George Bush ukončil studenou
válku a bojoval se Saddámem

George Bush ukončil studenou
válku a bojoval se Saddámem

12. 6. 2014

Během své kariéry byl ředitelem CIA, viceprezidentem i šéfem Bílého domu. George W. Bush starší, člen známé politické dynastie, dotáhl v prezidentské funkci to, co úspěšně započal již Ronald Reagan – ukončil studenou válku. Z Bushovy iniciativy také v roce 1991 zasáhla vojska OSN v Iráku. Nedokázal si však poradit se skomírající ekonomikou, a nejspíš proto svůj úřad již neobhájil. Bush ve čtvrtek oslaví 90. narozeniny.

Americký prezident na Václaváku

Z doby jeho působení v čele USA (1989 až 1993) je oceňována zahraniční politika. Necelý měsíc po stržení berlínské zdi se Bush v prosinci 1989 sešel k oficiálním rozhovorům se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Setkání na lodi u břehů Malty inicioval Bush pod vlivem změn v Polsku a v dalších socialistických zemích. Na summitu nebyl podepsán žádný oficiální dokument, přesto však vstoupil do dějin jako faktický konec studené války.

"Změnu větru" naplno pocítili také občané Československa, kam Bush zavítal jako vůbec první americký prezident v úřadu. Přijel symbolicky 17. listopadu 1990, v den oslav prvního výročí sametové revoluce. Vrcholem jeho návštěvy se stalo společné vystoupení s Václavem Havlem na Václavském náměstí, kde je sledoval stotisícový dav. Bush se do Prahy vrátil ještě v roce 1999, kdy již jako exprezident převzal z Havlových rukou Řád Bílého lva.

Lekce Saddámovi i bídná ekonomika

Bush přesvědčil Američany i Kongres o nutnosti tažení proti Iráku po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1991 (operace Pouštní bouře). Někteří odpůrci mu vyčítají, že ponechal Saddáma Husajna u moci a dovolil mu použít sílu proti Kurdům. Jiní zase poukazují na to, že s vojenským zásahem v Jugoslávii Bush váhal podstatně více než v případě Iráku. Prezidentovou mýlkou také podle analytiků bylo, že se domníval, že lze spojit hospodářství volného trhu se sovětským zřízením.

Osudnou se ale Bushovi stala vnitřní politika. Hospodářská situace USA se pod jeho vedením totiž nezlepšila, ekonomika procházela nekončící recesí a sužoval ji rostoucí rozpočtový deficit. Američanům se nelíbila také vzrůstající kriminalita. I proto Bush v roce 1992 při své druhé kandidatuře na úřad prezidenta prohrál s demokratem Billem Clintonem. Toho pro změnu v lednu 2001 na dvě volební období vystřídal Bushův syn – George Walker Bush.

S pomocí Reagana do Bílého domu

Do politiky Bush vstoupil koncem 50. let. Když se ucházel o místo senátora za stát Texas, štěstí mu nepřálo. Posléze ale vybojoval křeslo ve Sněmovně reprezentantů (1966 až 1970) a rychle si získal pověst konzervativního politika. Prezident Richard Nixon jej posléze jmenoval velvyslancem v OSN, Bush také předsedal Národnímu výboru republikánů a byl i vedoucím mise USA v Číně. V období 1976 až 1977 řídil CIA, poté šéfoval v několika texaských bankách.

O prezidentský úřad se Bush pokoušel už v roce 1980, propadl ale ve stranických primárkách. Dostal však nabídku od pozdějšího vítěze voleb Reagana a v letech 1981 až 1989 mu pomáhal jako viceprezident. Na starost měl vládní jednotku pro boj s terorismem a byl i předsedou Senátu. V prezidentských volbách v roce 1988 Bush zvítězil nad demokratickým kandidátem Michaelem Dukakisem a od 20. ledna 1989 se na čtyři roky stal šéfem Bílého domu.

Seskok padákem v devadesáti

George Herbert Walker Bush se narodil 12. června 1924 v Miltonu ve státě Massachusetts, v zámožné rodině bankéře a pozdějšího senátora. Podstatnou část života prožil v Texasu. V 18 letech se stal pilotem amerického válečného námořnictva a účastnil se bojových operací. Na konci druhé světové války ukončil na Yaleově univerzitě studia ekonomie, což uplatnil v letech 1953 až 1966 v texaské ropné společnosti Zapata Petroleum, kde byl předsedou správní rady.

V roce 1945 se Bush oženil s Barbarou Pierceovou (89), která mu po boku stojí dodnes. Spolu mají čtyři syny, kromě George Walkera ještě Jeba, Neila a Marvina, a dceru Dorothy. Další z dcer Robin zemřela ve třech letech na leukémii. Politika je vlastní také Jebovi, který byl v letech 1999 až 2007 guvernérem Floridy. V posledních letech se spekuluje o jeho možné prezidentské kandidatuře. Rovněž Jebův syn George Prescott Bush se již veřejně angažuje.

Exprezidenta v poslední době více trápí zdravotní problémy, někdejší nadšený sportovec se ale fyzických aktivit nevzdává. Ještě před pěti lety si Bush na oslavu svých pětaosmdesátin dopřál za přítomnosti celého rodinného klanu další tandemový seskok padákem. Stejný kousek hodlá zopakovat i letos.

prezident USA
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?