá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pátek 1. června. Ocenění Černínský palác každoročně uděluje významným osobnostem nebo organizacím kulturního, společenského a ekonomického života za dlouhodobou činnost, kterou se výrazným způsobem zasloužili o \"věhlas českých rukou a myšlenek\". Cenu Gratias Agit založila česká diplomacie v roce 1997.
Tento rok ministr zahraničí vyzdvihuje práci Nazmiho Akimana, diplomata, podnikatele a předsedy Česko-turecké podnikatelské rady, dále mongolského režiséra loutkového divadla a pedagoga Džalajra Bjaruuzana Altan-Očira. Cenu obdrží rovněž Sylva Berková Arredondová, předsedkyně českého spolku v Misiones v Argentině, a Vladimír Bláha, ochránce práv národnostních menšin a předseda České besedy v Bosně a Hercegovině.
Mezi laureáty je též zakladatelka a předsedkyně sdružení českých žen v Káhiře Anna Janků, předseda mnichovské pobočky československé společnosti pro vědy a umění Ladislav Pavlík, lékařka Lucie Slavíková Boucherová z Francie, která je zakladatelkou České školy bez hranic zaměřené na výuku českého jazyka pro děti rodičů dlouhodobě žijících v zahraničí. Oceněn bude i Antonín Tučapský, hudební skladatel, dirigent a pedagog z Británie, a ředitelka muzea Ivana Olbrachta v ukrajinské Koločavě Natalija Tumarecová.